banner84

Stokçuluk pişkinliği

Alanya’da zamları fırsat bilerek stokçuluk yapan firma, birçok sektörün başını ağrıtıyor. Sektör temsilcileri de bu konuya devletin el atması gerektiğini savunuyor

Stokçuluk pişkinliği

(Özlem KAYGUSUZ) - Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma sonrası ülkede özellikle inşaat sektöründe bazı müteahhitler, firmaların beton vermeyi durdurmaları ya da sözleşmeyi iptal edip üzerine fiyat ekleyerek yeni bir sözleşmeye gidilmesi gibi yaşanan fırsatçılığın kıskacında. Çoğu firma fabrikanın stoğunda mal olduğu halde, "Malzeme yok. Malzeme bağlantısı yaparsam bunu fiyata yansıtırım. Mal veremem” diyerek stokçuluk yapıyor.  Bu da sektördeki sorun yaşayan yatırımcıları firmalarla hukuksal savaşa itiyor.  Tarım sektöründe ise demir, plastik, sera naylonu gibi tarım malzemelerinde de stokçuluk yapıldığı iddiaları yankılanıyor.
KEYFİ HAKSIZLIK
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, yapılanın doğru bulunmadığını belirterek, "Beton firmalarında bunları duyduk. Bizim arkadaşlarımızdan da bu bilgiler geliyor. Beton firmaları sözleşme yapmış. Sözleşmeyi iptal edip, parasını iade edip yeni fiyattan uygulayacağını söylüyor. Biz bunu etik, ahlaki ve yasal da bulmuyoruz.  Sözleşme işleri iki tarafı bağlayan bir husustur. Ayrıca sözleşmelerin feshi olağan üstü hallerde fors majör dediğimiz durumlarda olur.  Yapılan şeyler keyfi işler. Bu da hepimize sıkıntı veriyor. Örneğin, müteahhit üç katlı ardiyesini dökmüş. Dördüncüsünü dökecekken firma 'Sözleşmeyi iptal edelim, yeni fiyattan dökeceksen dök' diyor. Bunları duyuyoruz.  Alanya’daki firmalar da tedarikçi firmalar. Üretim yapan fabrikalardan buraya çekiyorlar. Biz de onlar vasıtasıyla alıyoruz. Ana tedarikçi vermeyince Alanya’dakiler de mal veremiyor” dedi.
‘DEVLET EL ATMALI’
Devletin bu durumda gerekli tespitleri yapıp müdahalesiyle sona erdirebileceğini dile getiren Küçüker, "Bununla ilgili Ticaret Odası Başkanı da bir açıklama yapmıştı. Bizler de sesimizin çıktığı kadar bunları söylüyoruz. Devletin bunun önüne geçmesi lazım. Ayrıyetten fiyatlamalarla ilgili tekelcilikten dolayı Rekabet Kurumu ile çalışma yapılıyor. Tekrardan da şikâyette bulunulacak. Ama devlet bunları yakından inceleyip müşteri vasfıyla bile arayıp kontağa geçse bu firmaları tespit edebilecektir. İnşallah bunlar çözülür”  ifadelerini kullandı.
‘ÜRETİCİYE CİDDİ ZARAR’
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise, stokçuluk olduğu anda gereken işlemlerin yapılıp, müdahalede bulunulacağına dikkat çeken Göktepe, “ Bunu yapmamaları lazım. Şu anda üreticiye yardımcı olmak için mücadele etmek lazım. Biz bu noktada tarımda kullanılan tüm tedarik zincirlerinde hiçbir şekilde stokçuluğa gidilmemesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Böyle bir şeyi kabul etmeyiz. Bu ciddi anlamda üreticiye zarar verecektir. Zaten önceki dönemlerdeki gibi bugün aldığını hasatta ödeme ya da üç ay sonra ödeme yok. Üretici zaten peşin para alıyor. Peşin para aldığından dolayı da stokçuluk noktasında eğer Alanya’da öyle bir şeyle karşılaşırsak biz de üreticilerin temsilcisi olarak sonuna kadar bunun karşısında dururuz. Bu tür bir durum olacak olursa zaten gerekli mercilere Rekabet Kurulu olsun ilgili bakanlığımız olsun, gerekli şikâyetimizi yaparız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169