banner84

Sultan Alaaddin'in emaneti bakımda

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından kentin fethedilmesinin ardından 1231 yılında inşa ettirilen Süleymaniye Cami aslına uygun olarak yeniden restore ediliyor.

Sultan Alaaddin'in emaneti bakımda

Alanya Fatihi Sultan Alaaddin Keykubat’ın kenti fethetmesinin ardından 1231 yılında yapılan sonrasında yıldırım düşmesi ile yıkılıp 16 y.y. yeniden yapılan Sultan Alaaddin, Süleymaniye veya Kale Camii olarak bilinen Alanya Kalesi Ehmedek bölgesinde ki cami yeniden restore ediliyor.

İHALE SONRASI YENİLENİYOR
Alanya’nın selatin Camisi olan Süleymaniye Camii dış cephesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon ihalesi sonrası yenileniyor. Pandemi nedeniyle geçen hafta kılınan Cuma namazında, cami imamının restorasyon nedeniyle 2,5 ay boyunca caminin kapalı kalacağının duyurulması sonrası çalışmalar başladı. 

TADİLAT YAPILACAK
Cami ve sarnıç restorasyonunda dış cephede ki sıvalar sökülerek horasan harcı kullanılacak. Ayrıca caminin kubbe kısmında akustik için kullanılan toprak testi çevresinden sızan yağmur suyu için çatı kısmında bir tadilat yapılacak. -Özgür YILMAZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107