banner84

Mayıs'ın Genç Kalemleri

Genç Kalemler Projesi'nin Mayıs ayı değerlendirmesi sonucu, 14 öğrencinin eseri yerel medyada yayınlanmaya hak kazandı.

Mayıs'ın Genç Kalemleri

AHENK Projesi kapsamında Alanya Kaymakamlığı’nca hazırlanan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ortak olduğu ‘Genç Kalemler Projesi'nin Mayıs ayı değerlendirmesi yayımlandı. Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz ve AGC Başkanı Gaye Coşkun arasında imzalanan protokolle hayata geçen ‘Genç Kalemler Projesi'nde 14 öğrencinin düz yazı ve şiir alanında eserleri gazetede yayımlanmaya hak kazandı.  Alanya’daki öğrencileri okumaya, yazmaya özendirmek ve yerel medyanın önemine dikkat çekmek amacıyla başlatılan projenin Mayıs ayı değerlendirmesinde yer alan 14 eserden 7'si;

KENDİNE GÜVEN


       Özgüven, bir kişinin kendisine olan güveni olarak açıklanabilir. Özellikle ergenlik döneminde en gerekli olan duygulardandır. Kişinin kendine güvenmesi hayatında ona hep yardım eder. Ama aşırı özgüven bazen kibirlilik gibi duygulara kapı açar.

      Benim özgüven döngüsü adını verdiğim bir olay vardır ve şöyledir: Özgüven başarıyı getirir, başarı özgüveni…  Herkes hissetmez mi bir şey başardığınızda içinizde dolan gurur ve özgüveni?

Özgüveni geliştirmek, kendinden şüphe ve kendiniz hakkında olumsuz düşüncelerden kurtulmanızı sağlar. Korkusuzluk ve endişe içinde yaşamak hangi sektörde çalışırsanız çalışın performansınızı düşürür. Daha fazla güven, sizi daha istekli yapar. Daha cesur olur ve daha fazla hareket edebilmenizi sağlar.

Özgüven, her türlü hayale anahtardır. Özgüvenli bir ders çalışma istediğiniz okula girmenizi sağlar ya da özgüvenli bir çalışma işte bir terfi kazandırır. Özgüvenli bir çalışma, istenilen herhangi bir şeyi gerçekleştirebilir.

Endişe faktörü bizi iş hayatının yanı sıra sosyal hayatta da bizi etkiler. Özgüven, kendinizi daha rahat hissetmeyi, başkalarının sizin hakkınızda ne düşünebileceği konusunda endişelerinizin azalmasını ve özgürleşmeyi sağlar. Kendine güvenen birey için en önemli avantajlardan biri de karşılaştığınız ve yaşadığınız her durumda daha güçlü durmanızı sağlar.

Bu metinden çıkarmanızı istediğim şey özgüvenin öneminin büyük olduğudur. Umarım bu metindeki kavramları hayatınıza uygulayabilirsiniz.


Alanya Bilim ve Sanat Merkezi 6/D: Ahmet Volkan Özçetin

TOPLUMUN IŞIK HUZMELERI

Öz güven bu çağın en büyük sıkıntılarından biri. Kendine güveni olan insan nedense hoş karşılanmıyor. İnsanlar sadece kendilerine güvendikleri için dışlanıyor, aşağılayıcı sözlere maruz kalıyor. Peki ya neden? Çünkü bu devirde insan topluluğu içinde kalan ışık huzmesi yok olmaya zorlanıyor. Oysa öz güven ne kadar güzel bir şey! İnsana kendini sevmeyi öğretir. Mutsuz topluluğun tek sebebi öz güvensiz bireylerdir. Öz güven, insanlara mutluluğun yolunu açar. İnsanlar ne zaman kendilerine güvenmeyi öğrenirse, o zaman toplum gelişmeye başlar.
Bunu nereden öğrendiğim bilinmek istenirse, aynadaki refleksiyonum derdim. Bir insan yaşamadığı şey hakkında nasıl konuşabilir ki? Herkes yaşamının bir döneminde öz güvensiz kalmıştır. İçinden çıkması imkânsız gibi görünen bir çukur gibi. Ama çıkması sadece biraz çabaya bağlı.
İnsan, zor hisler altında kalınca sağıyla solunu bile karıştırır. Öz güvensizlik gibi bu duygulardan kurtulmak aslında ne kadar kolay! Sadece insan kendi bulmacasını çözemiyor. İnsan istemediği sürece bu tür hisler arasında sarmaşıp kalır. En büyük problemimiz bu.
Ne kadar kurtulması kolay görünse de öz güven sıkıntısı, bir insanın korkulu rüyası olabilir. Öz güven sıkıntılarının sonu ölünme kadar gidebilir. Kişiyi büyük sıkıntıya sürükler.
Öz güveni aslında kuşlara benzetebiliriz. Sürü olarak göç yaşanırken V şekli alırlar. En önde her zaman bir kuş, sürüyü yönlendirir. Bu şeklin en sonunda kalanlar ise genellikle avlanır, yönlerini kaybeder veya yorgunluktan kanatlarını çırpamaz hale gelirler. En öndeki kuş, her zaman kendi öz güvenini diğerlerine gösterir. Öz güvenli bir birey, etrafındakileri güvende hissettirir. Hiç kimse bu kuşu takip etmeyi kesmez. Çünkü güvende hissederler, doğru yönde uçtuklarını bilirler.
Peki ya arkada kalan kuşlar? Onlar ya avlanır, ya yönlerini kaybeder ya da kendi öz güvensizlikleri onlara en öndeki kuşa güvenmemelerini fısıldar.
Dünyadaki en kötü salgın hastalıklardan birisidir öz güvensizlik. İnsanın doğasıdır ters düşen şeyi kötülemek. Toplum olarak yapmamız gereken öz güveni yüksek tutmaktır. Öz güvensiz toplumun vakti geçmiştir. 
Peki, biz insanlar neden işe yaramaz toplumu tercih ediyoruz? Bu soruyu sadece zaman cevaplayabilir.

Mehmet Arif Türktaş Anadolu Lisesi 10/B: Ece Nur Negenç


ÖZ GÜVENSİZLER

Sahnede telaş gelir,
Çık oku dediler bana.
Kulağıma bir ses girer,
“Sese bak aynı budala.”

İnsanlar boş konuşurlar,
Arkandan okurlar sela.
Hep boşuna savaşırlar,
Korkma, yaslan Yaradan’a.

Özünü bilsin insanlar,
Başarmadan verme mola,
Hey siz, toplumdan korkanlar!
Dinlemeyin, devam yola.

Özüne hep güvenenler,
Geçmişini de severler,
Geçmişine güvenenler,
Mutluluğa da ererler.

Mehmet Arif Türktaş Anadolu Lisesi 10/B: İbrahim Can Tönget

ÖZ GÜVEN

Öz güvenini kaybedenler beni dinleyin!
Öz güvenin tanımı herkes için farklı olabilir. Kimine göre cesarettir kimine göre ise bambaşka şeyler…  Sizce de öz güven sadece cesaret mi? Evet ben de sizinle aynı fikirdeyim. Öz güven cesarettir ama sadece buna bağlı da değildir. Öz güven kendine güvenmektir. Bir konuda utanmadan fikirlerini söylemektir. Ya siz, siz öz güvenli misiz? Çoğunuzun hayır dediğini duyar gibiyim. Benim de öz güvenim yok. Kendime güvenemiyorum, cesaretli olamıyorum, korkuyorum. Bunun üstesinden gelmeye çalıştım, hâlâ daha başarmış değilim. Bence hepimizin ortak sorunu bu yanlış yapmaktan korkuyoruz ama bilmiyoruz ki yanlış yaparak doğruyu bulacağız. Kendimden örnek vereyim, bir derste soru çözerken cevabı buluyorum ama söylemeye çekiniyorum ya yanlışsa,  bunu mu bilemedin diye alay edilirsem düşüncesine kapılıyorum fakat sorunun cevabını birisi söyleyince bir bakıyorum doğru yapmışım. Keşke söyleseydim diyorum. Ben de gittim bizim edebiyat hocasına her şeyi anlattım. O da dedi ki “sana bir proje ödevi vereyim bu ödev öz güvenini kazanmanı sağlar. Bir ana sınıfına gidip masal anlatacaksın.” Tamam dedim ama daha eve varmadan içimi bir heyecan bir korku sardı. Ertesi gün ödevi yapmak için kendi okuduğum ana sınıfına gittim. Çok gerildim, heyecanlandım, korkmaya başladım. İlk başlarda elim ayağıma dolandı. Tam ümitsizliğe kapılacaktım ki çocuklar gelip masal anlatmamı istediler. Heyecanım geçmemişti. Duraksadım kekeledim ama ikinci masalımda açıldım canlandım ve daha iyi anlattım. Bununla kalmadım oyunlar oynattım. Hatta inanır mısınız tavşan kostümü bile giydim. Diğer gün projeyi hocama teslim ettim. O da tüm sınıfa izletti. Sizce korktuğum başıma geldi mi? Evet, doğru tahmin ettiniz. Sınıftaki kişiler alay ettiler. Kostüm giydim diye dalga geçtiler. Bir türlü kazanamadığım öz güvenim büsbütün kırıldı derken hocam çok beğendiğini ve öz güvenimi kazanmaya başladığımı söyledi. Bunların üstüne size soruyorum sizce nasıl öz güvenimizi kazanabiliriz? Bence yanlış yapmaktan korkmayarak. Herkes doğruyu annesinin karnında öğrenmiyor sonuçta. Herkes yanlış yapıyor. Hepimiz bir yolda yürüyoruz ve herkesin yolunda taşlar vardır. O taşları teker teker yolunuzdan çekip devam edin. Bana güldüler evet dalga da geçtiler ama ben onlara rağmen başardım bakın bir zamanlar yaşadığım bu zorlukları şimdi size gülerek anlatıyorum. 
Siz siz olun yolunuza ne kadar taş çıkarsa çıksın hepsini teker teker atıp yolunuza devam edin.

Mehmet Arif Türktaş Anadolu Lisesi 10/C: İpek Murat

19 MAYIS
                       19 Mayıs’ta
                       Atam Samsun’a ayak bastı.
                       Kalktı halk ayağa,
                       Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

                       Doğuda Ermenilerle savaşıldı.
                       Gümrü Antlaşması imzalandı.
                       Kazım Karabekir Paşa,
                       Çok büyük bir komutandı.

                       Güneyde Fransızlarla mücadele vardı.
                       Ali Saip Bey komutandı.
                       Kuvayi Milliye’nin de,
                       Büyük emeği vardı.

                        Batıda İsmet İnönü komutandı.
                        Yunanlılarla savaşıldı.
                        Hasan Tahsin ise,
                        İzmir’de ilk kurşunu attı.
                      
                       Türk milleti çok çalıştı.
                      Canla başla savaştı.
                      Atatürk’ün gençlere armağanı,
                      Bugün 19 Mayıs…                                                
                                                                                                                               


Gönül Kemal Reisoğlu İlkokulu 4/B:  Taçmin Çıtak


ÖZGÜVEN
Her çocuk ister başarılı olmayı
Kimse sizden büyük olamaz Çalışan kazanır her zaman Başarıyı yakalar özgüvenli olan.
Hep isterim öğretmen olmak.
Küçük çocukların hayali olmak, Derslerimde başarılı, sporda öncü, Her zaman her yerde birinci.
Matematiği severim,
En çok da problem çözmeyi,
Tahtaya kalkınca kendime güven gelir, 
Her zaman aklıma hedefim gelir, Özgüven daima başarı verir.


Melahat Seher İlkokulu: Koray Demir
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2022, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169