banner165

Son çare iş bırakacaklar

Eczacıların ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı alacaklarını duyurmalarının ardından Solmaz, “Her sektörde olduğu gibi bizde de bu ekonomik koşullarda bir takım sıkıntılar var. Bir gelişme olmazsa en son iş bırakma eylemine gidilecek.” dedi.

Son çare iş bırakacaklar

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıktı. 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi. 
EYLEMLERE BAŞLANACAK
Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Ufuk Aras Solmaz, Alanya Posta Medya’ya konu hakkında bilgi verdi. Solmaz, “Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesi ile ilgili kurda yüzde 25’lik bir iyileştirme yapıldı ama bu ilaç üreticilerine yansıyan bir iyileştirmeydi. Eczacıların taleplerine karşılık bir güncelleme olmadı. Bu taleplerin Sağlık Bakanlığı’na ileten Türkiye Eczacılar Birliği de 54 eczacı odası bir cevap alınmazsa kademeli olarak bir takım eylemlere başlama kararını aldı.” dedi
TAKVİM NETLEŞECEK
Taleplerin karşılıksız kalması takdirinde son aşamanın kapatma olacağını dile getiren Aras, “ Kapatma artık bunun son aşaması olacak. Hemen ilk etapta olacak bir şey değil. Zaten Türkiye Eczacılar Birliği de bize kademeli olarak ne gibi eylemler planlanacağını aktaracak. Bir gelişme olmazsa en son iş bırakma eylemine gidilecek. Bunun takvimi henüz tam olarak net değil. Önümüzdeki günlerde gidişata göre netleşecek.
‘BAŞKA ÇARE KALMADI’
Solmaz, “Her sektörde olduğu gibi bizde de bu ekonomik koşullarda bir takım sıkıntılar var. Biz de yüzde 90 devlete bağlı çalıştığımız için eczacılar gerçekten bir süredir büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntılar artık görmezden gelindiği için başka çare kalmadı. Bütün görüşmeler, konuşmalar artık tamamlandı. Bunlardan bir sonuç alınamayınca böyle bir eylem sürecine başlanma durumunda kalındı” diye konuştu.
‘HALK İÇİN DE İSTİYORUZ’
Halkın ilaca ulaşımının daha rahat olması için çaba gösterdiklerini söyleyen Aras, “ Bizler halkın ilaca kolay ulaşması, sıkıntılar yaşamaması için de bunları istiyoruz. Halkımızın bize destek olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu- Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169