banner84

'Rüzgar' gibi esti

Alanya’nın tüm mahallelerini ve köylerini, gece gündüz demeden tek tek gezen Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ve bu süreçte yaklaşık 22 bin km yol dolaştı ve 5 binin üzerinde çiftçi ile birebir görüştü

'Rüzgar' gibi esti
 2013 yılı ve 2014 yılının ilk beş ayında gece ve gündüz eğitimleri kapsamında Tarla Okulları ile birlikte 150 çiftçi toplantısı düzenlendiğine ve 2 bin 581 üreticiye ulaşıldığına belirten İlçe Müdürü Rüzgar, tüm Alanya’da dolaşılmadık mahalleve köy kalmadığını ve bu tür eğitimlerin bundan sonrada devam edeceğini söyledi.
Gündüz üreticilerimiz bahçede tarlada çalıştıkları için, gece düzenlenen eğitimlere ayrıca ağırlık verdiklerine dikkat çeken Rüzgar; " Gece eğitimlerine katılım daha fazla. Bu nedenle her hafta iki gece bir gündüz programı ile düzenlenen eğitimlerde üreticilere yetiştiricilik, Bakanlık projeleri, uygulamaları ve tarımsal desteklemeler hakkında detaylı bilgilendirme yapılıyor. Bizim amacımız bu tür eğitimlerle mümkün olduğunca daha çok üreticiye ulaşmak" dedi.
Çiftçi eğitimlerinin son derece önemli olduğunu kaydeden Rüzgar; "Üreticilerimizin bilgilendirilmesi noktasında eğitim ve yayım çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Eğitim ve bilgilendirme toplantılarımıza kendimde bizzat katılarak, teknik personellerimizle çiftçilerimizin sorunlarını birebir tespitini sağlıyorum. Bu kapsamda soru cevap şeklinde geçen eğitim toplantılarda İyi Tarım Uygulamaları, örtü altı üretimi, tarımsal desteklemeler, tarımsal hastalık ve zararlılarla mücadele, hayvancılık desteklemeleri, hayvan kayıtları, hayvan aşılama- küpeleme çalışmaları, su ürünleri destekleri, toprak analizi yaptırmanın önemi ve numune alma yöntemleri, sağlıklı gıda tüketimi ve hijyen,  tarım sigortasının önemi, makine-ekipman desteklemeleri ve diğer tarımsal konular hakkında çiftçilere bilgiler veriliyor.  
Birinci etap eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz ile tüm Alanya’nın Mahallelerini(Köylerini)  tamamını gezdik. Bu toplantılarda tüm çiftlerimizle görüşerek sorunlarını tespitini sağladık ve müdürlüğümüz çalışma alanına giren sorunlarını hızlı bir şekilde çözdük. Diğer kurumlarla olan sorunlarında ilgili kurumlarla görüşerek çözülmesin yardımcı olmaya çalıştık. Çiftçilerimize iletişim bilgilerimiz kanalıyla bize hızlı bir şekilde gece gündüz demeden, her türlü sorunda nasıl ulaşacaklarını da iletişim bilgilerimizi vererek anlattık. Bu sayede çiftçilerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Çiftçi toplantıları ile ayrıca Bakanlığımızın verdiği desteklemelerden faydalanmak isteyen üretici sayılarında da büyük artışlar oldu. 
Bundan sonraki toplantılarımızdaki amacımızda, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimizi aralıksız sürdürmek. Mahallelerin(Köylerin) daha önce tespit ettiğimiz sorunlarının çözümünü yakından takip etmek ve her mahalleye(Köye) özgü tarım, hayvancılık ve gıda ile ilgili projeler geliştirerek, üreticilerimizin yanında olmaya devam etmek. Desteklemelerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak, ürettikleri ürünlerin kalitesini ve miktarlarını daha da artırmaktır" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157