banner84

Orman'da eğitim başladı

Alanya Orman İşletme Müdürlüğünde İş Sağlığı ve Güvenliği, Üretim İşçiliği mesleki eğitimi başladı. İşletme Müdürlüğü sosyal tesislerinde başlayan ve 57 kişinin katıldığı 56 saatlik eğitim 12 gün sürecek.

Orman'da eğitim başladı
 ORMAN İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, "Orman Genel Müdürlüğümüz üretim işlerini yaptırma sırasında kesim işçisi temininde ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Usta çırak ilişkisi ile öğrenilen ve aile boyu devam eden kesim işçiliği; kırsal alandaki işgücü miktarının azalması, iş ve çevresel şartlardaki fiziki zorluklar, yıllık çalışma süresinin azlığı ve sosyal güvencelerin yetersizliği gibi birçok nedenden dolayı orman emvali üretiminde işçi darboğazı yaşanmaktadır. Üretimin 4 temel faktöründen biri işgücüdür. Diğer üretim faktörleri olan doğal kaynaklar, sermaye ve girişimci durumu dikkate alındığında ormancılık sektöründe en çok sıkıntı işgücü temininde yaşanmaktadır. Ülkemizde özellikle lif-yonga ve lif levha sektöründeki hızlı büyümeye paralel olarak odun hammaddesine olan talep artmıştır. Ormanlarımızın bakımını yaparak sağlıklı yapıya kavuşturulması ve sonucunda da odun hammaddesi ihtiyacının karşılanması bu sektördeki işgücü kapasitesinin nitelik ve nicelik olarak artırılmasına bağlıdır. Bu konuda sosyal güvenlik, iş güvenliği ve sağlığı ve mali şartların rahat karşılanabileceği daha profesyonel yapılara ihtiyaç vardır. Orman Genel Müdürlüğümüz bu ciddi sorunu çözmek için son yıllarda yeni arayış ve çabalar içerisindedir" dedi. 
24 İŞCİYİ SERTİFİKALANDIRDIK"
YIKICI, "5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu gereğince kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumuna ulusal meslek standartlarının oluşturulması hususunda görev verilmiştir.
Bu çerçevede orman üretim işleriyle ilgili olarak Ağaç Kesme ve Boylama Operatörü Standardı oluşturulmuş ve bu Standart 21.03.2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde 800 civarında meslekte olduğu gibi ağaçların kesimine ve boylanmasına ait kesim işçiliğinin standardı oluşturulmuş ve meslek olarak tanımlanmıştır.
Ağaç Kesme ve Boylama Operatörü yetiştirmek için Eğiticilerin Eğitimi adı altında birçok meslektaşımız eğitimden geçirilerek Sertifika almıştır. İşletme Müdürlüğümüzden bu eğitime Orman Mühendisi Mehmet Uysal katılmış ve bu eğitim için eğitici olarak görevlendirilmiştir. Kendisi AKBO uzmanı olarak bundan sonra eğitim faaliyetlerine devam edecek. İlk aşamada Alanya Orman İşletme Müdürlüğü olarak 24 işçimizi eğitip sertifikalandırdık. Bugün ise orman üretim işleriyle ilgili, ilintili veya potansiyeli olan vatandaşımızı eğitime almış bulunuyoruz. Burada Avsallar, Sapadere, Başköy, Fakırcalı ve Çamlıca mahalleri başta olmak üzere 57 kişi bulunmaktadır. 24 saat iş güvenliği ve sağlığı, 32 saat kesme ve boylama gibi teknik konularında AKBO uzmanı Mehmet Uysal tarafından eğitim verilecektir. Eğitim Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında olmaktadır. Eğitimi tamamlayanlara sertifika verilecektir. İhtiyaç olması durumunda yeni kurslar açılacaktır.
Bu eğitimlerin tamamlatılmasını müteakip; iş güvenliğine yönelik koruyucu ekipmanla desteklenmiş, sertifika sahibi işçilerin üretim işinin yaptığı, bunun sonucu iş kazasının azaldığı, kalite, miktar ve ekonomik kayıplarının asgariye indiği meslek sahibi kişilerin çalıştığı bir yapı kurulması amaçlanmaktadır. Katılımcıların iaşe ve ulaşım ihtiyaçları İşletme Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107