banner165

Önce kira şimdi hırsızlık krizi

Alanya’da fahiş kiraları ödemekte zorlanmaya başlayan göçmenler gelinen noktada özellikle market alışverişlerinde de “Devlet ödeyecek” diyerek kasalardan pas geçmeye başladı. Zincir mağazalarda her gün çok sayıda müşteri kara listeye alınıyor.

Önce kira şimdi hırsızlık krizi

(Özgür YILMAZ)- Alanya’da yüksek kira bedelleri sonrası nakit sıkıntısı yaşamaya başlayan bir grup göçmen kiralarını ödemekte zorlanmaya başladığı gibi gıda temininde yeni bir krize sebep oluyor. Özellikle Mahmutlar’da aynı gün bir zincir marketin şubesinde 7 ayrı müşteri ödeme yapmaktan imtina ederek kasadan, “Biz göçmeniz parayı devlet ödeyecek” diyerek pas geçti. Yetkililerin durumu güvenlik güçlerine bildirmesinin ardından bir bölümü ödeme yaptı. Yaşanan bu olumsuzluklar için prosedür uzayacağı için resmi işlem yapılmayarak gıda bedeli tahsil edilirken ödemeden bırakıp gidenler yada aldığı ürünler kaçanlarda var. Mağazalarda bu yüzden her ay ortaya çıkan ürün açığını çalışanlar kendi aralarında toplayarak stok durumunu denkleştirmekte. 
SAYISIZ OLAY
Alanya’da bir zincir markette de aynı şekilde aldığı ürünün bedelini ödemeden gitmek isteyen kişiye izin verilmedi. Jandarmanın gelmesi beklendiği sırada havalandırma bölümünden kaçarak sırra kadem bastığı öğrenildi. Bir başka örnekte ise onlarca enerji içeceği ile kaçan genç sanayi esnafı tarafından yakalandı ürünler market çalışanına teslim edildi. Ukrayna ve Suriyeli mülteci çocuk ve gençlerin karıştığı bu sorun nur topu gibi yeni bir krizin habercisi olduğu yönünde değerlendiriliyor.
GÜNDE 35 BENZER VAKA
Zincir marketlerin haberleşme gruplarına günlük 30-35 benzer vaka bildirimi geldiği durumun vahametini ortaya koyuyor.  Demirtaş’ta ise bir sahil büfesine giden Suriyeli göçmen işletme sahibine bıçakla sadırdı. İşletmede bulunanlar tarafından güçlükle engellenen saldırganın gerekçesi ise işletme sahibinin kıyafetinde bulunan İngilizce terimler. Suriyeli göçmen kendisinin ABD ve İngiltere yüzünden vatanından olduğu için İngilizce yazılara tahammüle edemediğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169