banner84

Sıkı denetim şart

Dönem dönem mevsim koşullarının da etkisiyle artan sebze ve meyve fiyatları konusunda eleştire maruz kalan hal esnafı aşırı fiyat artışının kendilerinden kaynaklanmadığını, halden sonraki aracılar ve zincir marketlerden dolayı oluştuğunu ifade etti.

Sıkı denetim şart

Türkiye Halciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi’de olan Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya, sebze ve meyve fiyatlarındaki hareketlenmelerin sebebine ilişkin değerlendirme yaptı. Kaya, üreticide veya halde sebze meyve fiyatları gayet düşük, fiyatlar uygun ancak manav, market ve zincir mağazalarda ürün fiyatlarında ciddi artış söz konusu olabiliyor halkımız pazarı tercih etmesini tavsiye ederim” uyarısında bulundu. 
'BİZDEN SONRAKİLER ARTIŞ YAPIYOR'
Kaya, "Üreticide veya halde sebze meyve fiyatları gayet düşük uygun ekonomik satışlarımız var. Fakat marketlerde ve manavlarda fiyat farkı var. Halkımız pazara yönelirse pazarda fiyatlar anormal değil. Özellikle büyük AVM’lere vurgu yapmak istiyorum.  Hal piyasasından sonra ciddi ciddi fiyat artışları var yüzde 200, yüzde 300'ü bulan fiyat farklılıkları var. Bunu medyada da duyuyoruz. Aracılar çok para kazanıyor deniyor ama biz halciler günün şartlarına göre arz ve talebe göre satış piyasa oluşturuyoruz. Ama bizden sonraki aracı ve zincir marketlerde özellikler ciddi fiyat artışları var bunların en kısa zamanda denetlenmesi kontrol altına alınması gerekiyor" dedi.
HAKSIZ REKABET
Kaya, zincir marketleri haksız rekabetini dikkat çekerek, "Bazı zincir marketler üretici veya tedarikçiden ürün alırken yüzde 2 yüzde 3 fire düşüyor. Daha sonra ürünün teslim alırken depoda yüzde 1 fire daha düşüyorlar. Ayrıca raf reyon ücreti, etiket ücreti kesiyorlar haksız kazanç elde ediyorlar, haksız rekabet ortamı oluşuyor. 
USULSÜZLÜK VAR
AVM her türlü ürünü satıyor. İstedikleri fiyata oluşturuyorlar burada bir usulsüzlük var. Böyle bir ticaret yapılmaması gerekiyor ciddi bir denetimin zafiyeti var. En kısa zamanda bunlara çözüm bulunmasını istiyoruz. 
ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE EZİLİYOR
AVM’ler kendi aralarında haberleşme grubu oluşturmuşlar üreticiden malı ucuza almak için. Örneğin 20 kuruşa alıp 70 kuruşun altında satmamak için fiyat belirliyorlar. Hem üretece hem tüketici eziliyor. Yetkililer bu konuya bir çare bulmalı çözüm bulması gerekiyor Hak Adalet neyse uygulansın" dedi. -Özgür YILMAZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107