banner84

'Muhalefet küstümü oynuyor'

Muhalefetin meclis üyelerinin ALKENT şirketinden istifa etmelerini 5x5'te değerlendiren Karagöz, "Su şirketine giremedikleri için istifa ettiler. Muhalefet her yerde olacak diye bir kural yok. Öyle olsa iktidara ne gerek var. Şu anda yaptıkları küstümü oynamak" dedi.

'Muhalefet küstümü oynuyor'

Alanya Posta TV'de yayınlanan 5x5 programında her hafta olduğu gibi bu hafta da, ilçenin gündemi konuşuldu. Gaye Coşkun ve Hilmi Karagöz'ün ilçede yaşanan siyasi olayları analiz ettiği 5x5'in ana gündem konuları, Alanya Belediye Meclisinin ardından muhalefet kanadından meclis üyelerinin istifaları ve nedenleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in seçildiği günden bugüne ilçe yatırımları oldu. Karagöz, muhalefet kanadından gelen istifaları doğru bulmadığını ifade ettiği programda Böcek'e yönelik de, "Yatırım görmek istiyoruz" yorumunu yaptı. 
'MUHALEFET HER YERDE OLACAKSA, İKTİDARA NE GEREK VAR'
Alanya Belediyesi'nin kentsel dönüşüm şirketi olan ALKENT'ten, su fabrikası yönetimine alınmama sonrası istifa eden CHP'li meclis üyesi Erkan Demirci ve İYİ Parti'li meclis üyesi Didem Dim Özaltın'ın tepkilerini değerlendiren Karagöz, "CHP'li meclis üyesi Erkan Demirci ve İYİ Parti'li meclis üyesi Didem Dim Özaltın Alanya Belediyesi'nin kurmuş olduğu Alaiye Su fabrikasının yönetimine  millet ittifakından meclis üyesi alınmadığı gerekçesiyle,  belediyenin kentsel dönüşüm şirketinden istifa ettiler. Muhalefetin bu hareketinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Kentsel dönüşüm ile Alanya'nın yeniden inşaası söz konusu. Bu ayrı bir konu. Su şirketi ise ticari bir şirket. Muhalefet her yerde olacak diye bir kural yok. Zaten muhalefet her yerde olursa, yönetime ortak olacak olursa iktidara ne gerek var.  O zaman kimse iktidar olmak için uğraşmasın. 
'MEMLEKET YÖNETİMİNDEN UZAKLAR'
Antalya Büyükşehir Belediyesi şu anda Millet İttifakı'nın belediyesi. Ve Alanya Belediyesi'nden daha fazla şirketleri var. Hiçbirisinde Cumhur İttifakı'ndan bir meclis üyesi yok. Burada bir iyi niyet görmüyorum açıkcası. Zaten burada muhalefetten meclis üyeleri olsaydı, soru önergesi, ona karşı çık buna karşı çık derken, ayak bağı olur, iş yürümez. Buraya girmedim buraya girmezsem istifa ederim demek memleket yönetimi ciddiyetinden uzak olduklarını gösteriyor" dedi. 
'DAHA ÖNCE İSTİFA ETSEYDİLER'
Coşkun meclis üyelerinin kendisine istifa gerekçeleri olarak, 'Kentsel dönüşümün gidişine baktığımızda zaten çok büyük bir sonuç alınamayacak bu görülüyor ve bunu muhalefete mal edecek iktidar. Bizde buna ortak olmak istemiyoruz' dediklerini aktardı. Bunun üzerine Karagöz de, "Madem öyle neden su şirketine girmek için talepte bulundular ve giremeyince istifa ettiler. Daha önce istifa etseydiler. Kentsel dönüşüm projesinde bir başarı olursa 'bizde vardık', başarısız olunursa da biz yoktuk mu diyecekler. Bu sorumluluktan kaçmaktır. Memleket yönetimi böyle olmaz. Memleketi ilgilendiren bir konu var ise elini taşın altına koyar devam edersin" dedi. 
'SUDAN SEBEPLE İSTİFA'
Ayrıca meclis üyelerinin hukuksal bir denetim olmadığını ve hukuksal bir denetim istediklerini söyleyen Coşkun'un sözlerine karşılık Karagöz de, "Eğer öyle ise bir dilekçe yazıp mahkemeye verirler ve şirket gelip incelenir. Bu tamamen su fabrikasına alınmadıkları gerekçesiyle yapılan bir istifa. Bu bir küstümü oynamak. Muhalefet her yerde olacak diye bir kaide yok. Olmak zorunda değil. Sudan bir sebeple istifa ettiler" dedi.
'HİZMET GÖRMEK İSTİYORUZ'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in göreve geldiği günden bu yana yatırım noktasında geride kaldığını söyleyen Karagöz, "İş yapıyor olsa, sessiz ve derinden devam ediyor deriz. Ama sessiz, derinden değil. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, görevde 1 yılını doldurduğu zaman 1 yıl süre verdim. Hastalığından dolayı 2 yıl süre verdim. Kendi partisi bile 2 yıl süreyi vermedi. 2 yılın sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi en azından kavga etmeyen, uzlaşıcı bir belediye başkanı. Biz kavgasını görmedik ama hizmetlerini görmek istiyoruz. 
'BÖYLE GİDERSE ALANYA TÜREL'İ ARAR'
Belediye merkezde yetebiliyor mu onu bilmiyorum ama ilçelere yetemediğini, yetişemediğini görüyoruz. Büyükşehirin adı var kendisi yok. Hatta adı bile yok. Belediye başkanını daha sık görmek isterdik ama göremiyoruz. Açılışlar, temel atmalar yapmasını bekliyoruz. Böyle giderse Alanya Menderes Türel'i arar. Çünkü Türel'in üzerine yeni bir şey koymadı. İşlettiği yatırımların tamamı geçmişten gelen yatırımlar" diye konuştu.
SON 2 YILDA HAMLE BEKLİYORUZ
Coşkun'un, "Ülkede büyük bir ekonomik kriz var. Pandemi sancısı var. Dolayısıyla burada hiçbir yatırım yapmadı. Var olanların tamamlanması çabası da bir yatırım değil midir? Biraz daha farklı bakamaz mıyız?" sorusu üzerine Karagöz, "Var olanların devam etmesi devlet işlerinde süreklilik esastır. Tabiiki devam ettirmeli. Onu bari devam ettir. Ama yeni bir şey koymadı hiç. Biz yeni bir şeyler bekliyoruz. Ama mutlaka bir bildiği vardır. Seçime kadar 2-2,5 yıl var. Belediye başkanları genelde vites arttırmayı son 2 yılda yaparlar. Kafasında taslak projeler vardır. Ve bizler bunları süratle bekliyoruz" dedi.  
'AĞIR AKSAK DA OLSA, OLSUN'
Coşkun, "Ben bu yaşanılanları büyükşehir yasasının yarattığı bir sıkıntıdan sıkıntı olarak değerlendiriyorum. O kadar büyük bir alan büyük bir saha ki altyapısını da siz kurmamışsınız. Uzaktan yönetimin çok doğru olmadığını düşünüoyorum" dedi. Karagöz de, "Uzaktan yönetimi yerinde de yapabilirsin. Burada yerinde bir yapılanma ile büyükşehir hala yapılanma peşinde. Birimlerle oynuyor. Gelgitler var. Bu kadar zaman geçmiş, burada kendi sistemini oturtamadıysan burada yerinde kumandalı bir yönetim yok" dedi. Ayrıca Karagöz, "CHP, İYİ Parti'nin meclis üyeleri burada Alanya Belediyesi'ni eleştirirken, pandemi gözardı ediyorken, kendilerine gelince neden pandemi var. Alanya'da pandemi yok muydu? Ortada çaba var, mücadele var. Vitrin ilçelerine proje koyarsın, kurtarırsın. Ağır aksak da olsa olsun" diye konuştu.  -Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 05:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107