banner84

Rektör Kalan:'Hırpalandık'

Cikcilli Yerleşkesi'ne kasım ayı itibariyle ilk kazmayı vuracaklarını söyleyen Kalan, bölgedeki en büyük sorunun işgalciler olduğunun altını çizdi ve, "İşgalcilerle uğraşıyoruz. Bu durum bizi biraz hırpalıyor" dedi

Rektör Kalan:'Hırpalandık'

Alanya Posta Medya'nın Gevrek'li Muhabbet programına katılan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, üniversitede yaşanan değişimleri, gelecek planlamalarını, ihtiyaçlarını ve merak edilen soruları yanıtladı. Posta Medya ekibinin soru yağmuruna tuttuğu Kalan, ilçeye yeni müjdeleri de Gevrekli Muhabbette verdi. Kalan, Cikcilli Yerleşkesi'ne ilk kazmanın Kasım ayında vurulacacağını söylerken, üniversite hastanesi için de girişimde bulunduklarını ifade etti. 


ALKÜ KAPISINI AÇIYOR
Bütçesi ile eleştiri oklarının çevrildiği ALKÜ'nün kapısına ilişkin bilgi veren Kalan, kapının hem güvenlik hem de trafik açısından önemli olduğunu kapı denilip geçilmemesi gerektiğini söyledi. Kalan, ALKÜ'nün kapısına pazartesi günü itibariyle kavuşağını belirtti. Kalan, "Kanun gereğince üniversite alanları özerk alanlardır ve oralarda alınacak her türlü güvenlik önlemleri 2547 sayılı kanun gereğince rektörlük sorumluluğundadır. Dolayısıyla orada gerek trafik akışı gerekse adli hadiselerin önüne geçebilmemiz açısından böyle bir kapıya ihtiyacımız vardı. Bu anlamda gerçek bir yerleşkenin yavaş yavaş ortaya çıkmış olmasını görüyoruz. Ufak tefek eksiklikleri tamamlıyoruz pazartesiden itibaren artık kapımız tamamen devreye girmiş olacak. Kapının girişinde iki taraftan Selçuklu  çift başlı kartalımızı yerleştirdik. Kapının sağını solunu toparladıktan sonra  ümit ediyorum pazartesi günü itibariyle turnikeler ile birlikte tamamen güvenlikli  geçiş imkanımızı sunacağız" dedi. 
PANDEMİDE BOŞ DURMADIK
Pandemide boş durmadıklarını, pandemiyi avantaja çevirerek ALKÜ Çarşı'nı oluşturduklarını söyleyen Kalan, "Kampüsümüzde bir sosyal donatı alanı oluşturduk, ALKÜ çarşı adı altında. Bir çok ürünün satıldığı hizmet sunulduğu bir yer haline geldi. Simitçi, dönerci, gibi birçok noktada hizmet veriyor. Belediyemize işbirliği halinde hizmet birimimiz var orada öğrencilerimize ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti veriyoruz. İl gençlik Spor müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol doğrultusunda “Genç Ofis” açtık çarşımıza. Yani her anlamda öğrencilerimize ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir alan haline geldi çarşımız. Geçtiğimiz 2 yıllık pandemi döneminde çalışmalarımızı bu doğrultuda ilerlettik. Öğrencilerin olmadığı dönemde çalışmalarımıza ağırlık verdik, pandemiyi avantaja çevirdik. Kampüste ki çevre düzenlemesini büyük ölçüde tamamladık. Sadece duvarlarla ilgili olarak bir çevre düzenlemesi daha yapılacak ondan sonra Kestel yerleşkemiz tamamıyla oturmuş olacak" diye konuştu. 
ALANYA'NIN EN BÜYÜK CAMİSİ ALKÜ'DE
7 yıl boyunca bitmek bilmeyen Abdurrahman Nimet Alaattinoğlu camisini tamamladıklarını ve hizmete açtıklarını ifade eden Kalan, caminin Alanya'nın en büyük camisi olduğunu belirtti. Kalan, "Abdurrahman Nimet Alaattinoğlu camisi tamamladık hizmete açtık inşaatı 7 yıldır devam eden bir cami miydi ve atıl durumda kalmıştı. Hayırseverlerimiz ve belediyemizin desteğiyle camiyi tamamladık hizmete açtık gerçekten güzel bir cami oldu caminin bir özelliği düşüyor Alanya'nın en büyük camisi özelliğini taşıyor, 1500 kişilik kapasitesi var. Bunun dışında alttaki kat var kot farkından dolayı daire başkanlıkları ofisleri ve Transfer ofisimizi kurduk. Son olarak da  Alanya'nın en büyük anaokulunu camimizin  altına açarak hizmet yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu. 


EKİPMANDA SIKINTI YOK
Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili yetersiz kadro ve ekipman olmadığına değinen Kalan, pandemi döneminde biriken işlerin olduğunu, bu sebeple de sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Kalan, "Diş Hekimliği fakültesi 2016 yılında kurulmuş  5 yıllık bir fakültedir. Daha ilk mezunlarını bile vermedi. Diş hekimliği fakültesi adı üzerinde fakülte öncelikli amacı eğitimdir. Diş Hekimliği Fakültesi Uygulama Merkezi yönetiminde hastanemiz söz konusu. Orada da 2021 yılı içerisinde mevcut hastanemize  ilk asistanlarımızı almaya başladık ve uzmanlık eğitimini orada da vermeye başladık. Ortodonti olmak üzere Ağız Çene Cerrahisi, Radyoloji alanında da yine asistanlarımız mevcut. Diş hekimliğinde ekipman eksikliği  konusunda halihazırda devam eden bir  ihale mevut. 10 Ekim'de sonlandı ve yasal prosedürler var. Sonrasında sözleşmeler hazırlanıp malzemeler teslim edilecek. 20 Temmuz'dan itibaren orada Dekan hocamız da bir değişiklik söz konusu oldu ve  Gazi Üniversitesi'nden yeni  bir hocamız geldi onunla çalışıyoruz. Fakültemizde ekipman eksiklikleri kapsamında hastanemize 4 tane yeni ünit alınıp, teslim edildi. Uygulamaların yapıldığı Fantom laboratuvarı vardır. Fantom laboratuvarı dediğimiz aslında bir çeşit mankendir ağız içerisinde yapılan işlemlerin  ve uygulamaların gösterildiği bir laboratuvardır ve bunun için yeni Fantom ve  80 bin liralık malzeme alımı da gerçekleşti. 
TEMMUZ'DAN BERİ 5 BİN HASTAYA HİZMET VERİLDİ
Yeni hocamızın göreve başladığı 20 Temmuz’dan Diş çekimi dışında  5 bin 669 hastaya hizmet verilmiştir. Rakamlar SGK tarafından zaten kayıt altına alınıyor. Alanya ölçeğinde ve pandemi koşullarında olduğunu düşünerek bir diş hekimine 45 dakikada bir hasta alma  izni verildi. Pandemi de uzun zaman kapalı kaldık hastaneyi kapattık bu süre zarfında devam eden işlemler vardı. Dolayısı ile biriken işler oldu  ve yeni hasta almamız mümkün olmadı yeni hastaları tedaviye alabilmek için eldeki hastaları eritmemiz gerekiyor. Bunlar 3 günde olacak işler değil. Pandemi sonrasında bu işler üst üste birikince randevu alınmıyor ama şu unutulmamalıdır ki Diş Hekimliği Fakültesi Alanya halkına hizmettedir ama önceliğimiz  eğitim.  Perio kadromuz şuanda boş değil ilan çalışmalarını şu anda yürütüyoruz. YÖK'ten izinlerini aldık çıkacak ilanda periyoda eleman alınacak" dedi. 
CİKCİLLİ'NİN İŞGALCİ SORUNU
Kalan, Kasım ayında Cikcilli Yerleşkesi'ne ilk kazmanın vurulacağını müjdeledi. Kalan aynı zamanda Cikcilli Yerleşkesi'nde en büyük sorunun işgalciler olduğunu belirterek, kendilerini bu durumun hırpaladığına vurgu yaptı. Kalan, "Cikcilli yerleşkemizin geçtiğimiz  Mart ayında tahsisi tamamlandı, ücretini ödendi. Ormandan 875 dönüm olarak  49 yıllığına  tahsisini aldık. Cikcilli yerleşkemizin en büyük sorunlarından  bir tanesi orman  işgalcileri şimdi o işgalcilerle uğraşıyoruz. Bu durum bizi biraz hırpalıyor,  sınırlar ile alakalı ufak bir sıkıntımız var, özellikle çevre yoluna bağlanan kısmında. Cikcilli’ye ilk kazmayı Kasım ayında vuracağız.
'SPOR TESİSLERİ İLE BAŞLIYORUZ'
1 yıldır Spor Toto Teşkilat Başkanlığın da sürekli görüşmelerimiz vardı. Geçen ay Ankara'ya gidip Spor Toto Teşkilatı Başkanı ile protokol imzaladık  ve 7 milyon 150 bin liralık bir hibe aldık. Oranın inşaatına başlayacağız. Atletizm Spor tesisleri ile beraber ulusal standartlar da bir yer yapmayı planlıyoruz ki uluslararası organizasyonlarda ev sahipliği yapılabilecek bir yer olsun. Sadece öğrenciler değil, Alanya halkıda bundan faydalanabilecek herkes kullanabilecek. İlk olarak Spor tesisleri ile başlayacağız, çünkü parasını hazırladık. Bu ayın sonuna doğru da ağaç kesim işlemlerine başlayacağız. 1700 metre alan açacağız 50 metre genişliğinde galeri sistemi ile 2- 2,5 çapında beton borularla alta gireceğiz ve bütün altyapıyı aşağıdan yapacağız. Böylece 100 yıl boyunca burada herhangi bir yere kazma ihtiyacı duyulmayacak. Böylece yerleşkemizde  geleceğini bu şekilde planlıyoruz. Alanya Belediyemizin de bir sözü var. Bir taraftan biz bir taraftan onlar başlayacak ortada birleşmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Eğer bir problem olmadığı takdirde Alanya halkımızın desteği ile 10-15 yılda Cikcilli yerleşkemizin yüzde 75’inin biteceğini düşünüyorum" diye konuştu. 
7 FAKÜLTENİN BİNAYA İHTİYACI
ALKÜ'de 7 fakültenin bağımsız binası olmadığını söyleyen kalan, "İyi kötü her fakültenin bir binası var açıkta hiçbir birimimiz yok ancak 7 tane fakültemizin bağımsız binaya ihtiyacı var. Tıp fakültesinin bir binası var ama yeterli değil yeni bir bina ihtiyacı olduğu aşikar. Turizm Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık bilimleri fakültesi bu fakültelerde bina ihtiyacı olan fakülteler sanat tasarım ve mimarlık fakültesi Gazipaşa havacılık ve uzay bilimleri fakültesi bunlarla beraber toplamda 7 fakültenin binaya ihtiyacı var. Meslek Yüksekokullarımızdan ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Turizm Meslek Yüksekokulu ile aynı binayı kullanıyor onlara da bağımsız bir bina sunmak vazifemizdir. Fakültelerin bir kısmı Kestel'de bir kısmı Cikcilli yerleşkesinde kendilerine yer bulacaklar. Yabancı Diller Meslek Yüksekokulunda binası yok onun için biz kongre merkezini yabancı dillere tavsiye ettik. Hazırlık sınıfları şu an Konaklı da eğitim görüyor o sebeple  yerleşkenin devlet ve milletin birlikteliğiyle en kısa sürede bitirileceğini düşünüyorum" dedi.
YENİ HASTANE MÜJDESİ
Rektör Kalan, Alanya halkına Posta Medya aracılığı ile yeni hastane müjdesi de verdi. Üniversite hastanesi için ilk girişimi yaptıklarını söyleyen Kalan, hastanenin Cikcilli'de olacağını belirtti. Kalan, "Üniversite hastanesi kurulmasına yönelik bir girişimimiz söz konusu. Çünkü Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bugünün koşullarında ihtiyacı giderir ancak  5 yıl sonra yetmeyecek. Bizim de bugünden sonraki adımları atmamız gerekiyor.  Gelecek vizyonunu ortaya koymak için yeni bir Üniversite Hastanesi'nin kurulması şart. Eğer şehrin ihtiyacını önceden ortaya koyarsak sonuç daha iyi olur. Bizler de Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleri ile birlikte, inşallah üniversite hastanesini de kurmak istiyoruz. YÖK’e  talep yazımızı ilettik onayın ardından Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı aşamaları bulunuyor. Yeni hastanemizi 4 blok olarak Cikcilli'de yapmayı düşünüyoruz. Bölgesel bir dağılımı ve ulaşım ağlarına yakınlığı da söz konusu olmalı. Biz şimdiden iznimizi alalım ki uygun koşullar oluştuğunda hastanemize başlayabilelim" diyerek hastane müjdesi verdi. -Sabiha TATLIYER
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157