banner165

Posta Medya'nın haberi vatandaşın arsasını kurtardı

Gündoğmuş, Alanya ve Manavgat'ta yaşanan acı orman yangınının ardından, bölgede vatandaşların özel mülkü olan bir arazinin TOKİ tarafından konut yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı ile acele kamulaştırılma kararı Danıştay tarafından iptal edildi. İptal kararı verilen araziyle ilgili olarak Alanya Posta Medya geçen yıl Eylül ayından “Köylünün evine kamu kondu” başlığı ile kamulaştırma kararını gündeme taşımıştı.

Posta Medya'nın haberi vatandaşın arsasını kurtardı

(Özgür YILMAZ)-  25 Ağustos 2021 tarihinde Resmi Gazete yayınlanan bir karar, Gündoğmuş'un Ortakonuş Mahallesi'ndeki vatandaşları şoke olmuştu. Yayınlanan kararda içerisinde vatandaşların evlerinin de olduğu 144 ada, 65 parsel numaralı taşınmaz için acele kamulaştırılma kararı alınmasına mahalleli tepki gösterip taleplerini Alanya Posta Medya'ya muhabirleri Sabiha Tatlıyer ve Ekmel Yılmaz aracılığı ile kamuoyuna duyurmuştu. Haberimiz ses getirdi ve arsa sahibi Emine Boz ile varislerin talebi çerçevesinde Danıştay karar verdi.Yaşanan acı orman yangınının ardından, vatandaşa ait bir arazinin TOKİ tarafından konut yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı ile acele kamulaştırılmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından bölge sakinleri, toplu konut değil, zarar gören evlerin yerine yenilerinin yapılmasını talep etmişlerdi. Söz konusu karara ilişkin açtıkları iptal davasının sonuçlandığını duyuran avukat Mehmet Can Karagöz "Danıştay tarafından Cumhurbaşkanlığı Kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Kararın gerekçesinde "kamu yararı kararının" iki kez istenmesine rağmen idare tarafından verilmediği, onaylı imar planı veya özel plan bulunmadığına da dikkat çekildi. Yaraların vatandaşın isteğiyle uyumlu ve en uygun şekilde sarılabilmesi dilekleriyle kamuoyuna saygıyla duyururuz" dedi. 
Kararda Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde hukuka aykırılıklar olduğu kararın uygulanması durumunda giderilmesi güç ve imkansız zararların ortaya çıkabileceğine vurgu yapıldı.  Karagöz, “Danıştay'ın esas kararını bekleyeceğiz, o da yürütmenin durdurulmasına benzer şekilde olursa TOKİ iptal olacak.  Biz vatandaşın tapusunu neden alıyorsunuz ya da neden özellikle Emine Boz’un tapusunu alıyorsunuz diye dava açmıştık." Diye bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169