banner84

Matbaacının sorunu bitmiyor

Alanya Posta TV'de yayınlanan Artıhaber programına konuk olan Alanya Matbaacılar Derneği Başkanı Yaman, sektörün yaşadığı sorunları canlı yayında anlattı. Herkesin matbaacı olduğunu, sektörün ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını söyleyen Yaman, bu konuda devletin çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti

Matbaacının sorunu bitmiyor

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de her Pazartesi 20.00'da Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sunumu ile ekranlara gelen Artıhaber'in bu haftaki konuğu Alanya Matbaacılar Derneği Musa Yaman oldu. Yaman, matbaa sektörünün yaşadığı sorunlardan, günümüz çağındaki dijitalleşme ile sektörde yaşanan değişimlere kadar birçok konu hakkında bilgi aktardı. İlçenin matbaa sektöründe ciddi bir yol kateddiğini söyleyen Yaman, derneklerinin de giderek büyüdüğünü ifade etti.
TÜRKİYE'YE ALANYA ÖRNEK OLDU
Türkiye'de ilk kez Alanya'da Matbaacılar Derneğinin kurulduğunu söyleyen Yaman, ilçenin bu girişimiyle Türkiye'de öncü olduğunu belirtti. Dernek çatısının altında şu anda Gazipaşa'nın da dahil olduğunu ifade eden Yaman, ilerleyen günlerden Manavgat'ta ki matbaacıların da dernek çatısı altına gireceğini söyledi. 
'HERKES MATBAACI OLMUŞ'
Artık herkesin matbaacılık yaptığını ve bunun da sektörü zarara uğrattığını ifade eden Yaman, "Herkes matbacı olmuş durumda. Mobilyacı bile matbacı olmuş. Elinin altında grafik tasarımcısı olan bu işi yapıyor. Bir yaptırım da yapamıyoruz. En fazla vergi dairesine bildirebiliyoruz. 
Organizasyoncular da katalog, broşür işlerini yapmaya başladı. Bu bizim işimizi zor duruma sokuyor. Diğer meslek kollarına da baktığımız zaman bir başıboşluk var, koordine edilmesi gereken durumlarının olduğu aşikar. Ticaret yapılıyorsa kurallarına göre yapılması gerekir. Aynı zamanda esnaf odasının öncülüğünde bir fiyat listesi oluşturduk. Fiyat listesini uyuyalım dedik, hepimiz para kazanalım dedik. Ama kampanya yapıyorlar ve haksız rekabet oluşturuluyor. Sorunlarımız gerçekten çok fazla matbaacılar olarak" dedi. 
'BIRAKIN ALANYA'NIN EKONOMİSİ BURADA KALSIN'
Alanya'da esnafların ilçe içerisindeki matbaacıları tercih etmesini isteyen Yaman, "Alanya'daki esnaflar ilçedeki matbacıları tercih etsinler. Özellikle bunu rica ediyoruz. İşi Konya'ya gönderiyorlar, Konya'daki de bize yönlendiriyor. Biz burada yapıp onlara gönderiyoruz. İstanbul'dan bize geliyorlar ama Alanya'dakiler bizlere değil başkalarına yöneliyorlar. Alanya'nın ekonomisi bırakın bizde kalsın. Alanya'da bazı şeylerin yapılabildiğinin göstergesi aslında bu" diye konuştu. 
'TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAĞIZ'
Matbaacıların tek çatı altında toplanacağını söyleyen Yaman, "Avrupa Birliği normlarına baktığımız zaman ileriki dönemlerde bütün imalata dönük yerler şehir merkezinden, bina altlarından kalkacak. Bunun altyapısını şimdiden hazırlayarak yer konusunda da Alanya'ya yakın yerlerden seçerek, sadece matbaa değil, tabelacılar da dahil olmak üzerebaskı sektörünü tek çatı altında toplayacağız. Yaşam alanlarından uzak olacak" dedi.
'SEKTÖR DARALIYOR'
2013 yılına göre sektörün her geçen yıl kötüye gittiğini ifade eden Yaman, "Sektörümüz gittikçe daralmakta. 2013'lü yılları baz aldığımız zaman yüzde 30, yüzde 40 bandında iş üretebilmekdeyiz, bunun yanında harcamalarımızı yüzde 500 oranında artmış durumda. İşlerimiz tamamen bitme noktasına geldi. Baktığımız zaman 2013'lerde takriben 100 bin civarında blok takvim yapıyorduk, 200 bin civarında kalem yapıyorduk şimdi ise şu anda kalemde geçen yıl ortalamam 15 binde kaldı. Ajanda 2013'te 50 bin iken, şimdi ise 11 binde kaldı.  Şimdi de çıkan kanunla özellikle optikçi, kuyumcunun yeni çıkan kanuna göre reklam yasağı oluştu. Dolayısıyla yaptıracağını yapamıyor, yaptırmıyorlar.  Otellerimiz çok ciddi anlamda yatırımlar yaparken önceki yıllarda, şu anda sayılı metal kalem yaptık" dedi.
'DİJİTALLEŞTİK, İMKANLAR ÇOĞALDI'
Dijitalleşme ile sektrönün de kolaylaştığını belirten Yaman, "Yıllar önce saatlerce harfler dizerek hazırlanan baskı, şu anda bilgisayar teknolojisi ile kısa sürede saatler içerisinde bitiriliyor. Bu vesileyle yeni grafikerlik montajcılık, filmcilik, ctp operatörlüğü gibi alanlar oluştu. Dijitalleşme ile ister 1 adet ister milyonlarca çıkartabileceğimiz dijital baskı makineleri çıktı. Üstelik her işi ayrı ayrı yapabilecek istenilen ebatta ve kalitede baskı imkanı çıktı" diye konuştu.
'DEVLETİN GEREKENİ YAPMASI LAZIM'
Devletin gerekli düzenlemeleri yaparak, matbaa sektörüne destek olması gerektiğini ifade eden Yaman, "Maliye anlaşmalı matbaacılar şimdi limited şirketlerin, anonim şirketlerin evraklarını basıyor ama basit usuldeki vergi mükelleflerinin evlatlarına basamıyor. Böyle bir çelişki olabilir mi? Esnaf odasından alınıyor. Türkiye'mizde baktığınız zaman bazı kanunlar, bazı kurallar şap ile şeker birbirine karışmış durumda. Büyük şirketlerin faturasını fişini basabiliyoruz ama basit usüldekilerin hiçbir şeyini yapamıyoruz, sadece kaşesini yapabiliyoruz.Bir kağıt hamuru yüzde bir ile alıyoruz KDV'sini onu işleyip baskısını yapıp, yüzde 18 KDV keserek müşterimize teslim ediyoruz. Burada çok orantısız bir kayıp söz konusu. Yüzde bir ile alıp işliyorsun aynı kağıdı yüzde 18'le faturalılandırıyoruz. Devletimizin gerçekten çözmesi gereken, yol almamız gereken konulardan birisi" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107