banner165

Sanayide son dem

Alanya'da sanayi esnafı çırak ve eleman bulamamaktan yakındı. Sanayi esnaflığının son demlerini yaşadığına dikkat çeken esnaflar, "5-10 yıl sonra meslek biter" dedi

Sanayide son dem

( Sabiha TATLIYER )
Kalifiye eleman sıkıntısı her sektörde gün geçtikçe artıyor. Alanya'da da kalifiye eleman noktasında zorluk yaşayan kesime sanayi esnafı da eklendi. Sanayi esnafı dükkanlarında çalıştıracak çırak ve eleman bulamıyor. Sanayide çalışan esnaflar, Alanya Posta Medya’ya sorunun gençlerin bu tarz işleri tercih etmemesinden kaynaklandığını belirterek, gelecek yıllarda bu durumun çok daha büyük problemlere  yol açacağını belirttiler.
'10 SENE SONRA ESNAF KALMAYACAK'
Alanya Sanayisinde vinç işi ile uğraşan Yakup Biber, genç neslin  hep okumak ve kolay yerden para kazanmak istiyor diyerek şunları söyledi; “Sanayide eskiden ustaların yanında çıraklar çalışırdı ve çocuklar bir meslek öğrenirdi. Şimdi herkes kolay para kazanma peşinde. Sanayide  10 sene sonra esnaf kalmayacak çünkü mevcut ustalar yaşlanıyor bırakıyor yapamaz hale geliyor. Şimdi herkes okulda okuyor  bitiriyor ve mühendis oluyor ama iş bulamıyor.”
'KİMSE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUYOR'
Biber, “Seracılık, işçilik, sanayi esnafı bu sıkıntılar yüzünden bitiyor. Onun için hayat gün geçtikçe zorlaşıyor. Eskiden ustalarımızın yanında çalışırken Almanya’dan gelirlerdi ve derler diki biz Almanya’da saat ile çalışıyoruz derlerdi şimdi ise aynısı burada oldu. Kimse elini taşın altına koymuyor. Benim 6 elemanım var okumuş şoförlük yapıyor neden çünkü iş yok. Ekonomi çok bozuk. Artık herkesin belirli meslekleri seçmesi lazım Tamirciyse tamirci, boyacıysa boyacı olmalı” sözlerine yer verdi.
'STAJYER ÖĞRENCİLER LİSE 2'DE GELMELİ'
Sanayi esnafı Teknik Servisçi Cemil İnan ,eleman sıkıntısı çok büyük olduğunu belirtti. İnan, “Çırak bulamıyoruz. Çıraklık eğitiminden veya diğer bölümlerden öğrenciler geliyor ama yetersiz oluyor. Sektörde herkes öncelikli paraya bakıyor ve işi meslek olarak görmüyor. Gelenlerde kısa süreli çalışıyor ya da işi beğenmiyorlar. Bizlere lise son sınıf stajyer öğrenci geliyor. Öğrenciler lise son yılı değil de ikinci yıllarında gelemeye başlamaları lazım çünkü öğrenci bu şekilde iş yerine daha odaklı olur işi daha iyi öğrenir ve belki bu mesleği ilerde devam ettirmiş olur” diye konuştu.
'GENÇLERİN TEŞVİK EDİLMESİ GEREKİYOR'
Yaklaşık 15 yıldır sanayide çalıştığını belirten Mehmet Erkan, “Çırakların yetişmesinde büyük bir sorun var.  Yeni nesil gençler sanayiye gelmiyor. Sanayiye gelen gençlerde bir veya iki ay çalışıyor işin ağır olduğunu söylüyor. Alanya turizm ağırlıklı bir şehir olduğu için gençler o sektöre yöneliyorlar. Sanayide ilk başlarda aldıkları parayı yeterli bulmuyorlar. O yüzden gençlerin çoğunluğu turizm sektörüne geçiyor. Bu kalifiye personel sorununun çözümü için okullarda yetiştirilen öğrencilerin sanayiye teşvik edilmesi gerekiyor” dedi.
“OKUYAN İŞSİZLERLE DOLU”
Erkan, “Şuan okullarda yetişen öğrenciler sanayiye stajyerlik yapmak için geliyor. Stajyerliği bitince de sanayiden ayrılıp başka sektöre yöneliyor. Eğer bu şekilde devam ederse 10 sene sonra sadece şuan çalışan ustalarda yok olacak. Eskiden annemiz yada babamız okulda okumayan çocuğunu meslek sahibi olsun diyerekten sanayiye gönderiyordu. Allah onlardan razı olsun iyi ki de göndermişler. Şuan benim çevremde okuyan bir sürü işsiz insan var. Mesela öğretmen tanıdığım var 5 Bin TL  para kazanıyor fakat benim yanıma gelen usta yedi veya sekiz bin lira para kazanıyor. Şuan da ülkemiz okuyan işsizlerle dolu” ifadelerini ekledi.
'BİR HAFTA ÇALIŞIP BIRAKIYORLAR'
21 yıldır oto tamirciliği yaptığını ve  7 senedir  kendi dükkanını işlettiğini belirten Aydın Arıcı ise  “Sanayide çalışacak kişi bulamıyoruz, genel bir sıkıntı var. İnsanlar biraz kendini sıksa, zorlasa, biraz emek verse bu işin gerçekten güzel kazancı var, bir doktor kadar güzel bir kazancı var, getirisi var ama insanlar kolay yönü seçtiği için mecburen sanayide sıkıntı çıkıyor. Sanayide çalışacak eleman bulamıyoruz. İnanın ki dolgun maaş veriyoruz, sigortada yapıyoruz, sabah kahvaltısı veriyoruz, öğlen yemeği, ekstra çalışırsa parasını veriyoruz. Bu kadar imkana rağmen gelen kişi bir hafta çalışıp gidiyor. Eğitim sistemi değişti 4+4+4 oldu. Herkes okursa çevreyi kim temizleyecek, sanayide kim çalışacak. Alanya'mız turizm bölgesi olduğu için bu çırak yetişmeme sorunu yaşanıyor. İnsanlar gerçekten sabretse bu işe yönelse çok güzel getirisi var” sözlerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169