banner84

'O gece hiç uyumadık'

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Ankara'da görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi gecesine değindi.

'O gece hiç uyumadık'
Çavuşoğlu, “O gece biz Samsun’da uyumadık, sabahladık. Ama Tahran’da kardeşim Cevad Zarif bizimle beraber uyumadı. O gece en çok görüştüğüm Dışişleri Bakanı idi yurt dışından. En az gece 4-5 defa beni aradı, son durumlar hakkında bilgi aldı. Ertesi günlerde de defalarca aradı. Esasen 18 Temmuz Pazartesi günü Cevad Zarif’in ziyareti gerçekleşecekti. Ama darbe girişiminden dolayı bu ziyareti ertelemek durumunda kaldık. Daha sonraki süreçte de Türkiye’ye ne zaman hazırsa gelmeye hazır olduğunu bize iletmişti” diye konuştu.
“30 MİLYAR DOLAR HEDEFİMİZ VAR"
Kendi aralarında ikili konuları değerlendirme fırsatları olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Özellikle siyasi ilişkilerimizi, ki bu yıl karşılıklı ziyaret ve üst düzeyde toplantılar bakımından son derece verimli bir yıl oldu. Biz bu süreci devam ettirmek istiyoruz. İran Meclis Başkanı Larijani’nin Türkiye’ye ziyareti söz konusu. Ekonomi Bakanımız İran’a gidecek. Meclislerimizin Dışilişkiler Komisyonu başkanları görüşecekler. Biz zaten her fırsatta görüşüyoruz. Bu momentumu devam ettirmekte fayda var. İkili ticaretimizde biraz düşüş var. Ama 30 milyar dolar hedefimiz var. Bir taraftan ürün çeşitliliği, diğer taraftan ticaretin önündeki bazı engeller var, ulaşım dahil taşımacılık, bunları kaldırmamız gerekiyor. Karşılıklı yatırımların miktarını arttırma konusunda da ciddi bir ilgi var. İranlı iş adamlarının Türkiye’de yatırımları, Türk iş adamlarının İran’da yatırım yapmak istediklerini görüyoruz. Bizim de görevimiz kendilerine yardımcı olmak. Bu şekilde ticaret hacmimizi de arttırmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2016, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107