banner84

Sahil Güvenlik 32'nci yılında

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın kuruluşunun 32. yıldönümü dolayısıyla Antalya'da tören düzenlendi

Sahil Güvenlik 32'nci yılında
 Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Türk milletinin ilk donanmasını kuran Çaka Bey'den bugüne Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Murat Reis gibi, dünyaca ünlü pek çok denizcinin yetiştiğini hatırlattı.
Türkiye'nin 8 bin kilometreden fazla sahil şeridine sahip olduğuna değinen Vali Öztürk, sahilleri kontrol ve koruma görevinin 1982'den bu yana Sahil Güvenlik Komutanlığına ait olduğunu kaydetti. Gerek sahillerin güvenliği, gerekse can ve mal emniyetinin sağlaması bakımından Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın önemli bir misyon üstlendiğine dikkati çeken Vali Öztürk, komutanlığın Deniz Kuvvetlerine de takviye güç olarak büyük hizmetlerde bulunduğunu ifade etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin sahillerin koruması ve güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra insanların kurtarılması ve orman yangını gibi afetlere müdahalede de misyon üstlendiğini anlatan Vali Öztürk, şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu yolda hizmetlerini devem ettiren ve devam da ettirecek, kesintisiz ve güvenilir hizmet sağlayabilecek ekip ve ekipmana sahip olan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın 32. kuruluş yıldönümünü kutluyor ve şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize de uzun ömürler diliyorum."
Törende kurtarma tatbikatı sunuldu, gemicilik yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Protokol üyeleri, Sahil Güvenlik botlarını ziyaret etti. Eğitim ve Öğretim Komutanı Deniz Albay Mutlu Şemdinan Yıldırım'ın ev sahipliğindeki törene, Vali Sebahattin Öztürk'ün yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Aykut Tanrıverdi, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ile Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli katıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157