banner84

Omicron kapıda

Koronavirüs salgınında bulaş riskini arttıran Omicron varyantının Alanya'da olup olmadığını merak eden vatandaşlara Aldemir, "Omicron'a Alanya'da rastlanılmadı" dedi. Aldemir, ancak varyantın her an ilçede ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

Omicron kapıda

( Sabiha Tatlıyer)- Alanya’da son 1 ayda artan vaka sayıları korkutucu seviyeye ulaştı. Bu kapsamda Omıcron varyantının  Alanya’da olup olmadığı tartışma konusu yarattı. Alanya Posta Medya’ya değerlendirmelerde bulunan İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, ilçede yapılan testler sonucunda henüz Omıcron varyantını tespit etmediklerini ancak yeni yıl tatili kapsamında yapılan  yolculuklar varyantın Alanya’ya taşınmış olma olasılığına değindi. Aldemir, “ Tespit ettiğimiz bir vaka yok ama her an karşımıza çıkabilir” sözlerine yer verdi.
'ÇOK KOLAY YAYILIYOR, HER AN RASTLAYABİLİRİZ'
Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, Şuana kadar tespit edilen bir Omicron Varyantı vakası ile karşılaşmadıklarını belirterek şunları söyledi; “Alanya’da da olması her an mümkün çünkü İstanbul, Ankara, büyükşehirler özellikle İstanbul’da vaka sayılarının fazla olduğunu biliyoruz.  Ve bu varyant en kolay ve çabuk bulaşıyor. Alanya’ya da her an gelebilir. Ama şuana kadar  Omıcron vakası tespit etmedik. Halihazırda Alanya’da covid-19 vakalarında artış var özellikle 20 gündür yoğunlaştı. Bu kapsamda vakaları da tedbir ve önlemler aşmaya çalışıyoruz.  Bu sene kapanma yok çok şükür ama bu durum tedbirlerin kendisine bağlı.”
'YILBAŞI TATİLİ VAKALARI ETKİLEDİ'
Yılbaşı etkinliklerinin vakaları tetiklediğini belirten Aldemir, “Alanya’da vakaların yaygınlığına ve Omicron varyantının hızla yayılan bir virüs olduğunu düşününce insanların hemen aklına Alanya’da da var mı sorusu geliyor. Çünkü hızlı bulaşan bir varyant. Yapılan test sonuçlarında da Omicron varyantına rastlanılmadı ama olabilir. Çünkü yılbaşı etkinliği dolayısıyla seyahatler oldukça arttı bir sürü insan geldi. Bu doğrultuda ben vatandaşlarımıza hatırlatma dozlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107