banner129

Rusya krizi TBMM gündemine taşındı

CHP PM Üyesi ve Antalya Milletvekili Aday Adayı Av. Gürkut Acar, Rusya'daki krizin turizme etkileri ve buna karşı neler yapıldığı konusunu Meclis gündemine taşıdı

Rusya krizi TBMM gündemine taşındı
 CHP PM Üyesi ve  Antalya Milletvekili Aday Adayı Av. Gürkut Acar, Rusya'da yaşanan ekonomik kriz ve bölgede yaşanan çatışmaların turizmi olumsuz etkilemesini TBMM gündemine taşıyarak, 'Turizm sezonunun kayıpsız atlatılabilmesi ve Antalya için özel önlem alınacak mı' diye sordu.
Acar, "Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve bölgede yaşanan çatışmaların, Türkiye’ye yönelik turizm hareketliliğini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Turizm sektörünün dış ticaret açığının finansmanında ve istihdamda ciddi katkılar sağladığına dikkat çeken Acar, “Turizm gelirlerinde bir azalma ve istihdam kaybı olmaması için başta Antalya olmak üzere turizm merkezleri için  özel önlemlerin alınması gerektiği açıktır” dedi.
İlk 3 ayda Rusya’dan gelen turist sayısı konusunda bilgi isteyen Acar, “Bu sayı 2012, 2013 ve 2014 yıllarında nasıl gerçekleşmiştir? Antalya’ya  gelen turist sayısı nasıl bir gerçekleşme göstermiştir? Aynı dönemde Rusya’dan ve diğer ülkelerden Antalya’ya  gelen turist sayısı nasıl bir gerçekleşme göstermiştir?” diye sordu.
Turizm sektörü ile Rusya’da yaşanan ekonomik krizin turizm hareketliliğine olası etkileriyle ilgili bir toplantı yapılıp yapılmadığı konusunda da bilgi isteyen Acar, “Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Bir toplantı yapılmamış ise gerekçesi nedir? Bakanlığınız, olumsuz bir gelişme beklememekte midir?” diye sordu.
Acar, şöyle devam etti: “Rusya’daki krizle bağlantılı olarak turizmde gelir ve istihdam kaybı yaşanmaması için hangi adımlar atılmış ya da atılacaktır? Rusya’dan turistlerin gelmesini kolaylaştırmaya dönük öneriler dikkate alınacak mıdır? Ulaşım maliyetlerinin aşağı çekilmesine yönelik teşvikler gündemde midir?  Ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı ve binlerce yurttaşa istihdam sağlayan turizm sektörünün kayıpsız bir sezon geçirmesi sağlanabilecek midir? Antalya için özel bir önlem alınacak mıdır?”
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 09:48
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107