banner165

'Oba Çayında Hep Aynı Hikaye'

Alanya’da sel ve taşkınları önlemek amacıyla iki tarafı plansızca beton setlerle çevrilip biyolojik yaşamına son verilen Oba çayının görüntüsü ilçeye kötü bir izlenim bıraktırıyor.

'Oba Çayında Hep Aynı Hikaye'

Oba Çayı’nın görüntüsünün hiç hoş olmadığını gözler önüne seren Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Ali Özsoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilgili kurumlardan çözüm yolu bulunmasını istedi.
‘ACABA BURASI HANGİ KURUMUN SORUMLULUĞUNDA ?’
“Alanya’nın tam ortasında kalan Oba Çayının durumu içler acısı” diyen Özsoy, paylaşımında, “ Acaba burası hangi kurumun sorumluluğunda ? Belediye mi ? Büyükşehir Belediyesi mi ? Yoksa DSİ mi yada Kaymakamlık mı ? Tarihi Oba Eğri Köprünün Bulunduğu bölge. Metro market yanı. Çok kullanılan merkezi bir yer. Burada bölgeye yakışmayan bir görüntü var. Oba çayında yapılan bilinçsiz ıslah çalışması sonucunda, dümdüz yapılan dere yatağından dolayı çayda yosunlaşma ve kirlilik var. Acaba çay tabanında suyun debisini (akma hızını) çoğaltmak için yarım metre yada 1 metre derinliğinde dar bir kanal yapılabilir mi ? Sonuçta burada yaşayan balıklar var. Bir de Çayın kenarlarında kalan bölge pek iç açıcı görünmüyor. Yolun altındaki gibi parklar ve yürüyüş yolları yapılabilir mi ?  ifadelerini kullandı – Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169