banner84

Rusya- Ukrayna Savaşı'nın gerçeklerini Posta Medya'ya anlattı

Ukrayna’da yaşayan Lilya Tanatar, Rusya- Ukrayna savaşının iç yüzünü Alanya Posta Medya’ya aktardı. Tanatar, Ukraynalıların güvenli yollar bularak Alanya’ya sığınmaya çalıştıklarını söyledi. Alanya’nın Yabancılar Meclisi’nin Ukraynalı temsilcisi Galina Kovtun ise “Alanya’ya savaştan kaçarak gelen Ukraynalı sayısı tam olarak bilinmiyor, ancak kadınlardan ve çocuklardan oluşan 65 kişilik bir grup Alanya’daki apart otellerde konaklamaya başladı” dedi

Rusya- Ukrayna Savaşı'nın gerçeklerini Posta Medya'ya anlattı

(Özlem Kaygusuz)- Yaklaşık 45 günü deviren Rusya- Ukrayna Savaşı sürüyor. Savaş sırasında şehirlerine bomba yağan vatandaşlar yurtlarını terk ederek, güvenli ülkelere gitmeyi tercih ediyor. Türkiye’nin de büyük katkı sağlayarak iki ülke arasında barış elçiliği yapması ile Türkiye’ye olan güven daha da artıyor. Savaşın etkisi ile güvenli şehir Alanya’ya gelen Ukraynalı sayısı ise bir hayli yükselişe geçti. Ukrayna’da yaşan Lilya Tanatar ise Alanya Posta Medya muhabirine savaşın iç yüzünü ve detaylarını anlattı.
‘PUTİN 8 SENE BOYUNCA SAVAŞI PLANLADI’
Rusya-Ukrayna ilişkisindeki soğukluğunun yakın tarihte ilk kez Şubat 2014’te tarafları savaşın eşiğine getirdiği bilgisini veren Tanatar, “ Mart 2014’te Rusya’nın Kırım yarımadasını işgal ve peşi sıra ilhak etmesiyle iki ülke arasındaki tansiyon çok yükseldi. Arkasından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk vilayetlerinde Rus yanlılarının başlattığı ayrılıkçı harekete destek vermesiyle tansiyon doruğa çıktı.Donetsk ve Luhansk’ta Rusya destekli isyancılar, 2014 Nisanından  beri Ukrayna güçleriyle savaşıyordu ve bu vilayetlerin üçte birini kontrol ediyordu, fakat Moskova resmi olarak Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını bugüne kadar tanımamıştı. 2014 senesi Kırım’ı ilhak ettikten sonra yarımadayı askeri üs haline getiren Putin, son 8 sene boyunca Ukrayna’ya tam tekmil saldırı planlarını kafasında daima besliyordu ve hazırlıklarını yapıyordu” açıklamasını yaptı.
RUSYA PLAN DEĞİŞTİRDİ
Geçen yılın güz aylarından itibaren Rusya tarafından Ukrayna sınırlarına asker yığılmaya başlandığını aktaran Tanatar, “ Krizin çözümüne ilişkin diplomatik çabalar da bir ilerleme sağlayamadı. 24 Şubat 2022’de sabaha karşı bir ulusa sesleniş konuşması yapan Putin, Ukrayna’ya “operasyon” düzenlendiğini duyurdu. 24 Şubat 2022 tarihinde sabaha karşı yerel saatle 05:50’de Donbas’a askeri harekata başladı, yanı sıra,Rusya farklı noktalardan başkent Kyıv’deki Borispol ve ülkenin batı tarafındaki İvano-Frankivsk ile birçok kentin havaalanları, silah ve yakıt depolarına füze saldırıları düzenledi.Rusya liderliği ve silahlı kuvvetleri başlattıkları bu harekatı bir “yıldırım savaşı” olarak öngörmüş ve çok kısa bir süre içinde başkenti ele geçirip Kyiv yönetimini düşürerek hedeflerine varacaklarını planlamışlardı. Fakat savaşın 6. haftasındaki manzara Rus ordusunun yaralı ve hasarlı güçlerinin Kyıv ve Çernigiv kentlerinden geri çekilmeye başladıklarını gösteriyordu. Yeni plana göre Rus ordusu Ukrayna’nın doğusunda yoğunlaşacaktı. Rusya’nın askeri operasyonu sürdürmesi konusunda ciddi sıkıntıları da ortaya çıkmıştı. Kremlin, savaştaki hedefleriniküçülterek, Ukrayna’nın Donbas bölgesine odaklanmaya karar verdi ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tamamını ele geçirerek 2014’te ilhak ettiği Kırım’a bir koridor oluşturmaya yöneldi. 24 Şubat’tan beri Rusya, Karadeniz’deki Herson kenti haricinde ciddi bir toprak kazanımı elde edemedi.” dedi.
‘TOPLU MEZARLAR GÜNDEM OLDU’
Rus güçleri’nin hunharca canlıları infaz ettiğini dile getiren Tanatar,” Mariupol kenti kuşatılmış durumda ve burası büyük bir insani dramın yaşandığı kentlerin başına geliyor. Çatışmaların devam ettiği Odesa kenti Ukrayna’nın kontrolünde kalmaya devam ediyor. Rus ordusunun çekildiği Kyıv’e 20 kilometre mesafede olan Buça’ya 31 Martta Ukrayna ordusu girdi. 30 Mart’a kadar Rusya’nın kontrolünde olan Buça şehrinde ilk belirlemelere göre 410 sivilin cansız bedenine ulaşıldı. Rus güçleri Buça’daki sivilleri hunharca infaz etmiş ve günlük hayatına devam eden sivillere ve köpekler başta olmak üzere, evcil hayvanlara acımasızca ateş açmıştı. Yol kenarında hayatını kaybeden sivillerin fotoğrafları ve toplu mezarları dünyada gündem oldu. İrpin, Hostomel, Borodyanka kasabalarında da durum farklı değil. 8 Nisan 2022 tarihinde Donbas bölgesindeki Kramatorsk tren istasyonuna havadan füze saldırısı gerçekleşti. Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU), Rus ordusunun Kramatorsk kentinde sivillerin beklediği tren istasyonuna yönelik saldırısında can kaybının 39, olduğunu açıkladı. Bunların dördü çocukt” ifadelerini kullandı
‘TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLDULAR’
Tanatar, ordularının vatan savunmalarında tüm dünyada iz bıraktıklarını aktararak,”Ukrayna ordusu, özel timler, polisler, yerel savunma inisiyatifleri, sivil halk tüm dünyaya örnek oldular. İşgal edilen bölgelerde Ukraynalılar tehditlere ve açılan ateşe rağmen hemen hemen her gün Ukrayna bayraklarını açarak ve Ukrayna milli marşını söyleyerek meydanları dolduruyorlar, işgalci Rus güçlerini protesto ediyorlardı. Düşman tanklarına Molotof kokteylleri atarak ilerlemesini engelleyen sayısız kahramanlık örnekleri var.” dedi.
TERK EDENLERİN YÜZDE 90’I KADINLAR VE ÇOCUKLAR
Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana 10 milyondan fazla Ukraynalının diğer güvenli Ukrayna şehirlerine veya yurt dışına sığınmak için evlerini terk ettiğini kaydeden Tanatar, ”Ukrayna’nın içindeki göçler çatışmaların yoğun olduğu Doğu ve Güney bölgelerinden Ukrayna’nın Lviv, Çernivstı ve İvano-Frankivsk bölgelerigibiBatı taraflarına doğru gerçekleşmektedir. Yaklaşık 6,5 milyon Ukraynalı ülkenin batı kısımlarına göç etmişken, yaklaşık 4 milyonun üzerinde kişi ülkeyi terk etmiş. Bu rakamlar her geçen gün artmaktadır. Ülkelerini terk edenlerinin %90’ı kadınlar ve çocuklar. %79’u savaş bitince evlerine dönmeyi planlıyor. En çok mülteci Avrupa ülkelerine göç etmektedir. Onların başında komşu ülke olan Polonya yer almaktadır. Polonya’nın Göç İdaresi’nin açıkladığı rakamlara göre, yaklaşık 2,5 milyon Ukraynalı savaşın başlamasından bu yana Polonya’ya sığınmıştır. Romanya 648 bin, Moldova 396 bin, Slovakya 301 bin, Çekya 250 bin, Almanya 307 bin, Fransa 36 bin, İspanya 75 bin, Macaristan 394 bin. Elbette Türkiye’ ye gelen Ukraynalı sığınmacıları da unutmayalım. 22 Mart 2022’ de resmi açıklandığı rakam 58.000 kişiydi. Bu sayı her geçen gün artıyor. Savaşın başlamasıyla en büyük yoğunluk Edirne’de bulunan Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısında yaşanmaktadır. Çok sayıda Türk kökenli Ukrayna vatandaşlarının geldiğini bilmekteyiz, kesin olmayan rakamlara göre 14.000’ini Türk kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır. Türkiye’de akrabaları olmayan mülteciler ilk aşamada Edirne’deki Öğrenci Yurtlarında yerleşmekteler. Türkiye’deki yetkili kişiler tarafından Göç İdaresi nezdinde oturma müsaadesi işlemleri yapılırken, yuva ve okul çağındaki çocuklara devlet okullarında eğitim imkanları sağlanmaktadır. Yurtlarda kaldıkları esnada yiyecek, giyecek, bebeklere bez ve mama imkânları sağlanmaktadır. Oturma ve çalışma müsaadesi, yanı sıra SGK numarası alındıktan sonra kişiler Türkiye’nin farklı şehirlerinde hayatlarına devam edebilirler. Türkiye’de çeşitli otellerde Ukraynalı mültecilere otel sahipleri ve bazı iş insanları tarafından ücretsiz ikamet ve servis imkânları sağlanmaktadır” diye bilgi verdi.
TÜRKLER YARDIMLARINI SÜRDÜRÜYOR
Türk hükümetinin desteklerini de aktaran Tanatar, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminin başlangıcından bu yana, Türk hükümeti, yardım kuruluşları, vatandaşlar, büyükelçilikler, Ukrayna ve Türk iş dünyası temsilcileri tarafından toplanan yaklaşık 100 TIR insani yardım Ukrayna’ya gönderildi ve gönderilmeye devam ediyor. Öncelikle gıda, gerekli şartlara sahip çadırlar, kişisel hijyen malzemeleri, önemli miktarda ilaç ve ilgili tıbbi ekipman Ukrayna’nın farklı bölgelerindeki noktalara dağıtılıyor. Toplanan yardımlara ek olarak, önemli miktarlarda nakit bağış toplanmaktadır. Koordinasyon Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Ukrayna’nın Antalya konsolosluğu tarafından yürütülmektedir” ifadelerini kullandı


ALANYA’DA APART OTELLERDE KALIYORLAR
Alanya’ya sığınan çok sayıda Ukraynalı olduğunu dile getiren Tanatar, “Ukraynalı vatandaşlar güvenli buldukları yollar üzerinden Antalya ve Alanya’ya da sığınıyorlar" dedi. Alanya’nın Yabancılar Meclisi’nin Ukraynalı temsilcisi Galina Kovtun, “Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye gelen Ukraynalıların büyük bir çoğunluğu Alanya’yı tercih etti. Alanya’ya savaştan kaçarak gelen Ukraynalı sayısı tam olarak bilinmiyor, ancak kadınlardan ve çocuklardan oluşan 65 kişilik bir grup Alanya’daki apart otellerde konaklamaya başladı” diye bildiriyor.” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169