banner84

Rusya, Türkiye'yi suçladı

2019 sezonunda özellikle Antalya ve Alanya'da çok sayıda Rus turistin öldüğü haberleri medyaya yansımıştı. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Türkiye'nin Rus turist ölümleriyle ilgili soruşturmayı engellediğini ileri sürdü.

Rusya, Türkiye'yi suçladı

2019 sezonunda, başta Antalya olmak üzere, Türkiye'de çok sayıda Rus turist ölümü gerçekleşmişti. Rus soruşturmacıların, vatandaşların ölümlerine ilişkin cezai davalar konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, tanık ve uzmanların sorguya çekildiğini, belgelerin toplandığını ve gerekli incelemelerle uzman çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Sputnik'te yer alan habere göre Petrenko, “Mevcut uluslararası anlaşmalar doğrultusunda, kanıt toplamak için Türkiye’ye hukuki yardım göstermeleri yönünde talepte bulunduk. Ancak soruşturma kapsamında istenen, hukuki ve dayanağı olan kararlar alınması için gerekli veri ve materyaller Türkiye tarafından bir türlü sunulmadı” dedi.

'GERÇEK ÖLÜM NEDENLERİNİ ÖĞRENECEĞİZ'
Petrenko, Rusya Soruşturma Komitesi’nin Rusya vatandaşlarının Türkiye topraklarında ölmesinin gerçek nedenlerini öğrenip sorumluların yargıya teslim edilmesini sağlayacağını vurguladı.

ALANYA'DAKİ ÖLÜMLERİ HATIRLATTI
Petrenko, Krasnoyansk’tan 16 yaşındaki bir kız çocuğunun Haziran 2019’da Alanya’da özel bir kliniğe kaldırıldığını, muayene sonrasında da başka bir kliniğe götürüldüğünü ve peritonit nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı. Petrenko, “Bunun yanı sıra Ağustos 2019’da Bodrum’daki bir otelde Leningrad bölgesinden 12 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı, kolu havuzun filtre sisteminin borusunun içine sıkıştı, uzun süre suyun altında kaldı. Çocuk hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti” dedi. Petrenko’nun açıklamasına göre, Ağustos 2019’da Alanya’da 19 yaşındaki Moskovalı bir genç kız bilinmeyen bir sebepten dolayı komaya girdi. Genç kız hastaneye kaldırıldı, bir hafta sonra Rusya’ya nakledildi ve bilinci yerine gelmeyip hayatını kaybetti. Eylül 2019’da Arhangelsk bölgesinden 5 yaşında bir kız çocuğu Alanya’da havuza girdi ve belirlenemeyen bir sebepten boğuldu. Hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107