banner165

Meslek lisesi fırın oluyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin ekmek üreteceğini duyurdu. Alanya’da oda başkanları ise bunun hem teferruatlı bir iş olduğunu hem de fırıncı esnafına zarar vereceğini söyleyerek, “Devletin ticaret yapmak yerine maliyetleri düşürmek konusunda esnafa yardımcı olması gerekiyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Meslek lisesi fırın oluyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Konya’da katıldığı çalıştayda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, 81 ilde 100 noktada meslek liselerinde ekmek fabrikası kurulacağını bildirdi. Açıklamanın ardından akıllara bu uygulamanın fırıncı esnafını nasıl etkileyeceği, zaten var olan ekmek israfında artış olup olmayacağını getirirken Alanya’da odan başkanları da  doğru bir karar olmadığını savundu.
TEFERRUATLI
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, alınan kararın hayata geçirilmesinin sanıldığı kadar kolay olamayacağını dile getirerek, “" Bu iş teferruatlı. Eleman, makine, tesis, personel  isteyen bir iş. Biraz zor olur. " dedi.
‘DEVLET TİCARET YAPACAĞINA MALİYETLERİ DÜŞÜRSÜN’
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp de konu hakkına yaptığı değerlendirmede bu uygulamanın fırıncı esnafına darbe olacağını dile getirdi. Yenialp, “u doğru bir şey değil. Devletin işi vatandaşlarını feraha getirmek olmalıdır. Kesinlikle ticaret yapmamalıdır. Nasıl ki belediyeler halk ekmeği açtılar ve fırıncı esnafına darbe vurduysa, devletinde artık bundan sonraki işi o olmamalı. Devlet kesinlikle böyle bir şey yapmayı düşünmemeli. Eğer öyleyse bizi tamamen feraha erdirmeli ve normal esnafına gerekli desteği vermeli. Yani bir fırıncı esnafı ekmek satmadan da ayakta kalabilmeli. Devlet onu yapacağına daha ucuz un versin. Ya da yakıt maliyetlerine destek versin. Esnaf zaten vatandaşa ucuz ekmeği sağlar. Onu yapacağına devletin maliyetleri düşürmek konusunda esnafa yardımcı olması gerektiğine inanıyorum" şeklinde konuştu” diye konuştu.- Özlem KAYGUSUZ
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169