banner129

Öğretmenlere 'Bağımlılıkla Mücadele' eğitimi

**

Öğretmenlere 'Bağımlılıkla Mücadele' eğitimi
 ALANYA'DA düzenlenen 'Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı' kapsamında 500 öğretmene 'sağlıklı yaşama, madde, alkol, tütün ve teknoloji bağımlılığı' hakkında formatör eğitimi verildi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Alanya'nın Konaklı Mahallesi'ndeki Bera Otel'de 'Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı' düzenlendi. Eğitim programına katılan 500 formatör, daha sonra 20 bin 'uygulayıcı eğitici' yetiştirecek. Uygulayıcı eğiticiler ise 2014-2015 eğitim yılının 2'nci döneminden itibaren ülke genelinde öğrencilere bağımlılıkla mücadele eğitimi verecek. Program kapsamında 20 milyon öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.
GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER KATILDI
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman, eğitim programının ülke tarihinde bağımlılık eğitimi alanında ilk kez gerçekleşen devrim niteliğinde bir proje olduğunu söyledi. Eğitimler sonunda 20 milyon öğrenciye ulaşılacağını belirten Prof. Dr. Karaman, "Bağımlılık alanlarında farkındalık yaratmak için başlatılan proje kapsamında ilk adımı Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir protokolle gerçekleştirmeye başladık. Önce İstanbul'da belli bir sayıda okul ve öğrenci üzerinde pilot eğitim yapıldı. Daha sonra 81 ildeki okullarımıza bu eğitimin verilmesi kararı alındı. Alanya'da 20 gündür gerçekleştirilen formatör eğitim programına gönüllü öğretmenlerimiz katıldı. Bağımlılık alanında eğitim alan öğretmenlerimiz daha sonra şehirlerine dönerek saha eğitimcilerini yetiştirecek. Nihayetinde saha eğitimcileri de okullarda öğrencilere bağımlılık eğitimini aktaracak" dedi.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli ise bakanlık olarak projenin içerisinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti. Ülkenin ancak aklı yerinde ve ayık kafalarla mesafe alabileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Biçerli, "Gençliğimizi her türlü kötü alışkanlıktan uzak tutmak adına bu faaliyetlere destek veriyoruz. Bu sadece öğrencilere yönelik bir proje değil. Türkiye'deki 980 halk eğitim merkezi aracılığıyla velilerimizi de bilgilendireceğiz. Proje sonunda ciddi bir farkındalık oluşturacağımızı düşünüyorum. Türkiye'nin istikbali adına da çok önemli bir iş yapıyoruz. Teknoloji bağımlılığı da çok ciddi bir sorun haline geldi. Gençler teknolojik cihazlardan 1-2 metre uzaklaştıklarında panik hali yaşıyor. Sofrada bir yandan yemek yiyip, bir yandan mesaj çeken gençler var. Teknolojiyi dozunda kullanmayı bilmek gerekiyor. Formatörlere bu konular da anlatılacak" diye konuştu. 'Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı' salı günü sona erecek
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134