banner84

Servislere siyaset bulaştı

Alanya Servis Esnafları Derneği Başkanı Lök, Alanya Posta TV'de katıldığı canlı yayında servisçilerin rant kurbanı olduğunu ve sorunların çözümleri noktasında hiçbir yetkilinin elini taşın altına koymadığını söyledi

Servislere siyaset bulaştı

-Haber Merkezi

Alanya Posta TV'de Cuma akşamları saat 20.00'da yayınlanan Haberin Manşeti programında bu hafta servisçilerin sorunları konuşuldu. Gaye Coşkun'un sorularını yanıtlayan Alanya Servis Esnafları Derneği Başkanı Hasan Lök, servisçilerin yaşadığı sorunlardan bahsederek, servisler üzerinden rant sağlandığını ifade etti. 
'KURUMLAR ARASI SORUN VAR'
Lök, "Ceza korkusu altında tüm esnaflar. Kimse özgür değil. Her ne kadar işini dört dörtlük yapsa da bir tarafta yanlış olduğu söyleniyor. Kurumlar arasında bir sorun var. C Plakalar hakedene verilmedi" dedi. Lök, "Öğrenci servislerine başladığımdan beri bu konuda çok mücadele verdik. Özellikle kendi bölgemdeki meslektaşlarımla birlikte,  işimizi iyi yapmaya çalışan, servisçilik mesleğini para kazanmanın dışında karşı tarafa bir hizmet etme unsuru olarak gören bir insanım. Aksayan kısımlar var. Bürokrasi noktasında çok ciddi sıkıntılar var. Milli Eğitim'in yasası farklı bir şey söylüyor, İçişleri Bakanlığının yasaları farklı. Ulaştırma Bakanlığı'nın da yasaları farklı bir şey söylüyor. Bugün Jandarma farklı bir uygulama yapıyor, trafik farklı bir uygulama yapıyor. Belediyenin zabıta ekibi farklı bir uygulama yapıyor. 
'KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİK'
Biz bunları defalarca gündeme getirdik. Hep talebimiz şu oldu. Buranın ilgili kurumları Milli Eğitim, Jandarma trafik, polis trafik ekibi, Büyükşehir'in Ulaşım Ekibi, Alanya Minibüsçüler Odası yine bunun içinde ticaret odasında komite var. Bununla ilgili hepsinin bir arada olduğu toplantılar düzenleyelim. Burada bir komisyon kuralım ve bu kararları birbirine uyumlu hale getirelim. 
'BİRİNİN AK DEDİĞİNE DİĞERİ KARA DİYOR'
Kararların hepsi uyumsuz. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Diğerinin yapabilirsin dediğine bir başkası yapamazsın diyor. Normal şartlarda işleyiş devam ediyor ama ne zaman biri bir konuya itiraz etti ya da herhangi bir konuda muhalif düştü, onu şu maddeden şu yasadan ceza yazarız diyebiliyorlar. Onu önümüze koyabiliyorlar, cezai yaptırım uyguluyorlar. Yani esnaf ceza korkusu altında. Bütün esnaf şu anda özgür değil. Demokrasi diyoruz ama bu konuda kesinlikle özgür değiller. Her ne kadar işini dört dörtlük yapmaya çalışan esnaf olsa da bir tarafa göre doğru yapıyor bir tarafa göre yanlış oluyor" dedi.
'HAKEDENE VERİLMEDİ VE SUSTURULDUK'
Büyükşehir tarafından servisçiler için yapılan uygulamanın tamamiyle facia olduğunu söyleyen Lök, "Özellikle 6360 sayılı Büyükşehir'in yasasından sonra Alanya'da bir uygulama başladı. Baştan sona facia. Bir komisyon kararı çıktı ve C plaka dağıtımında hak edene plaka verilmedi, hak etmeyene plaka verildi. Fiyat uygulamaları yanlış yapıld.  Mahallelerde ihtiyaç talepler ön plana alınmadı. Saat çalışması yapılmadı. Kırsalda bir plaka lazımken 1 köye 3-4 plaka verildi. Mahallelerde 10 plaka lazım olan yere 20 verdiler. Alanya içerisinde ihtiyaç vardı. Büyükşehir Belediyesi ulaşım dairesi bunu yaptı. UKOME suçlu burada. Bizi temsil eden ulaşım sorumluları da burada bizi dinleyip de eksiklikler nedir? Biz hakkınızı nasıl savunuruz? görüşümüzü almadılar. Bizim dememize rağmen bizi savunmak yerine bizi baskı altında aldılar susun dediler.  İtiraz etmeyin dediler.
'YANLIŞI SÖYLEYEN CEZALANDIRILIYOR'
STK'lar,  bürokrasi, siyasetler hep statik. Mevcut bozulmasın ben buraya bir şekilde birilerinin yaranına, birilerine sırtımı dayayarakdan ekonomik gücünü kullanaraktan bana dokunma. Bu böyle gelmiş böyle gidiyor. Nerede bir yanlış eleştirildiği zaman yanlışın önüne doğruyu koyduğun zaman hemen cezalandırılıyorsun. Bizim bence bu mantalite iyi değiştirmemiz gerekiyor" diye konuştu. 
'DÜZEN OTURMADI'
Servisçilerde düzenin oturmadığını ifade eden Lök, "Bize C plaka dağıtılırken şu söylendi, artık Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde C plakasız öğrenci servisi, otel personel servisi ve ücretsiz müşteri servisi yapılamayacak. Eskiden C plakası olan Alanya Belediyesi ve belde belediyelerden plakası olanlardan 10 bin lira, hiç plakası olmayıp da geçmişte servisçilik yapanlardan 20'şer bin lira alaraktan C plaka dağıtıldı. Sadece para ve birkaç tane Adrese Teslim Kriter Yani kendi istedikleri kişilerin alabileceği kriterler belirlendi. Burada kavgaları oldu. Çok sancılı süreçler geçti. En son hiç servisçilik yapmayanlar 60 bin liraya 80 bin liraya Bu plakaları sattı. Hala düzen oturmadı, ne de bir denetim yapıldı" şeklinde konuştu. 
'RANT KAPISI HALİNE DÖNDÜ'
Servisçiliğin rant kapısı haline döndüğünü siyasi partilerin işe karıştığını söyleyenLök, "Ulaşımla ilgili yetkili Büyükşehir deniyor. Büyükşehir'in yönetmelikleri var ama Karayolları taşıma kanunu da da var. Her ikisine göre de cezalar farklı. Uyuşmazlık yaşanıyor ve biz bu yaşananını büyükşehir yetkilisine ilettik. Büyükşehir yetkiliside tutanak tuttuklarını ve encümene ilettiklerini encümenin  karar verdiğini söylüyor.  Bu şu demek, eğer suç işleyen bizdense, büyükşehirde kalabalık temsil edilen siyasi gruptansa affedilir. Ama arkası yoksa ceza yer. Servis araçları yönetmeliği Büyükşehir'in. Bu işin bu kadar siyasi olarak etkilenmesinin sebebi rant olması. Ucu açık yasalar olduğu için hiçbir şey ayrıştırılamıyor" dedi.
'ÇELİŞKİ VAR'
C plakalı servislerin otel turisti taşıma haklarına müdahale etmeye devam ederlerse, ben gerekli kanıtları toplayıp kurumları bunu servis edeceğim. C plaka araçlarla bizim bu işi yapmamız lazım.Bize müşteri taşıyabileceğimiz söylenmişti bu plakalarla. Bu konularda çelişki var şu an. D plakalılar yapıyor. Biz Büyükşehir'e giderek güzergah istedik, çünkü bize C plakaları verirlerken ücretsiz müşteri servisi yapabileceğini söylenildi. Harç ücreti farklı denildi. Ücreti yatırırsanız yapabilirsiniz dediler. Bu konu üzerinden bir yerden baskı geldi. Siz sadece yerli müşteri taşıyabilirsiniz dediler, turist taşıyamazsınız diye söylenildi bu kez de. Müşteri derken yerli ve yabancı olarak ayırt edilmez" diye konuştu. 
'C PLAKALILAR MİMLENDİ'
C plakalı servisleri herkesin hiçbir neden olmadan durduğunu söyleyen Lök, "D plakalı araçların yetkileri havaalanı servisi, il dışındaki taşımalar. Onlar buralarda bunu yapsın, şehir içindeki ilçe sınırları içerisindeki taşımaları da C plakalılar yapsın. Bunlara da güzergah belgelerini verin. hHerkes anlaşma yaptığı mağazanın veya kurumun işini yapsın. Önüne gelen önüne gelenle işi yapamasın, o zaman düzen oturur. Ama şimdiki sistemle bize bir C plaka verdiler, önümüze teneke taktılar, gelen geçen durduruyor. Biz artık mimlendik. Önüne gelen elini kaldırıp durduruyor" şeklinde konuştu. 
'20 YILA ÇIKMASI LAZIM'
Okul servislerinin yaşı ile ilgili de problemler yaşadıklarını dile getiren Lök, "Hatalar elbette ki vardır. Hatasız hiç bir sektör olmaz. Bizim okul araçları 12 yaşla sınırlıdır. 12 yaşını doldurduğu zaman servis yapamaz. Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. 20 yıla çıkması konusunda. Öğrenci taşıdığımızı söylüyorlar ve buna karşı geliyorlar. İyi de bu öğrenci servis kullanmadığında 20 yılı aşmış takati kalmamış dolmuşa biniyor. Bunda sorun olmuyor. Üstelik biz servislerin denetimleri ve kontrolleri noktasında ne gerekiyorsa yapılmasını söylüyoruz. 20 yılını aşmış dolmuşa binip ayakta gidince sorun olmuyor" dedi.
'ÇÖZÜM ESNAFTA'
Yaşadıkları sorunlarla ilgili çözümleri noktasında gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden Lök, "Bunlarla ilgili Kaymakamlığa dilekçe verdik. Hatta Muhittin Böcek'le olan toplantıda da bunu dile getirdik. Sekreterine de taleplerimizi ilettik.  Bunlar gündeme geldi. Esnaflarımıza da sürekli bir araya gelerek sorunlarımız noktasında çözüm önerileri üretiyoruz ve bütün esnafımızda her soruna dair bir öneri var. Çözüm esnafta. Ulaşımın sorunu biz dinlenilmeden çözülemez" dedi.
'ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN BESLENİYORLAR'
Çözümsüzlüğün bazı kişilerin işine geldiğini söyleyen Lök, "Çözümsüzlük herkesin çıkarı olduğu için bu şekilde gidiyor. Çözüm olursa adalet olur. Çözümsüzlük varsa güçlü olan kazanıyor. Sadece onlar kazanacak. Bu çözümsüzlükten kimin beslendiğini kamuoyu çok iyi biliyor. İsimlere çok fazla girmek istemiyorum. Mesela bugün ALTSO'ya kayıtlı şirketi var. Bir tane arabası var kendi adına belki kiralık belki de çalışıyor, bilmiyorum. Şahsi vergi levhası açtırmış onunla da odaya kayıtlı. Adam hem ticaret odasında elinin bir tanesi de minibüsçüler odasında. Mesela gezi için araç isteniyor hep belli kişilere gidiyor. O kazan büyük onların doymaz. Biz yeter doyduk demiyorlar" diye konuştu. 
'KOOPERATİFLER OLMASA SERVİSÇİLER OLMAZ'
Kredi kooperatifleri sayesinde servis esnafının ayakta durduğunu belirten Lök, "Alanya'da 4 tane kooperatif var. Eğer bu esnaf kefalet Kooperatifleri bugün esnafın elini bıraksa Alanya'da servis camiası diye bir şey kalmaz. Hepsi batar. Bu tablo değişmezse şartlar değişmezse zaten çıkış yolu yok. Bugünü kurtardı ama seneye ne yapacak" dedi.
SERVİS CAMİASI İÇİN NE YAPILDI?
Servsçiler için seminerler verildiğini ancak, bunları yaparken asıl gerekenlerin yapılmadığını ifade eden Lök, "Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk alanı içerisinde bizden para aldı plakadan kaynaklı. Geçmiş dönemde Menderes Türel, şimdi çiçeği burnunda bir yönetim. Servis camiası için ne yapıldı? Bize bir okulun önüne bir tabela dikip de burası sizindir, burada çocuklara indirip indirebilirsiniz dendi mi? Hayır. Okulların önünde indirme bindirme yeri bile yok. Ama bize verdikleri seminerlerde bunları yapmamız gerektiği söyleniyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107