banner84

Sözünün adamı

AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Alanya'yı da kapsayan Hızlı Tren Projesi konusunda çalışma başlattı. 2016'da temeli atılacak olan proje sayesinde Alanyalılar, 2020 yılında ise trenle yolculuk yapabilecek.

Sözünün adamı

Alanya'yı da kapsayan hızlı tren hatlarında TCDD ekipleri çalışıyor. yapılan etüd ile gar ve istasyonların yerleri belirleniyor. Antalya, demiryoluyla Eskişehir üzerinden İstanbul'a, Konya üzerinden Ankara, Kayseri ve Kapadokya'ya bağlanıyor. Proje hayata geçtiğinde Antalya- İstanbul 4.5 saat, Antalya-Ankara 3 saat olacak. Güzergahları belirlenen Antalya-Eskişehir ve Antalya- Kayseri hızlı demiryolunda ihale süreçlerinin devam ettiği bildirildi. TCDD Genel Müdürlüğü ekipleri sahada yoğun bir çalışma içerisinde. Ekipler, saha etüt çalışmalarıyla, hat güzergahında inşa edilecek gar ve istasyonların yerlerini tek tek belirliyor.

MESAFELER KISALIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan'ın girişimleriyle başlatılan proje ile Türkiye'nin turizm ve tarım merkezlerinden Antalya, hızlı demiryolu hatları ile ulusal demiryolu ağına bağlanıyor. Yolcu taşımacılığının yanı sıra sanayicilerin ve üreticilerin de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle taşımayı amaçlayan hızlı demiryolu yapımı kapsamında Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında da saatte 200 km hıza uygun olarak, hızlı demiryolu yapılıyor.

2020'DE TAMAMLANACAK

Her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yükün taşınacağı, yapım bedelinin 8,4 milyar TL olarak öngörüldüğü Antalya-Isparta/ Burdur-Afyonkarahisar (Zafer Havalimanı)-Kütahya (Alanyurt)- Eskişehir hızlı demiryolu hattının 2016 yılında temelinin atılması ve 2020 yılında yapımın tamamlanması hedefleniyor.

YILDA 4,3 MİLYON YOLCU

Tahmini yapım bedeli 11,5 milyar lira olan proje tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınması gerçekleşecek. 200 km/saat hıza uygun olarak inşa edilecek, demiryolu hatlarında yük taşımacılığı da gerçekleştirilecek. Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya - İstanbul seyahat süresi 4,5 saat, Antalya - Ankara arasındaki seyahat süresi de 3 saat olacak. Antalya'ya yönelik hızlı tren hatlarına bir yenisi daha eklendi. İzmir de hızlı tren ile Antalya'ya bağlanıyor. İzmir ve Denizli üzerinden Antalya'ya ulaşacak hattın projesi üzerinde çalışılıyor.

TRAMVAYA 14 İSTASYON

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı tarafından yapımı üstlenilen şehir içi tramvaya yeni 14 istasyon eklenecek. 18 kilometrelik proje 14 istasyondan oluşuyor. Bu istasyonlar, "Meydan, Perge, Kışla, Topçular, TEDAŞ, Metro Kavşağı, Galericiler, Depo, Havalimanı, ANFAŞ, Isparta Yolu, Aksu-1, Aksu- 2, EXPO CENTER" olarak belirlendi.

DEV LOJİSTİK MERKEZİ

Dağları taşları delerek Antalya'yı hızlı tren ile buluşturmayı çalışan AK Parti Hükümeti'nin projeleri saymakla bitmiyor. Antalya Limanı'nı hızlı tren hattı ile bağlayan sahada büyük bir lojistik merkezinin kurulması için çalışmalara start verildi. Hızlı trenin devreye girmesiyle lojistik merkezi de sisteme entegre edilecek.

KAYSERİ'YE KADAR GİDECEK

Antalya'yı, Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri'ye ve dolayısıyla Ankara'ya yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak projenin de 2020 yılında tamamlanacağı bildirildi. Kayseri-Nevşehir 41 km, Nevşehir-Aksaray 110 km, Aksaray-Konya 148 km, Konya-Seydişehir 91 km, Seydişehir- Manavgat 98 km, Manavgat-Alanya 57 km, Manavgat-Antalya 97 km olmak üzere Toplam 642 km uzunluğa sahip projenin temeli 2016 yılında atılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107