banner165

Raporlar temiz

Gazipaşa’da, denizden yayılan atıklarla vatandaşların enfeksiyon kaptığı iddiasının ardından yanıt gecikmedi. Bu iddiaların yanında Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ASAT Genel Müdürlüğü’nün denizden almış olduğu numunelerde temiz raporu çıktı.

Raporlar temiz

Gazipaşa’da, birçok vatandaşın kusma, bulantı vb. şikayetler ile hastaneye başvurmasının ardından vatandaşlarda tedirginlik başladı.  Bu nedenlerde dolayı hastaneye başvuran vatandaşların sayısı artarken ortaya bir takım iddialar atıldı. Atılan iddialarda bazı otellerin denizlere foseptik bıraktığı ve enfeksiyonun denizden kapıldığı öne sürüldü. Alanya Posta Medya ekibinin ulaştığı bilgilere göre Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ASAT Genel Müdürlüğü’nün araştırmalarında denizden alınan numunelerde temiz raporu çıktı. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan yetkililer korkulacak hiçbir durumun olmadığının altını çizdiler.
‘RAPORLAR TEMİZ ÇIKTI’
Denizde bulunan atıkların enfeksiyona sebep olduğu iddiasının ardından bir rapor yayınlayan ASAT Genel Müdürlüğü şu ifadelere yer verdi; “İlimiz Gazipaşa ilçesinde yaşan halkta ishal sıkıntısı olduğu ihbarı üzerine 19.07.2022 tarihinde 6 farklı noktadan halkın ortak kullanım alanı olan Camilerden İçme ve Kullanma suyu numunesi alınmıştır. Alınan numuneler İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik kapsamında değerlendirildiğinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamış yönetmelik sınır değerlere uygundur. Aynı tarihte Gazipaşa Liman bölgesinde 3 farklı noktadan deniz suyu numunesi alınmıştır. Alınan numuneler Yüzme ve Rekreasyon Amacıyla Kullanılan Suların Sağlaması Gereken Kabul Kriterlerine göre değerlendirildiğinde Yüzme suyu girilemez sonucu ile karşılaşılmamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından Yüzme suyu döneminde 2 haftalık periyotlar halinde yüzme alanlarından deniz suyu numuneleri alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 24.05.2022-19.07.2022 tarihleri arasından alınan deniz suyu numunelerine ait sonuçlar ilgili kalite kriterlerine göre değerlendirildiğinde iyi durumda olduğu görülmektedir. Gazipaşa ilçesi her iki kurum tarafından yapılan deniz suyu analiz sonuçlarına göre incelendiğinde Plajın yüzme amaçlı kullanılmasına engel bir durum ile karşılaşılmamıştır”
‘KORKULACAK BİR ŞEY YOK’
Gazipaşa’da bulunan hastane yetkililerinden alınan açıklamada ise, “Hastanemizde hiçbir zaman bu kadar tehlike oluşturacak bir durum olmadı. Hasta yoğunluğu yok. Geçen hafta bir yoğunluk oluştu sadece. Şuanda ortam stabil. Korkulacak hiçbir şey yok. Abartılacak kadar yüksek rakamlarda bir enfeksiyon durumu ile karşılaşmadık. Tespit ettiğimiz vakalar ise geçtiğimiz haftalarda oldu. Bu hastalık sadece denizde bulaşan bir tür değildir. Tüketilen meyve ve sebzelerde iyi yıkanıp dikkat edilmez ise o şekilde de bulaşabilir. Gıda ürünleri temiz bir şekilde yıkamaya özen gösterilirse hiçbir sorun kalmaz. Şuanda hastanelerde tehlikeli bir durum söz konusu değil” ifadeleri yer aldı. -Sabiha TATLIYER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169