banner165

Sağlık çalışanları ilçeyi terk etmeyi bekliyor

Fahiş kira artışlarından dolayı ilçede barınamayan sağlık çalışanları geçim sıkıntısının nedeniyle Alanya’yı terk etmek için Haziran ayında açılacak olan atamaları bekliyor.

Sağlık çalışanları ilçeyi terk etmeyi bekliyor

Fahiş kira artışları tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörünü de büyük ölçüde olumsuz etkileyerek çökme noktasına getirdi. Yasalara göre mülk sahibinin TÜFE oranına bakıldığında en fazla yüzde 40 artış gerçekleştirmesi gerekirken mülk sahipleri yasalara aykırı davranıyor. Bu nedenle yüksek kira artışlarından dolayı birçok sektör krizin pençesine düştü. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Zehra Ayata ve Türk Sağlık-Sen Alanya Temsilcisi Hasan Öksüz, gelecek dönemlerde sağlık sektörünün bu nedenlerden dolayı çökme noktasına geleceğini belirtti.
‘HAZİRAN AYINDAKİ ATAMAYI BEKLİYORLAR’
İlk tayin açılımında Alanya’yı terk etmek isteyen birçok sağlık çalışanının olduğunu ifade eden Zehra Ayata, “Kiralar bizlerin ödeyemeyeceğimiz seviyelere çıktı.  Asıl sorun bizim Türk liramızın değer kaybetmesi ve bizim yoksullaşmamız. Tüm Türkiye’deki konut sorununa ilave olarak Alanya’da Rusya ve Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte Ukrayna’dan da gelenler oldu onların ekonomik koşulları daha iyi olduğu için Alanya’da kiralar diğer şehirlere göre daha da arttı.  Ülke genelinde sıralamaya bakıldığında en çok kira artışında Antalya ikinci sıradaydı.  Kira bedelleri korkunç düzeyde bununla birlikte bizimde maaşlarımız düşük olduğu için kamuoyuna açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Sağlık çalışanları da bu sebeplerden dolayı Alanya’ya tayinlerini istemiyorlar. Haziran ayında tayinlerin açılmasını ve Alanya’yı terk etmek isteyen sağlık çalışanları oldukça fazla durumda. Kiraları duyan herkes buraya gelmekten vazgeçiyor. İlk atamada insanlar göreve başlamak zorunda olduğu için önce geliyorlar fakat süreleri dolduğu zaman Alanya dışına tayin istiyorlar. Gitmeyi bekleyen birçok sağlık çalışanı arkadaşımız mevcut” sözlerine yer verdi.  
‘ALANYA İÇİN ÇOK BÜYÜK SORUN’
Türk Sağlık-Sen Alanya temsilcisi Hasan Öksüz ise, “Alanya’da ki aşırı kira artışları gelecek günlerde ciddi bir problem olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü sağlık çalışanları bir yana gelen kalifiye doktorlarımız bile hemşerilerden daha yüksek maaş almalarına rağmen burada durmak istemiyorlar. Çünkü 5-10 bin TL arasında kiralardan bahsediliyor. Sağlık personelleri zaten pandemi koşullarından çıktıktan sonra iyice maddi bir bunalım içindeler. Yeni atanan sağlık personelleri de Alanya’ya geliyorlar kiralara bakıp geri dönüyorlar. Bu kalifiye sağlık çalışanı açısından Alanya’da büyük sorun yaşatacaktır” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169