banner165

Sınıfta kaldık

Alanya'nın sağlık turizminde hakettiği payı alamadığını söyleyen Yazan, sağlık otelciliği kapsamında yatırımcıların girişimde bulunması gerektiğinin altını çizerek, "Alanya'nın alt yapısı hazır" dedi

Sınıfta kaldık

(Özlem KAYGUSUZ)- Turistlerin tatil gözdesi Alanya, sağlık turizmi için de önem kazanmaya başladı. Yurt dışında yaşayan kimi yabancılar Alanya’da en çok tercih edilen diş ve estetik operasyonları için Alanya’ya uğruyor. Alanya’nın tanıtımı ve gelişimi konusunda büyük önem arz eden sağlık çalışmaları, Alanya’da bulunan donanımlı alt yapısı ile varlığını sürdürürken, mevcut durumun sağlık turizmi alanında Alanya’yı istenilen noktaya getirmediği belirtiliyor.
‘ALANYA HAK ETTİĞİ PAYI ALAMADI’
Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) Genel Başkanı ve Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) Başkanı Dr.Tevfik Yazan , Alanya Posta Medya’ya verdiği açıklamada Alanya’nın sağlık turizminde arzu edilen noktaya henüz ulaşamadığını aktardı. Yazan, “ Alanya sağlık turizminde hak ettiği  payı henüz almaya başlamadı. Sağlık olarak donanımlı tesis ve insan gücü var. Ama maalesef sağlık turizmi ile ilgili uğraşan yatırımcılarımız halen alternatif turizm çabalarını sürdürse de işler rutine bindiğinde yatırımcılarımız ona razı olarak motive olmak durumunda kalıyorlar” diye konuştu.
IRAK VE SURİYE BAŞTA GELİYOR
'Alanya Gazipaşa’nın da artık daha aktif olması ve özellikle pandemi döneminde de rüştünü ispatlamış olması bundan sonra bölgemiz için uygun olsan sağlık otelciliği kavramı kapsamında yeni bir sağlık turizmi alt bileşenine geçilebilir' diyen Yazan, açıklamasının devamında, “ Yurt dışından komşu ülkeler tercih ediyor. Irak, Suriye başta olmak üzere Türk Cumhuriyeti, Ortadoğu’dan belirli ülkeler, Avrupa ülkeleri ve Rusya sağlık turizmine ilgi duyuyor” ifadelerine yer verdi.
DİŞ VE ESTETİK ÖN PLANDA
Daha çok diş rahatsızlıkları ve estetik müdahaleler için Alanya’nın tercih edildiğini belirten Yazan “ Alanya’yı tercihte daha çok dişle ilgili ve estetik işlemlerle ilgilenip gelen var. Bizim gönlümüz arzu ediyor ki kalp cerrahi operasyonları ile ilgili, onkoloji ile ilgili, obezite cerrahisi gibi daha büyük operasyonlar, daha kapsamlı işler için gelinsin. Bizim temennimiz bu yönde” dedi.
‘PROFESYONEL İŞLERE YÖNELMELİLER’
Yazan, “ Özellikle pandemi sonrası tüm dünyanın yetişmiş insan gücü ve sağlık alt yapısı ile bu konuda rüştünü ispatlayan ülkemizin, zaten önceden beri var olan ulaşım avantajının, turizmin alt yapısı ve bu konudaki tecrübesinin üzerine sağlık turizmi ile de artık aktif şekilde ilgilenip önceleyerek yatırımcılarımızın bu konuda daha profesyonel işlere girişmelerini öneriyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169