banner84

Stokçular kervanına balıkçılar da dahil oldu

Av yasağının sona ermesiyle özellikle palamutta yaşanan bereket, tezgahtaki fiyatlara bir türlü yansımadı. Alanya Postası'na konuşan balıkçılar ise fiyatın düşmemesini yapılan stoklara bağlayarak depolardan bu balıkların çıkarılması halinde balık fiyatların ucuzlayacağını söylediler

Stokçular kervanına balıkçılar da dahil oldu
Haber Merkezi
1 Eylül'de denizlerde av yasağının kalkmasından ardından balık avına çıkan balıkçıların ağlarına bolca hamsi ve palamut giriyor. Alanya Balık Hali'nden tanesi 15 liraya satılan palamut ve kilogramı 15 liradan satılan hamsilerde fiyatların daha da ucuzlaması gerekirken fiyatlar yeterince ucuzlamadı. Geçen yıllarda yaşanan balık kıtlığı nedeniyle depoları boşalan stokçular, yeni dönemde bollaşan palamutları ve hamsileri şoklayarak, depolarına kaldırıyor. Depolarda bekletilerek pazara sürülmeyen balıklar ise fiyatların düşmesine engel oluyor. Alanya Postası'na konuşan  Alanya Balık Hali'ndeki balıkçılar, balıkların bol olması nedeniyle stoklandığını belirterek, stoklanan balıkların çıkarılması halinde ucuzlayacağını söylediler.
'DEPOLARDA ŞOKLANIYOR'
Feridun Duraklı, "Denizde balık az, bütün Türkiye'ye yetecek değil. Zannediyorlar ki balık bol, ama değil, İstanbul'a yetmiyor çıkarılan balıklar.  Çıkarılan balıklar depolarda şoklanıyor, özellikle palamut stok  yapılıyor.  Bu balıklar 3-5 liraya gitmez, çünkü adamların masraflarını karşılamaz bu fiyatlar.  Hamsilerde küçük, ince hamsiler var. Seneye bu hamsileri de bulamayacağız. Zaten palamut hamsiyle besleniyor.  Şuanda palamudun tanesi 15 lira iken hamsinin kilogramı da 15 liradan satılıyor. Bu sene geçen yıla göre biraz daha ucuz  çünkü geçen yıl hiç balık yoktu. Geçen yıla göre biraz daha iyiyiz Allah'a şükür" dedi.
'STOK YAPILDIĞI İÇİN FİYATLAR YÜKSELECEK'
Riyat Dinçer, "Av yasağı kalktıktan sonra işlerimiz iyi gidiyor Allah'a şükür.  Balık çeşitleri çok, balık  çok.  Özellikle Karadeniz'den palamut, hamsi var. Şuanda meyveden sebzeden daha ucuza balık satıyoruz. Palamut bol olduğu için stok yapılıyor. 2 ay sonra  tanesi 20-25 lira olacak. Şimdi vatandaşa diyoruz ki alın dolaplarınıza doldurun diyoruz, inanmıyorlar. 20-25 gün sonra 20 lira olacak. Şuan palamudu 15 liradan satıyoruz, hamsinin de kilosu 15 lira. Halde balık çeşidi çok, vatandaşı buraya davet ediyorum" diye konuştu.
'İŞLER DURGUN'
Hüseyin Demirci, "Şuanda balık halinde çok aşırı fahiş fiyat yok, fiyatlar normal. İşler biraz durgun , oda vatandaşın alım durumu pek iyi olmadığı için. İlerleyen zamanlarda işlerin açılacağını düşünüyorum, açılınca da fiyatlar daha da ucuzlayacak.  Geçen yıl palamudu görememiştik bu sene bol. Bu sene balık tavuktan daha ucuz. Herkesin alabileceği balıklar var" ifadelerini kullandı.
'UCUZA SATMAMAK İÇİN STOK YAPIYORLAR'
Metin İtegüner, "Av yasağından sonra balıklar arttığı için  fiyatlar değişti, bundan dolayı satışlar iyi. Fiyatlar o kadar  yüksek değil, normal. Balık çeşitleri bol, işlerimizde Allah'a şükür iyi. Kötümser olmamak gerekiyor. Her sene olduğu gibi yine stokçuluk yapılıyor.  Hamsiyi de palamudu da bol olduğundan dolayı stok yapıyorlar, ucuza satmamak için. Yanlış buluyorum, olmaması gereken şeyler" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107