banner84

Muzcu atadan kalma yöntemleri bırakıyor!

Muz üreticileri, Konaklı’da özel bir firmanın organize ettiği organik gübreleme konulu tanıtım programında bir araya geldi.

 Muzcu atadan kalma yöntemleri bırakıyor!
Muz üreticileri, Konaklı’da özel bir firmanın organize ettiği organik gübreleme konulu tanıtım programında bir araya geldi. Bilgilendirme sonrası muz serasını gezen katılımcılar, uygulamaya yönelik bilgiler aldı.

Alanyalı muz üreticileri, Konaklı Mahallesi'nde zirai ilaç bayii işleten Ali Turaç tarafından organize edilen organik gübre konulu bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Programda, aynı zamanda Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı da olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney de hazır bulundu. İthalatçı bir firmanın Türkiye temsilciliğini yapan şirket tarafından kendi ürünlerinin de tanıtıldığı program sonrası üreticilere sera içinde uygulamaya yönelik bilgi verildi. Firmasının ürettiği ürünlerin özelliklerini anlatan Ziraat Mühendisi Sami Tonguç, üreticileri doğru gübreleme konusunda da bilgilendirdi. Her türlü teknolojik gelişmeye rağmen gübreleme sektöründe halen atadan kalma yöntemlerin kullanıldığını kaydeden Tonguç, bu sistemin tarımsal alanlara zarar verdiğini söyledi.

'ESKİ USULLERİ BIRAKIYORUZ'

“Bitki besleme konusunda toprakları kirletmemeli” diyen Tonguç, toprakları gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkati çekti. Üreticilere sıvı gübre kullanmaları tavsiyesinde bulunan Tonguç, diğer gübrelerin toprak ve bitkiye zarar verdiğini belirtti. Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hüseyin Güney ise yaptığı değerlendirmede, "Biz Alanyalı muz üreticileri olarak yenilikten ve sağlıklı ürünlerden yanayız. Bu konuda Alanya'daki üreticilerimiz kimyasal kalıntı bulunmayan ürün konusunda her geçen gün daha da bilinçli hale geliyor. İnşallah artık biz de eski, atadan kalma yöntemlerle değil, yeni ve sağlıklı ürünlerle muz üretimini yapacağız" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 19:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107