banner84

'Sağlıklı hizmet alamıyoruz'

Son günlerde gündeme gelen Büyükşehir Yasası'nı Alanya Postası'na değerlendiren vatandaşlar, "Büyükşehir yasası ilçe belediyelerini köy muhtarlığı haline getirdi. Belediyeler uyum içeresinde çalışamadıkları için bizlere sağlıklı hizmet veremiyorlar" dediler

'Sağlıklı hizmet alamıyoruz'
Mevlüt UYGUR
Büyükşehir Yasası'nı Alanya Postası'na değerlendiren Alanya halkı Büyükşehir Yasası'nı faydalı bulamadıklarını söylediler. Büyükşehir Yasası ile birlikte Alanya'da Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi arasında ortak uyumlu bir çalışma olmadığını belirterek bir ilçede 2 belediyenin olmasını doğru bulmadılar. Gazetemize konuşan vatandaşlar, "Büyükşehir Yasası ilçe belediyelerini köy muhtarlığı hale getirdiler. Bir ilçede 2 kurum arasında uyumsuzluk oluyor sağlıklı hizmet veremiyorlar. Sorunları bir birlerine atıyorlar. Vatandaşlar mağdur oluyor" dediler.
'TOPU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR'
Ahmet İşçioğlu,"Büyüksehir yasasını çok doğru bulmuyorum. Bir ilçede 2 belediye ortak uyum içerisinde sağlıklı hizmet veremiyorlar. İlçenin gelirleri büyükşehirde olduğu için  ilçe belediyesinin imkanları kısıtlanıyor. Vatandaşlar da mağdur oluyor. Bir sorun olunca büyükşehir ilçe belediyesinin sorumluluk alanında diyor ilçe belediyesi de  büyükşehir sorumluluk alanında diyorlar. Topu birbirine atıyorlar. Bir ilçede 2 belediye olunca vatandaş sağlıklı hizmet alamıyor. Belediyeler birde farklı partilerden olunca görüş ayrılıkları oluyor" ifadelerini kullandı.
'ÇALIŞMALAR AYIRT EDİLMİYOR'
 Hüseyin Yılmaz, "Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir belediyesinin ilçelerde bulunması ilçe belediyelerinin bazı çalışmalara uyum sağlamadığını göstermektedir. Bazı yollarda büyükşehir belediyesi çalışma yapacağını söyleyerek veya ilçe belediyenin yapmış olduğu çalışmaları bozarak kendi yeni çalışmalarını yaptı. Rekabet yapılmaya çalışıldığını görüyoruz ama uyum içerisinde değil. Tabi Alanya Belediyesi bir şeyler yapmaya çalışıyor ve bunları görüyoruz. Asli görevi olan büyükşehirin alt yapıda suyla ilgili eksikleri var. Mesela Alanya'nın belirli bölgelerinde içme suyu hatlarının patladığı ve asfalta aktığını görüyoruz. Bunun örneğini sormak gerekirse hafif bir durumda suların sürekli asfaltı bozduğu bunun düzeltmesini  Alanya Belediyesi yapmaya çalışıyor fakat bunun devamı yine bozuk su. Sinek ile mücadelenin tam olduğu düşüncesine katılmıyorum çünkü Alanya merkezi dışında hala sinek var. Büyükşehir yasası ile grup yollarında çalışmaların olduğu ama bunu zaman olarak uygun olup olmadığı tartışılabilir. 2 belediye arasında daha uyumlu çalışma olması gerekirken Alanya Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar ile Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar ayırt edilemiyor. Kendi düşünceme göre halkın şikayetleri sonucu bir değişiklik yapılacaktır. Alanya Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları görüyoruz kırsala yaptığı şehir merkezine yaptığı hizmetler, düğün salonları olsun ve takip ediyoruz. Küçümsenecek bir şey değildir tabi Büyükşehir'de bir şeyler yapmaya çalışıyor onuda takdir etmemiz gerekiyor. Su ile ilgili ciddi bir şikayet var ve su fiyatları korkunç derecede yüksek. Bununla ilgili ciddi bir araştırma yapılırsa sorun çabucak giderilir" dedi.
'İLÇE BELEDİYELERİ KÖY MUHTARLIĞI HALİNE GELDİ'
 Bekir Şen, "Bence Büyük şehir yasası ilçe belediyelerini köy muhtarı haline getirmiş bir durumdur. Adamların gelir getiren bütün şeylerini ellerinden alıp sonra hizmet istiyorlar ama ama ilçe belediyesinin hizmet edecek durumu olmuyor. İlçe Belediye başkanını köy muhtarı haline getirdiler.  İlçe Belediye başkanının elini ayağını bağladılar sonra marotana koş diyorlar.  Bu adamın koşma şansı yok. Bence büyükşehir yasasının hiç bir faydas yok. Sadece siyasilerin kendilerine rant sağlamak amacıyla yaptıkları bir şey. Şuanda ilçe belediyeleri köy muhtarı durumunda.  Başka hiçbir şey değil. Ankara'daki siyasetçilerin alamadıkları yerleri oradaki ilçe belediyelerini kötüleyerek kendilerini ön plana çıkarmak.   Bence büyükşehir yasası hiç faydalı değil" ifadelerini kullandı.
'BU SORUNLARI VATANDAŞ ÇÖZECEK DEĞİL'
Hasan Gökçe, "Bizim gördüğümüz ya da duyduğumuz en küçük sorunda bile suçu birbirlerine atarlar. Kurumlar arası bir uyumsuzluk var gibi. Mesela çamur ile ilgili bir sorun varmış Alanya Belediyesini arıyoruz bize bu işlere bakmadıklarını söylüyorlar, Büyükşehir Belediyesini arıyoruz onlar bakmıyormuş bu da kurumlar arası bir uyumsuzluğa sebep oluyor. Bu sorunları vatandaş çözecek değil. Şehir içerisindeki yolların farklı belediyelere ait olması doğru gelmiyor. Daha düzenli olması gerekiyor. Sorunlar elbet olur ama vatandaşın hissetmemesi gerekiyor bunları. Herkes birbirine yönlendiriyor fakat sonuç olmuyor. Bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 20:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107