banner84

Pist uzuyor D400 yeraltına iniyor

Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nın 2 bin metre olan pist uzunluğu, 500 metre daha eklenerek 2 bin 500 metreye çıkarılacak. Pistin uzaması ile birlikte D-400 karayolu Karayolları Bölge Müdürlüğü'nce tünelle yeraltına alınacak. Araçlar yeraltından geçecek, tünelin üstüne de pist yapılacak

Pist uzuyor D400 yeraltına iniyor

 Alanya-Gazipaşa Havalimanı pistinin 2500 metreye uzatılmasına yönelik Bakanlar Kurulu tarafından alınan acele kamulaştırma kararı, Gazipaşa’nın yanı sıra bölgede büyük yankı uyandırdı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından ilk olarak, pistin uzatılacağı bölgede arazi kamulaştırması yapılacak. Kamulaştırma çalışmalarının ardından 2 bin metre olan pistin uzunluğu, 500 metre uzatılarak 2 bin 500 metreye uzatılacak. Pistin uzaması ile birlikte D-400 karayolu Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce tünelle yeraltına alınacak. Bunu yapabilmek için de Karayolları Genel Müdürlüğü’nün rafında bekleyen Tünel Projesi, gün yüzüne çıkmış olacak. Yani D400 Karayolu’nu da kapsayan bölgede tünel yapılacak. Böylece Gazipaşa ile Alanya arasında gidiş-geliş yapacak araçlar, tünel projesi sayesinde yeraltından geçecek ve tünelin üzerinde ise pist olacak. Uçaklar, tünel üzerinden havalanacak, araçlar ise tünelin altından transit geçiş yapacak.

İRANLI YOLCULAR GAZİPAŞA’YA İNECEK
Bakanlar Kurulu kararının, Alanya Gazipaşa Havalimanı’nda pist uzatma çalışmalarına yönelik aldığı kamulaştırma kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan TAV Gazipaşa Havalimanı Koordinatörü Cengiz Aşıklı, “Pistin uzaması ile alakalı bilgi Resmi Gazete’de yayınlandı. Pist 2000 metreden 2 bin 500 metreye uzatılacak bu da güvenliğin artması ve daha büyük uçakların inmesi demektir. TAV Genel Müdürlük’ten şuan herhangi bir bilgi gelmedi fakat en kısa zamanda gelir ve çalışmalar başlar” dedi. 27 Mayıs’ta İran’dan aktarmalı olarak Gazipaşa’ya uçuş düzenleneceğini kaydeden Aşıklı, “İran’dan Gazipaşa’ya direkt bir sefer düzenlenmeyecek. İran yolcuları, 737 Boeing tipi uçak’la Adana’ya inecek, Adana üzerinden de Gazipaşa’ya iniş gerçekleştirecek. Uçak 189 kişilik ama gelecek kişi sayısı henüz belli değil” dedi.
YENİ HEDEF RUSYA
İran’dan yapılacak aktarmalı uçuşların yanı sıra Rusya’dan Gazipaşa’ya direkt sefer düzenlenmesi için girişimlerinin sürdüğünü belirten Aşıklı, Rusya’dan başlatılması düşünülen direkt uçuşlar hakkında ise, “Rusya’dan direkt seferlerin başlatılması için çalışmalarımız sürüyor. Tek amacımız her geçen gün yolcu sayısını ve buraya uçuş yapan firma sayısını arttırmak. Yeni uçuş noktaları olması için uğraşıyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157