banner129

'Siyasetçinin kökü kuruyor'

5x5'te siyasette yaşanan gelişmeler konuşulurken, eskiye göre yaşanan değişimlere dikkat çekildi. Karagöz, artık lider odaklı siyaset yapıldığı gerekçesiyle, siyasetçilerin oluşmadığını ve siyasetçinin kökünün kuruduğunu ifade etti

'Siyasetçinin kökü kuruyor'

Alanya Posta TV'de yayınlanan Gaye Coşkun ve Hilmi Karagöz'ün 5 soruya 5 dakikada cevap verdiği 5x5, Alanya'nın gündemini değiştirecek konulara değindi. Hanutçuluktan, normalleşme adımlarına, tarımdan hazine arazilerinin işgallerine kadar birçok konunun konuşulduğu programda, siyasette yaşanan gelişmelere de dikkat çekildi. 
ÇETREFİLLİ NORMALLEŞME OLDU
Yerinde karar dönemine girilmesinin ardından alınan kararlar 5x5'te değerlendirildi. Birçok insanın bazı konularda kafasının karıştığını ve bu durumun vatandaş ile kolluk kuvvetlerini karşı karşıya getireceğini ifade eden Karagöz, " "Renk manyağı olduk artık. Yaş, saat, metrekare, mesafe her şey var. Çetrefilli bir karar gibi. Burada masalar 1,5 metre gibi belirli mesafe kuralları konuldu. Yakında elinde metreyle mesafe ölçen yeni meslek türleri çıkarsa hiç şaşırmayalım. Oyun hamuru gibi çevrildi. AK Parti kongreleri olmasaydı bu normalleşmede başlamazdı diye düşünüyorum. Kongrelerden gelen tepkiler üzerine mecburiyetten bir normalleşme oldu. Sabah 7 akşam 7 uygulaması müşterisi gündüz müşterisi olanlar için makul bir saat ayarlaması oldu. Ancak akşam müşterisi olanlar için, oyun müşterisi alanlar için pek etkili olmadı. Ben bu yasakların yeniden başlayacağını da düşünüyorum. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda patlama yapmıştı, yasaklar getirilmediği için. Bu çetrefilli normalleşme vatandaş ile kolluk kuvvetlerini karşı karşıya getirir. Saat keşmekeşliği var, günü var, yaşı var. Herkesin bu konularda zaten kafası karışık" dedi. 
HANUTÇULUK ÇETELEŞİYOR
Alanya'nın eskiden beri büyük savaş verdiği hanutçuluk, 5x5'in gündemi oldu. Deri ve kuyum sektöründe başlayan hanutçuluğun artık tüm sektörler üzerinden gittiğinin belirtildiği programda, hanutçuların esnaftan daha fazla kazandığı da ifade edildi. Neredeyse yüzde 25'e kadar yükselen kazançları ile esnafa darbe vurulduğu ifade edilirken, hanutçuluğun çeteleşme boyutuna ulaştığı da programda vurgulanan bir başka konu oldu. 
ESNAFA VURULMUŞ DARBE
Karagöz, "Legal olmayan her şey çeteleşir. Eskiden deri ve kuyumda bunu duyardık. Acenteler aralığıyla rehberler yapardı. Kendi çalışmadıkları  esnafı kötülüyorlardı. Turizme verilmiş bir zarar. Görünmeyen rüzgar gibi ticarete yön veriyor. Legal değil ama bu. Mecburiyetten müşteri almak için hanutçularla çalışıyorlar. Hanutçular, işletmeciden daha çok kazanıyor. Müşteri hanutçunun elinde olduğu zaman istediği yere götürüyor. İstediği yere götürdüğünde istediği parayı alamadığı zaman o işletmeyi kötüleyip, başka bir işletmeye götürüyor. Mecbur kalıp, müşteri gitmesin diye hanutçuyu kabul eden esnaf, istenilen parayı vermek zorunda kalıyor. Bütün esnafa vurulmuş bir darbe bu. İnternet üzerinden alışverişin başlamasıyla yine internet üzerindendolandırıcılıkta başladı. E-illegal oldu. Hanutçu görünen yüzü, görünmeyen yüzü ise dolandırıcılık. Bu işin nasıl altından kalkılır bilemiyorum. Önüne geçilmesi gerekiyor. Satılık ve kiralık dairelerde de internet üzerinde bir dolandırıcılık yapılıyor. Alanya'da bu şekilde dolandırılan çok var. Rantı olduğu yerde bu tarz şeyler çok fazla oluyor" dedi. 
'ÇOĞUNUN ELİNDE PATLAYACAK'
Tarımda yaşanan kontrolsüzlüğe değinen Karagöz, "Tarımdaki kontrolsüzlük emlaktan, garimenkül, turizm sektöründen çok daha ileri derecede. Pandeminin patlak vermesinden sonra, kontrolsüz ve bilinçsiz bir tarıma yönelindi. Ömür hayatında hiç seraya girmemiş insanlar, sera kuruyor. Bilmeden ve muz seraları bahçelerin çoğu Afkan ailelerle idare ediliyor. Kayıt dışı. Kendisi bilmiyor, bu işi çok yapan yaygın insanlarda yok. Şu anda bahçelerde çalıştırmış olduğumuz Afkan, Pakistanlı, Lübnanlı, ithal aylıkçılar var. Herkes bir hevesle bu işi kuruyor. Parası da olunca. Suyuna bakmaksızın binlerce dönüm sera kuruldu. Bahçeler kuruldu. 1-2 yıl sonra sondaj kuyuları kurumaya başlayınca, su sıkıntısı hat safhaya çıktı. Kuraklık da başlayınca, özellikle Toroslar'a kar yağmadı. Yer altı kaynak sularımız beslenmedi. Önüne gelen sera, bahçe kurdu. 8 ay 6 kepçe harfiyat yapmış. Sen muzu 100 TL'den mi satacaksın? Nasıl kazanacaksın? Neden yapıyorsun tarım. Çoğu patlayacak" diye konuştu. 
'TARIMSAL PLANLAMA YOKSA GARİP DEĞİL'
Coşkun ise, tarımsal planlamaların olmamasıyla nedeniyle bu durumun yaşandığını ifade ederek, "Tarımsal bir planlama yoksa, devlet vatandaşın keyfine bıraktıysa bazı şeyleri, serbest piyasa dediğimiz ekonomi içerisinde insanların bu deneyimleri  yapması da garip değil" dedi.
'BU BİR HASTALIK'
Seraların artmasının sebebi olarak da Karagöz, "Alanya'da bu bir hastalık. Mesela 25 Metrelik yol dönerciler caddesi haline döndü. Atatürk Caddesi, kahveler ve pastaneler oldu. Açıldığı zaman yanına başka biri daha açıyor. Tarımda da bu böyle oldu. Her yerde seralar 2-3'üncü sahibine geçiyor. Patlıyor elinde çünkü. Birçok değersiz elverişsiz tarlalar da bu nedenle tavan yaptı. Bu işi yapanların ve yapmak isteyenlere de zararı var. İmarlı arsalarla, tarlalar yarışıyor şu anda.  Bu da bilinçsizlikten dolayı.  Allah'tan iyi bir Ziraat Odası var. Gerçekten Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe bu konuda çalışıyor. Kontrollü sağlıyor, resmi anlamda" dedi. 
HAZİNE ARAZİLERİNDE İŞGAL 
Alanya'da son zamanda ortaya çıkan, hazine arazilerine yönelik işgallere değinen Coşkun ve Karagöz, bu durumun ne ilk ne de son olduğunu vurguladı. Karagöz, "Alanya gibi 80-100 dönüm yerin işgal ediliyor olması, anlaşılır bir durum değil. Bu ilk ve son değil. Bundan sonrada olacak gibi gözüküyor. Hazinenin sahibi, kendi yerine sahip çıkmıyor. Durum onu gösteriyor. Belediye kendi alanında işgal olduğu zaman, hemen müdahale ediyor. Fakata hazine arazilerinde bu yok. Sen git orayı işgal et, kendini ihbar et, yer senin olsun. Böyle bir algı var. Bu algı doğru mu değil mi?" dedi. 
'ZİLLİYET OLUYOR'
Coşkun duruma yönelik yaşadağı bir anıyı anlatarak, "Bu doğru mudur diye ben de sordum. Hatta bunu denedim de. Hazine arazisi kiralamak istediğimi beyan eden bir dilekçe verdim. Ve bana 'Kiraladığınız zaman çok maliyetli oluyor. Burada kıran kırana bir ihale oluyor ve yükseliyor. İhaleye girmeyin, gidin işgal edin, kendinizi de ihbar edin, zilliyet olsun' diye bir memur, öneride bulundu. Sonra gazeteci olduğumu anladığı zaman herkes böyle yapıyor diye söyledi" dedi.  
'PERSONEL SAYISI YETERSİZ'
Sadece ihbar mekanizması ile duruma el konulduğunu ifade eden Coşkun, "Personel sayısı yeterli değil, yüzbinlerce dönüm arazi var. Kim nereyi ne kadar denetleyebilir. Ancak ihbar mekanizması ile sistem çalışıyor diye yanıt aldım. Marketlerde sayımlar olur. Aylık ve yıllık sayım olur. Niye devlet kendi malını saymaz. Bana göre çözüm bu. Yılda bir kez bile olsa yapılması lazım. Vatandaş oranın hazine olup olmadığını bilmez" dedi.
'SİYASETÇİNİN KÖKÜ KURUYOR'
Siyasetteki yeni isimlerin yetişmemesine değinen Coşkun ve Karagöz, yorumlarını 5x5'te anlattı. Karagöz, "Siyasetçinin kökü kuruyor. Siyaseti gençleştirelim derken, çocuklaştırıyoruz. Sorumluluk alanlar o sorumluluğu taşıyamıyorlar. Siyasette artık alternatif siyasetçi yetişmiyor. Mevcut ilçe başkanının dışında eskiden 3-5 isim olurdu ilçe başkanlığı yapmak isteyen. Siyasette siyaset yapılacak bir alan kalmadı. Alanya'da bile 5-10-15 milletvekilliği için ismi konuşulanlar olurdu. Bu da Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği bir durum. Ve büyükşehir yasasının getirmiş olduğu, ittifaklardan dolayı da. Lider odaklı bir siyaset yapıldığından dolayı, teşkilatlar liderler tarafından atandığından dolayı, 2. bir aday çıkmıyor. Lider odaklı bir siyaset yapıyor, vatandaş odaklı değil. Çünkü onu lider getiriyor. Seçilen insanda genel başkan tarafından olduğu için, heves yok. Siyasette heves, yer bulamama kaygısından dolayı, siyasetçinin kökü kuruyor. Milletvekilinde de bu böyle. Milletin vekili yok, partinin vekili var bana göre. Eski ön yoklamalar olmadığı için. Bölgeyi temsil eden vekillerde yok. MHP'den, CHP'den yok" diye konuştu. 
'VEKİLLER KAPALI'
Coşkun, "İnsanlar siyasette ne kadar çabalarsa çabalasın önünün kapalı olduğunu düşünen olabiliyor. Ayrıca eskisi gibi biz Alanya'da milletvekili de görmüyoruz. Şehirle ilgili bir durum olsaydı, milletvekiline ulaşırdık.Şu an bu konuda vekillerde kapalı" dedi. -Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 01:02
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107