banner165

Sert düşüşe, büyük indirim bekleniyor

Döviz kurunda yaşanan sert düşüş, maliyetlerde de eskiye dönüş beklentisi yarattı. Sektör temsilcileri, henüz maliyetlere yansımayan indirimleri dört gözle bekliyor.

Sert düşüşe, büyük indirim bekleniyor

(Özlem KAYGUSUZ)- Döviz kurunda yaşanan hızlı yükselişin yerini sert düşüş aldı. Kurda aşağıya doğru giden seyirle birlikte birçok sektör, dövizdeki yükselişle artan maliyetlerin azalmasını bekliyor. Sektör temsilcileri, istikrar isterken, bu tür dalgalanmaların kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.
DÖVİZ ARTIŞI AVANTAJ SAĞLAMIYOR
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, turizm yatırımcılarının maliyet sorununa değinerek, “Biz ticaret erbabı turizm sektör temsilcileri her ne kadar döviz ile çalışıyor olsak da sanıldığı gibi döviz artışından kaynaklı avantajlı bir durum içinde bulunmuyoruz. Döviz artışıyla birlikte döviz artışı oranından daha yüksek gerçekleşen maliyet artışları turizm yatırımcılarının en büyük sorunudur. İstikrarlı bir ekonomiye, gelecekle ilgili planlamalarımızı sağlıklı yapabilmemiz ve önümüzü görerek hareket etmemiz anlamında ihtiyacımız var. Sabit kur ve değer kazanmış TL, turizm sektörü ve ülke ekonomimiz adına beklediğimiz ve olmasını istediğimiz bir durumdur”  değerlendirmesinde bulundu.
'SABIRLA BEKLİYORUZ'
Bazı firmaların işçilik fiyatlarını bahane ederek fiyatlarda herhangi bir düşüşe gitmediğini belirten Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Dövizde en ufak bir harekette hemen fiyatlara yansıtıyorlar. Artık sektörde vadeli bir ürün alma şansımız kalmadı. Dövizde yüzde 30-40 gibi düşüş yaşandı. Biz de şu anda sabırla bekliyoruz. İlk aradığımız firmaların çoğu dönüş yapmadı. Bazıları da " Zaten işçilik rakamları yükseldi. Onun için fiyatlarda bir düşüş yapmayı planlamıyoruz gibi yorumlar da geldi. Normalde ürünlerde çok ciddi bir indirim olması lazım ama şu anda yansıyan hiçbir şey yok. Biz de dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
'TL YOLUNA İSTİKRARLI DEVAM EDECEK'
Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Ali Kamburoğlu dövizde atılan adımların güven verdiğini belirterek, "Alınan tedbirlerin olumlu olduğunu düşünüyorum. İş insanları istikrar ve güven bekliyordu. Yeni yeni atılan adımlar finans yönünden de güven veriyor. Şimdi yapılması gereken ise herkes fiyatlarını revize edecek ve halkımıza sunacaklar. Böylelikle TL'nin istikrarlı olarak yoluna devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu. 
EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ UNSURU: GÜVEN
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy döviz kurlarında istikrarlı bir çizgi oluşması halinde ekonominin olumlu yönde seyredeceğini kaydederek, "Bilindiği üzere, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar sosyal sermayeye de ihtiyaç duymaktadır. Sosyal sermayenin başlıca kaynağı ise güven faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki son dönemde makroekonomik temellere dayanmayan suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır.Döviz kurlarındaki değişmeler, ekonomik faaliyetlerin seyrini etkilediğinden, döviz kuru değişmelerinin istikrarlı bir çizgi izlemesi, ekonomik istikrarı da olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü döviz kuru istikrarı, fiyat istikrarı gibi, ekonomik istikrarın sağlanması açısından hem bir neden hem de bir sonuçtur. Bir başka deyişle, ekonomik istikrarın sağlanması, büyük ölçüde fiyatlardaki ve döviz kurlarındaki istikrara bağlıyken, ekonomik istikrarın sağlanması sonucunda, fiyatlarda ve döviz kurlarında da istikrar sağlanabilmektedir" dedi.
'DÖVİZDEKİ İSTİKRARSIZLIK ETKİLİYOR' 
Ayrıca ekonomik istikrarsızlığın da fiyatlardaki ve döviz kurlarındaki istikrarsızlıktan etkilendiğini belirten Durusoy, "Bu karşılıklı etkileşim, döviz kuru istikrarının da ekonomik istikrar açısından değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. İstikrar; öngörülebilir bir değişimin yanı sıra, bir anlamda değişmezliği de akla getirmektedir. Ancak istikrarın “değişmezlik” olarak ele alınması, günümüzün ekonomik koşullarında olası görünmemektedir. Çünkü ekonomik istikrarın sağlanıp sağlanamadığının belirlenmesinde yararlanılan fiyatlar, istihdam, üretim düzeyi ve ödemeler bilançosu gibi ekonomik göstergelerin her biri, belirli bir süreç içinde değişim gösteren dinamik öğelerdir. Bu nedenle istikrar kavramından asıl anlaşılması gereken, bu göstergelerde büyük sapmaların olmaması ve kabul edilebilir değişimlerin varlığı olmalıdır" açıklamasında bulundu.
'İNANIYORUZ'
MÜSİAD olarak hem iş dünyasına hem de vatandaşlara itidal çağrısını yinelen Durusoy, "Geçici ve suni gelişmelere göre yapılan fiyatlamaların kaybetmeye mahkûm olduğunu tekrardan ifade etmek istiyoruz. Bu uygulamalar neticesinde USD-TL dengesinin yeniden sağlanacağına, serbest piyasa ekonomisinin gerçek fiyatları belirleyeceğine, ederinden fazla yükseltilen fiyatların tekrar normal seviyelere döneceğine, imalat, ithalat ve ihracat dengesinin korunacağına inanıyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169