banner84

Müftüden ‘Deniz’ uyarısı

Alanya Müftülüğü’nün Ramazan ayına özel programlar düzenlediğini söyleyen Müftü Topal, Ramazan’ın rahmet ayı olduğunu hatırlatarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Müftüden ‘Deniz’ uyarısı

Alanya Müftüsü Mustafa Topal, Ramazan’da oruçlu vatandaşların denize girmemesini önerdi.

Topal, Ramazan ayının Kuran'da Allah'ın rahmetin ve bereketin bol olduğunu bildirdiği bir ay olduğunu söyledi. Müftü Topal, "Bu ay her yıl bize Allah'ın rahmetini, bereketini getiriyor. Bize kendimizi yenileme fırsatı veriyor. Biz bu şuurla Alanya Müftülüğü'nce bir çalışma yaptık. Bu sene Alanya'da bir yerel televizyonda program yapıyoruz. Bu programda mukabele, sahabe hayatından örneklerin anlatıldığı bölümler yer alıyor. ‘Dinimizden örnekler’ başlığı altında Kuran kursu öğreticilerinin hazırladığı 10'ar dakikalık bölümler var programda. Bunun dışında Alanya Belediyesi ve kaymakamlığının da ortaklığıyla Ramazan Meydanı hazırladık. Bu meydanda halkımıza geniş olarak Ramazan'ı idrak şuuru vermeye çalışıyoruz.  İftardan bir saat önce canlı olarak bir iftar programı sunuyoruz. Bu programda ilahiler, Kuran ve sohbetler var. Ayrıca camilerimizde mukabelelerimiz, vaazlarımız var. Cami görevlisi arkadaşlarımızın kendilerinin münferit olarak düzenlendikleri programlar var. İftar programları var. Gençlere ve Alanya'da yerleşik yaşayan yabancılara yönelik bir iftar programımız var. Bunları Ramazan boyunca zenginleştirerek ve üzerinde durarak halkımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Ramazan ayı boyunca müftülüğümüzün telefonları sürekli açık. Halkımızın tereddüt ettiği konularda Ramazan ayı, oruç, namaz, zekat gibi konularda sorularıyla ilgili konularda telefonlarımız açık. Vatandaşların sorularına cevap vermeye çalışıyoruz" dedi.       

'GÜCÜ YETMEYEN ORUÇ TUTAMAZ'
 
Oruç tutamayan kişileri Allah'ın Kuran'da belirttiğini ifade eden Topal, "Hastalar, yaşlılar, oruç tuttuğunda hastalığı azacak olan hastalar, oruç tuttuğunda çocuğunun zarar göreceğini bizzat doktorun söylemesiyle bilen hamile kadınlar oruç tutamazlar. Yani oruç tutmaya güç yetiremeyenler oruç tutamaz. Kuran da böyle ifade ediyor. Denize girince orucu bozmaktan sakınmak oldukça zor. Dolayısıyla vatandaşlar oruçluyken denize girmeseler daha iyi olur" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107