banner84

Sokakta kurban kesene ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetlere idari para cezası uygulanayacak. Alanya'da ise kurban kesimi için görevliler 5 noktada hizmet verecek. 

Sokakta kurban kesene ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin gösterdiği yerler dışında park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri ve meydan gibi umuma açık yerlerde kurban satışı ve yapılması,  kesim yerlerinde önlem alınmadan kurban atıklarının toprağa ve suya verilmesi gibi durumlar için idari para cezası uygulayacak. Bu kapsamda ekipler, Kurban Bayramı boyunca kurban satış ve kesim yerlerinde denetim yapacak. Kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenler "Alo 181" hattına ihbar edilebilecek. Buna göre, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 287 lira idari para cezası uygulanacak. Çevre Kanunu'nun 24'üncü maddesi kapsamında kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veya suya veren kurban kesim yerlerine 72 bin 197 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde bin 794 lira idari para cezası verilecek.
KURBAN KESİM HİZMETİ VERİLECEK
Alanya halkının ve ilçede tatillerini geçirecek misafirlerimizin Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirmesi konusunda gerekli tedbir ve düzenlemeleri alan Alanya Belediyesi toplam 5 noktada kurban kesim yeri belirledi. Eşgilik Düğün Salonu, Gazipaşa Dolmuş Durağı, Çıplaklı, Doğu’da Mahmutlar Şantiyesi, Batı’da Payallar Hizmet Noktası’nda kurban kesim hizmeti verilecek. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından verilecek kesim hizmeti ile vatandaşlar son derece hijyenik ve sağlıklı alanlarda, İslami kurallara uygun olarak her bir kurbanlık için fiş alarak veteriner kontrolünde, uzman kasaplar tarafından kurbanlıklarını kestirebilecekler. Ayrıca kurbanlarını kestirmek için bekleyen vatandaşlara sabah kahvaltısı öğleyin de kavurma ve ayran ikram edilecektir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107