banner84

Şahin'e proje desteği

ALTSO Meclisi'nde, Oda Başkanı Mehmet Şahin'in, kendi yatlarıyla şehre gelen turistlerin gemilerini Alanya İskelesi'ne demirlemesi ve Alanya İskelesi'ndeki yatçıların da Yat Limanı'na gitmesine dönük projesine tam destek çıktı

Şahin'e proje desteği
 Kerim TOKSÖZ

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) Haziran ayı aylık olağan toplantısı dün Meclis Başkanı Metin Atalay'ın başkanlığında ALTSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. ALTSO Yönetimi olarak göreve geldikleri dünden bugüne kadar üye odaklı projeler üzerinde her zaman üyeleriyle irtibat halinde olduklarını söyleyen ALTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, "Bu kapsamda da ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz iftarımızın 4'ncüsünü 3 bin 500 kişilik yoğun bir katılımla gerçekleştirerek bir kez daha üyelerimizle aynı ortamda bulunma imkanı yakaladık. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm organizasyonlarda net bir şekilde gördüğümüz bir durum var. Gerçekten de her bir organizasyonumuz bir önceki programa göre daha çok katılımla gerçekleşiyor. Bu durumda odamızın itibarını da her gün daha da arttığını ve üyelerimizle bütünleşme yolunda her geçen gün daha fazla yol aldığımızı kanıtlıyor" dedi.  
"SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK"
Alanya İskelesi'nde sorunların zaman zaman su yüzüne çıktığını da ifade eden Şahin, "Geçtiğimiz yıllarda Yatçılar Kooperatifi ile Balıkçılar Kooperatifi üyeleri arasında yaşanan sorunları çok kötü sonuçlar doğuracak boyuta gelmeden elimizi taşın altına koyarak, tarafları biraraya getirme suretiyle çözüme destek olmuş ve sorunları gidermiştik. Son haftalarda Yatçılar Kooperatifi üyeleri arasında uygulanan havuz sistemiyle ilgili sorunlar yeniden su yüzüne çıkmış ve bir takım gerginlikler yaşanarak, bölgedeki tansiyonu yükseltmiştir. Aynı zamanda Odamız üyesi olan Yatçılar Kooperatifi Başkanı Yusuf Demirel, bu sorunların çözülmesi için geçmişte olduğu gibi yine bizlerden destek istedi. Konuyla ilgili Kaymakamımız Sayın Mustafa Harputlu ve Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel ile koordineli bir şekilde sorunun çözümü için çalışmalara başladık. Bu sorunların çözümü için kurulan komisyona da meclis üyemiz Ömer Yenialp'i görevlendirdik" diye konuştu.  
"İSKELE ALANYA'NIN KALBİDİR"
Şahin, "İskele Alanya'nın kalbi ve bölgenin doğal güzellikleri ve fiziki yapısı bu bölgenin imajını Alanyamızın imajıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir şekilde Alanyamıza gelen misafirlerin büyük bir kısmı mutlaka İskele bölgesini ziyaret ediyorlar. Ortada böyle bir gerçek varken Alanyamızın böyle kötü olaylarla anılmasının şehrimizin imajını zedeleyecek olayların olmasına asla izin vermemeliyiz. Bu yüzden dün olduğu gibi bundan sonra da bu konuda hassasiyetimiz devam edecektir. Bu konuda Dışişleri Bakanımızdan bir talebimiz oldu. Alanya Balıkçılar Barınağı ile Yat Limanı'nın arasında bir değişiklik olmasını istedik. Alanya İskelesi'ndeki günübirlik tura çıkan yatların, Yat Limanı'na aktarılması ve Yat Limanı'na gelen turistik amaçlı yelkenlerin de Alanya İskelesi'ne aktarılmasını istedik. Bu konunun karara bağlanmasıyla Alanya'nın imajı büyük ölçüde değişecektir. Bu konuyu gerçekleştirmekte ALTSO Başkanı olarak kararlıyım. Biz büyük ALTSO Ailesi olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız, biz de Alanya'ya yapılan her yatırımda olduğu gibi bunda da öncü olmaya hazır olduğumuzu Sayın Bakanımıza da ilettim. Ve bu konuda sonuç alacağız. Kaymakamımız Sayın Mustafa Harputlu Bey, bu projeyi birlikte yapma konusunda bize teklifte bulundu. Bu konuda hazırlıklara başladık. Kaymakam Bey ile bu projeyi birlikte yürütüp, birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum" diye ifade etti. 
"PROJEYE HERKES KATKI SUNUYOR"
ALTSO Meclis Üyesi Hasan Yüksekkaya'nın, "Her sezon öncesi Alanya İskelesi bir sorun oluyor, malum olaylar yaşanıyor. ALTSO Başkanımız, Balıkçı Barınağı ile Yat Limanı'nın değişeceğini söyledi. Bu konuda Yat Limanı, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan bir yapı ve özel işletiliyor. Bu konuyu gerçekleştirmek yasal mı?' yönündeki sorusuna ALTSO Başkanı Şahin, "Yat Limanı özel bir işletme. Özel işletmenin de Yönetim Kurulu Başkanı bizim de Meclis Başkanımız Metin Atalay. Su Ürünleri, Tarım Bakanlığı'na ait bir kurumdur ve burada Su Ürünlerinin hakkı var. Bu konuda Su Ürünleri'nin Ulaştırma Bakanlığı'na aktarılmasını bekliyoruz. OHAL süreci girmeseydi biz bu projemizi çoktan gerçekleştirecektik. Ama maalesef hain darbe girişi oldu ve arkasından bu süreci yaşadık. 15 Temmuz olmasaydı biz bu projelerimizi gerçekleştirecektik ama bu süreç nedeniyle iki yıllık bir zamanımızı aldı. Yatçılar Kooperatifi Başkanımız Yusuf Demirel ile de bu konuyu görüştüm ve teklifimi kendisine bizzat ilettim, kendisi de bana 'Memnuniyetle. Hay Hay' dedi. Mesela Metin Atalay olmasa bir barınak yaparız, Yatçıların rahatça girip çıkabileceği. Yeterki devletimiz istesin ve biz girişimden korkmuyoruz. Bu konuda sizleri aydınlatma imkanı buldum. Kusura bakmasın kimse ama 5-6 tane balıkçıya da takılmayız. Yasal mevzuat neyse onu da yaparız. Allah'ın izniyle bu projemizi gerçekleştirmeye çalışacağız. Alanya İskelesi'nde balıkçılar kalacak ama yatçılar, Yat Limanı'na gidecek" diye yanıt verdi. 
"BU PROJENİN UYGULANMASINA HERKES KATKI KOYUYOR"
Şahin'in önerdiği projeye ilişkin tartışmalara katılan ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay, "Belediye Başkanımız da bu konu üzerinde çalışmalar yaptı. O da aslında bu konuyu istiyordu ama bazı şeyler var. Tarım Bakanlığı'na bağlı Alanya İskelesi ve önce Ulaştırma Bakanlığı'na geçmesi gerekiyor bu bölgenin. Bu konuda Dışişleri Bakanımız ve Belediye Başkanımız da hep aynı şeyleri düşünüyor. O çalışmalar yapıldıktan sonra zaten biz Yat Limanı'nı Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptık ama orası da devletin bir yeridir. Biz bu konuyu Marina Yönetimi'ndeki arkadaşlarla da konuştuk ve Alanya'nın menfaatleri neyi gerektiriyorsa o herşeyden önemlidir. Turistleri taşıyan otobüslerde zaten Alanya İskelesi'ne girip çıkamıyor. Yoldan geçen insanların rahatsız edilmesi zaten bir başka problem. Biraz şekil değişir, onlar içinde iyi olur, müşteriler otobüslerle gelir ve otobüslerde Yat Limanı'ndan kolayca çıkar. Bu proje gerçekleşirse şehrin görüntüsü daha çok değişir" dedi. 
"TÜRKİYE'DE ÖRNEKLERİ VAR"
ALTSO Meclis Üyesi Yüksekkaya'nın, 'Yat Limanı'nı biz buraya getirdiğimiz zaman Alanya İskelesi'nin bulunduğu yer eğlence sektörünün de bir merkezidir. Hem insanlar dinlenmek için buraya gelecek, hem de gürültünün içinde kalacak. Bunun ikisini nasıl sağlayacağız?' yönündeki sorusuna yanıt veren ALTSO Meclis Başkanı Atalay, "Zaten Marmaris ve Bodrum'da da yat limanları şehrin tam göbeğinde ve eğlence merkezinin de içinde. Barcelona'da da Yat Limanı eğlencenin tam göbeğinde, yanında restoranlar ve müzikli mekanlar var. Bu proje hayata geçtiğinde bir kaç tane yaşlı müşteri kaçabilir tabiki ama kaçan kaçar ama yenisi gelir, gençler gelir" diye konuştu. 
"BAKAN BEY DE OLUMLU TEPKİLER ALDI"
Yüksekkaya'nın sözlerine yanıt veren ALTSO Başkanı Şahin, "Metin Atalay'ın dediklerine katılıyorum. Zaten bizim de uygulayacağımız projenin de örnekleri dünyada var. Biz doğalgaz projesini yaptığımızda da kimse buna ihtimal vermemişti. Doğalgazı nasıl getireceksiniz demişlerdi. Bir ilçeye gelebilmesi için o ilçenin TEDAŞ abonesinin yüzde 60'ı, BOTAŞ'a abone olması gerekiyordu. Ama biz ne yaptık girişimden korkmadık ve devlet planlamaya soktuk. Fiziki etüd çalışmaları yapıldı. Doğalgazı da getiriyoruz. Bu bunun gibi bir şey. Ben bu boyutunu da düşündüm, teknik arkadaşlarla bu konuyu da istişare ettik. Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel'in bir de Barlar Sokağı Projesi var zaten. O Barlar Sokağı Projesi de gerçekleşirse orası kemancıların bulunacağı restoranların olacağı bir İskele havasına bürünecek. Herkes ailesiyle oraya gidip dolaşabilecek. Bu projeye ilişkin çok olumlu tepkiler aldık ve Bakanımız da bu olumlu tepkileri almış. Bakan Bey, 'Mehmet Başkan, bu talebinizle ilgili sosyal medyadan çok olumlu tepkiler aldım' dedi. Birinin burada meşaleyi yakması gerekiyordu. ALTSO her zaman öncü olduğu gibi yine bu projede öncüyüz. Biz bu projeyi en kısa sürede gerçekleştireceğiz Allah izin verirse."
"SENİ DİKKATE ALMAM"
Yüksekkaya'nın, 'O zaman Mehmet Şahin başkanımızdan söz aldık, seçim öncesi Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı yeri değişiyor' yönündeki sözlerine sinirlenen Başkan Şahin, "Hasan sen polemiği seviyorsun ama ben polemiğe girmem seninle. Doğru dürüst soru soruyorsun ve ben de sana cevap veriyorum. Polemiğe girersen seni dikkate almam. Polemiğe girmeden sorunu sor ve cevabını al ama polemiğe girersen sana da cevap vermem" diye yanıt verdi. 
"BALIKÇI BARINAĞI PROJESİ VAR"
ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay, "Aydap bölgesinde Balıkçı Barınağı için bir proje var. Liman İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden bu konuda bilgi alıyorum. O bölgenin de maliyetli bir projesi var. Biliyorsunuz bölgemizde Balıkçı arkadaşların sayısı çok azaldı. Balıkçılar artık teknelerini satıyor, balık azaldı. Balıkçılar da Alanya İskelesi'de kalabilir veya Yat Limanı'na gidebilir. Uğrak'taki Balıkçı Barınağı da biraz onlara uzak gelebilir" dedi.  
'BU YASA SORUNU KÖKTEN ÇÖZECEK'
ALTSO Meclis Üyesi Özcan Şafak Mavili'nin, "Norveçli müşteriler geldiğinde bunların vizeleri konusunda ciddi sıkıntılar var. Sayın Bakanımızın da dediği gibi, burada dairesi olan her turistin burada vizesiz yaşama şansı olduğunu söylemişti. Bu uygulama Danimarkalılar ve İsveçlilerde başlamış gözüküyor ama Norveçlilerde bu uygulama yok. Norveçli bazı müşterilerimizin bu konuda şikayeti var. Bunu da gündeme taşır ve çözüme kavuşturursak daha iyi olacaktır' yönündeki sözlerini değerlendiren ALTSO Başkanı Şahin, "Norveçlilerle ilgili karşılıklı esas var. Ben de Göç İdaresi Genel Müdürüm Atilla Toros bey ile görüştüğümüzde Norveçlilerin karşılıklı esas anlaşmasına göre Norveç'te harcama 50 bin dolar olduğunu ama bizde 10 bin dolar olduğunu söyledi. Ama bu bir devlet politikası. Bize ne uyguluyorsa Norveç bize onu uyguluyorlar ama bununla ilgili de inşallah, gayrimenkul edinen insanların süresiz oturum yasası çıktığı an bu süreçten çıkmış olacağız. Bunu da Dışişleri Bakanımız yakınen takip ediyor. O yasa da çıkarsa inşaat ve emlak sektörümüzü de ciddi anlamda rahatlatacağını düşünüyorum. Çünkü burada vatandaşlık için 1 milyon doları koydular ama süresiz oturum için bunu koymadılar. Onun içinde süresiz gayrimenkul alan yabancı burada süresiz ikametgah alabilecek. Bu sorunların da tamamı ortadan kalkmış olacak ve köklü bir çözüm olacak" dedi. 
'BU PROJEYİ HEMEN UYGULAYALIM'
ALTSO Başkanı Şahin'in, Yat Limanı ile Balıkçı Barınağı'ndaki işletmenin değiştirilmesine dönük proje teklifine de destek veren Mavili, "Bu proje Alanya merkezi canlandırır. Bu projenin hayata geçmesiyle de esnafın işleri düzelir, ekonomisi de canlanır" derken, Taylan Gündeşlioğlu, "Yat Limanı'na gelen insanlar para harcayan insanlar. Yat Limanı'na gelen ve yeterince alışveriş merkezi bulamadıkları için şikayet eden insanlar var. Alanya İskelesi'ne gelen turistlerde hiç alışveriş yapmadan yat turuna çıkan insanlar. Hiç olmazsa Yat Limanı'na kendi yelken yatlarıyla gelen insanlar, zengin turistlerdir. Hiç olmazsa oraya gelen zengin turistler, bu projeyle şehir merkezine gelirlerse hiç olmazsa ekonomi canlanır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 19:47
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107