banner84

'Öğretmen maaşı eriyor'

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, göreve yeni başlamış bir öğretmen maaşıyla 2002'de 24 çeyrek altın alınabilirken, bugün 14 çeyrek altın alınabildiğini belirtti

'Öğretmen maaşı eriyor'
 Genel Başkan Veli Demir, Eğitim İş Antalya Şubesi'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen ve bu yıl Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun layık görüldüğü Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü töreni için geldiği Antalya'da eğitim sistemi ve öğretmenlerin durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Ak Parti'nin 12 yıllık iktidar sürecinde ekonomiden ahlaka, sosyal hayattan eğitime her alanda tahribata yol açtığını Öne süren Veli Demir, en büyük tahribatın eğitimde yaşandığını kaydetti. Laik, bilimsel, demokratik, Atatürkçü eğitim sisteminin özünün alınmaya çalışıldığını söyleyen Veli Demir, deprem bahanesiyle cumhuriyet bayramları, başka bahanelerle 19 Mayıs'ın yasaklanmaya çalışıldığı 4+4+4 sistemiyle eğitimin bölündüğünü söyledi.
Öğretmenlerin yattığı, fazla maaş aldığı yönündeki hükümet temsilcilerinin sözlerini hatırlatan Eğitim İş Genel Başkanı, 2002'de göreve yeni başlamış bir öğretmenin maaşıyla 24 çeyrek alınabiliyorken, bugün altın fiyatları gerilemiş olmasına rağmen 14 çeyrek altın alınabildiğini söyledi. Öğretmenin 2002'den bu yana maaşında yüzde 42'ye yakın ekonomik kayba uğradığını belirten Demir, "Türkiye'de lafta ulusal gelir büyümüş, kişi başına milli gelir 10 bin dolara yükselmiş. O halde pastadan öğretmenler niye pay alamamış. Bu açıdan bakıldığında da yüzde 50-60 kaybımız var, hem de maaşımızdan kaybetmişiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107