banner84

'Müzelerimiz kültür köprüsü'

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Müzeler Haftası nedeniyle yayınladığı mesajında, "Müzelerimiz geçmişle günümüz arasında kültür köprüsü kuran değerli bir hazinedir" dedi

'Müzelerimiz  kültür köprüsü'

 Kaymakam Özdemir'in mesajı lşöyle: "Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü “Müzeler Günü” olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde ise 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arası “Müzeler Haftası” olarak kutlanmaktadır. 

Müzeler; yüzlerce yıl önce yaşamış insanların kültürleri ve yaşayış biçimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan sanat, bilim, tarih ve kültür ile ilgili eserlerin sergilendiği, geçmişle günümüz arasında kültür köprüsü kuran değerli bir hazinedir. Ülkemiz, her tarafından tarih fışkıran, tarihe ışık tutan binlerce eserin bulunduğu ve açık müze konumunda olan ender ülkelerden birisidir.
Müzelerimizi ve tarihi eserlerimizi korumak, kollamak ve onlara sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu sorumluluk bilinci içerisinde olduğumuz sürece müzeler, ülkemizin tanıtımına ve turizmimizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Tarihi zenginlikleri gün ışığına çıkararak insanlığın bilgisine sunanlara, onları koruyup gözetenlere ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayanlara en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, tarih ve kültür mirasımızın korunması görevini başarıyla yürüten müze çalışanlarımızın Müzeler Günü ve Haftasını en kalbi duygularımla kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157