banner84

Plajlarla ilgili tüm bilgilere internetten ulaşılabilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan yeni uygulama ile, plajların su kalitesi, duş, tuvalet, soyunma kabini, otopark gibi özelliklerinin internetten öğrenilebileceği belirtildi

Plajlarla ilgili tüm bilgilere internetten ulaşılabilecek
 Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği çerçevesinde, yüzme sezonu boyunca deniz ve göle kıyısı olan 34 ilde, bakteriyolojik izleme çalışmaları yaptığı belirtilirken, izlenecek yerlerin valiliklerde oluşturulan komisyonlar tarafından her yıl sezon öncesinde belirleneceği açıklandı.  Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre, 15 günde bir alınan su numunelerinin bakteriyolojik analizi yapılıyor. 
 Kontrollerde zorunlu değerleri sağlamayan plajlar, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve bunun önlenmesi için çevre ve şehircilik il müdürlüğüne bildiriliyor, gerekli tedbirlerin alınması için ilgili belediye uyarılıyor ve yüzme alanı halkın kullanımına kapatılıyor. Geçen yıl  izleme çalışmaları yapılan 34 ildeki bin 208 plajın yüzde 98'inin yüzme suyu kalitesinin zorunlu değerlerini taşıdığı saptandı.
İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLECEK
Sağlık Bakanlığının tatil mevsimi nedeniyle oluşturduğu takip sistemiyle deniz ve göl kıyısındaki plajların su kalitesi, duş, tuvalet, soyunma kabini, otopark gibi özellikleri //yuzme.saglik.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157