banner129

Sapadere imara mı açılıyor?

İYİ Parti Antalya Milletvekili Bahşi, Antalya'da çıkan yangınlar sonucu orman vasfını yitirdiği gerekçesiyle imara açılan alanları TBMM'ye taşıdı. Soru önergesi içerisinde Sapadere yangını da yer alırken Bahşi, "Sapadere'de tahrip olan 600 dönüm orman arazisi bu bölgenin bazı yandaşlara verileceği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?" sorusunu yöneltti

Sapadere imara mı açılıyor?

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, orman vasfını yitirdiği gerekçesiyle imara açılan orman alanlarına ilişkin soru önergesi hazırladı. Bahşi, sorusunun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlandırılmasını istedi. Bahşi'nin yönelttiği sorular içerisinde Alanya'yı ilgilendiren bir konu yer aldı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Sapadere'de çıkan yangın sonucu 600 dönüm orman arazisi tahrip olmuştu. Sapadere'deki orman alanının iddialara göre satılacağını söyleyen Bahşi, iddialar için cevap beklediğini söyledi.
'RANT ALANINA DÖNÜŞECEK'
İYİ Parti Milletvekili Bahşi önergesinde, “Son yıllarda yapılan çalışmalarla ormanlarımızın, orman vasfını yitirdiği gerekçesiyle imara açılması, devletin malı olan ormanlarımızın rant alanlarına dönüşmesine neden olmaktadır.
'EKOSİSTEM PARÇALANIR'
Orman alanlarının ranta açılması aynı zamanda ekolojik açıdan da tehlike çanlarının çalmasına neden olmaktadır. Ormanlar milli park, tabiat koruma alanları, sulak alan gibi ortamlarla iç içedir. Orman vasfının yitirildiği gerekçesi ile orman bütünü içinde kalan bir bölüm arazinin satılarak yapılaşmaya açılması ekosistemin parçalanmasına sebebiyet vermektedir”dedi. 
İŞTE BAHŞİ'NİN SORULARI
İYİ Parti Milletvekili Bahşi Tarım ve Orman Bakanı şu soruları sordu, "
1-Antalya’daki Orman vasfını yitirmiş alanlarının büyüklüğü ne kadardır? Bu alanların ilçelere göre dağılımı nasıldır?
2-Antalya’da son 10 yılda orman yangını sonucunda yok olan veya tahribata uğrayan ve imara açılan orman alanları hangileridir?
3-Antalya merkez ve ilçelerinde son 10 yılda ve yıllara göre hazineye ait ne kadar arsa, arazi ve taşınmazın satışı yapılmıştır? Bu satışlardan ne kadar gelir elde edilmiştir?
4-Orman alanlarında yaşanan yangınlar sonucunda orman vasfı niteliğini kaybetmiş mi olmaktadır?
5- Yangın sonucu tahribata uğrayan alanların yeniden ağaçlandırılması için yapılan faaliyetler nelerdir?
6-Daha önce Alanya ilçesi Sapadere bölgesinde çıkan yangın sonrası tahrip olan 600 dönüm orman arazisi hakkında halk arasında bu bölgenin bazı yandaşlara verileceği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
7-Aynı şekilde Gazipaşa ilçesi Macar mahallesinde 200 dönüm orman arazisinin iktidara yakın isimlere verileceği iddia edilmektedir. Bu iddialar hakkında bir açıklamanız var mıdır?"

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107