banner129

Taciz edeni 'kırmızı ruj'la savundu

28 Haziran Cuma günü Alanya Adliyesi'nde görülen taciz davasında avukatın savunması akıllara durgunluk verdi. Davalının avukatı, tacize uğrayan kadının, aynı akşam kırmızı elbise giyip, kırmızı ruj sürerek dışarı çıkmasını eleştiren bir savunma yaptı.

Taciz edeni 'kırmızı ruj'la savundu

-Asiye ELİAÇIK

Komşusu tarafından taciz edilen öğretmen kadın ilk olarak geçtiğimiz Cuma günü duruşma salonunda olayı anlattı. Komşusu ile alışveriş dönüşü evinin bahçesinde karşılaştığını söyleyen mağdur , köpeklerini bağlı bulundukları yerden almak isterken yere eğildiği sırada komşusunun elleri ve bacağını dokunduğunu, kendisinin irkilerek ayağa kalktığı sırada yine komşusunun beline sarılarak yanağından öptüğünü söyledi. Mağdur öğretmen taciz edenin cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine savunma yapan kadın avukat mağdur kadını kırmızı ruj ve kırmızı elbise giyerek olaydan etkilenmediğini iddia etti. Duruşma salonun şaşkınlık yaratan bu savunmaya ilk tepki mağdur öğretmenin avukatlarından geldi.

KADIN HAKLARI KURULU KINADI

Alanya Barosu Kadın Hakları Kurulu'nun davayı üstlenen gönüllü Avukatları süreci Alanya Posta TV'ye anlattı. Avukat Ümmü Gülsüm Önver, duruşmada kadın avukatın bu savunmasını kesinlikle kabul etmediklerini, kurul olarak bu davranışı kınadıklarını belirtti. Önver, “Biz duruşmada da belirttik zaten tepkimizi. Hem meslektaşımıza hem hakime hanıma şöyle bir şey söyledik; özellikle bu kırmızı rujun altının çizilmesini istedik. Abartılı makyaj yaptığını da söyledi meslektaşımız savunmasında, bunların altının çizilmesi gerekiyor. Çünkü bunlar zaten Türkiye'de kamuoyu oluşturan ifadeler. Meslektaşımızdan özellikle de bir kadın meslektaşımızdan bunları duymanın bizi üzdüğünü duruşmada zaten belli ettik. Açıkçası biz anlam veremedik. ‘Olayın mağduru olan bir kadından ne bekleniyor, ne isteniyor? Kadın mağdur olmuş. Ne yapsın? Evinde yatsın mı? Hatta ölsün mü? Ne istiyorsunuz?’ dedik. Biz kurul olarak bu tarz yaklaşımları kınıyoruz. Hoş karşılamıyoruz. Kadınları istediği gibi giyinip, sokağa çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAVUNMA HAKKINI AŞAN BİR BEYANATTI’

Avukat Zeynep Kıvanç Güzel ise, ahlaki değerleri kullanarak kamuoyu yaratma çabası içerisinde olunduğunu, kadınların buna boyun eğmeden istediği gibi giyinip dışarı çıkmaları gerektiğini aktardı. Güzel, “Bize gelen başvuru üzerine duruşmaya tabii ki de gönüllü olarak katıldık. Cinsel saldırı olaylarında bunu yapıyoruz. Yalnız bizim dikkatimizi çeken nokta ise müdafi meslektaşımızın duruşma esnasındaki beyanlarıydı. Bu beyanlar, ‘müştekinin eşi ile bir dargın bir barışık olduğunu, boşanma aşamasında olduğunu cinsel saldırı olayına bir gerekçe gibi gösterdi. Cinsel saldırı sonrasında gece vakti kırmızı elbise giyip, kırmızı ruj sürerek eğlenmeye gitmiş olmasının, aslında böyle bir olayın yaşanmadığına bir gösterge olduğunu beyan etti. Biz avukatları olarak elbette ki savunmamız da psikolojik etkilerini müştekiler de olması gerektiğini beyan ederiz. Fakat burada özellikle kırmızı ruj ve kırmızı elbise vurgusu ise aslında toplumumuzun, maalesef ki ahlaki yönden zayıf kadınların kırmızı ruj ve kırmızı elbise giyebilir algısından kaynaklandığını ve maalesef bir kadın avukatın da bu algının kurbanı olduğunun göstergesidir. Biz o duruşma esnasında da bu beyanı kınadık. Bu savunma hakkını da aşan bir beyanattır. Aynı zamanda saldırı niteliği oluşturmaktadır” dedi.

“VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasının devamında kadınların toplumda her zaman var olacaklarına dikkat çeken Güzel, “Yine kamuoyunda da bu tarz algı yönetimi yapılmaya çalışıldığının, kadınların ne giydiğinin, ne yaptığının, ne sürdüğünün aslında ahlaki değerleri ile ilgili olmadığını ve cinsel saldırı, taciz ve istismarın bir gerekçesi olmadığını söyledik. Bu algının aslında, ‘o gün orada olmasaydı, gece dışarıda ne işi var, bu eteği giymeseydi’ algısı ile aynı algı ürünü olduğunu söyledik. Eminim ki meslektaşımız da bu beyanlarına pişman olmuştur, diye düşünüyorum. Biz de buradan tekrar Alanya Barosu Kadın Hakları Kurulu olarak bu algıyı kınıyoruz. Kadınlara taciz, istismar, saldırı sonrasında topluma karışmaları gerektiğini söylüyoruz. Kırmızı eteklerimizi giyelim, kırmızı rujlarımızı sürelim. Bu bizi ahlaksız yapmayacaktır. Biz bu toplum içerisinde neye uğrarsak uğrayalım, var olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107