banner84

Takke düştü, kel göründü!

Konaklı Mahallesi Kulak Mevkiindeki turistik tesis Dem Otel’de deyim yerindeyse takke düştü kel göründü. Tesisin kamuya ait yol üzerinde bulunan bahçe duvarının yıkılmasıyla birlikte bahçenin arkasında, tesis alanı içinde kalan ruhsatsız bölümler ortaya çıktı

 Takke düştü, kel göründü!
Adam kayırmacılık, siyasi baskılar ya da bilgi eksikliği yerel yönetimlerin başına beladır çoğu zaman. Daha çok da imar konularında karşılaşılan bu sorun şimdi de Konaklı’da karşımıza çıktı. Dönemin Konaklı Belediyesi’nce 2009 yılında tespit edilen ancak bir türlü yıkımı yapılmayan ruhsatsız bloklar turizm tesisinde halen aktif olarak işliyor. 6 yıldır bir bölümü ruhsatsız çalışan tesis kamunun sırtından milyon dolarlar kazanıyor fakat kimse buna dur demiyor.
Konaklı Mahallesi Kulak Mevkiindeki turistik tesis Dem Otel’de deyim yerindeyse takke düştü kel göründü. Tesisin kamuya ait yol üzerinde bulunan bahçe duvarının yıkılmasıyla birlikte bahçenin arkasında, tesis alanı içinde kalan ruhsatsız bölümler ortaya çıktı.
Tesisin kuzeyinde kalan bloklar hakkında 2009 yılında yapı tatil tutanağı düzenlendi, imar kanununun 32 ve 42. maddelerine muhalefetten işlem yapıldı. Aynı tesisin kuzey ve güneyinde bulunan 5 blok için de 2013 yılında ruhsat düzenlendi. 2009 yılında kaçak olarak tespit edilen bölümler düzeltilmeden tesisin başka bölümlerine 4 yıl sonra verilen ruhsat ise akıllarda yeni bir imar çelişkisini yarattı.  Dönemin Konaklı Belediyesi’nde başlayan ve Alanya Belediyesine intikal eden imar usulsüzlüğünü Alanya Belediyesi de Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş imzasıyla onayladı. 7 Nisan 2015 tarihli belgede Konaklı Mahallesi 211 ada 1 parselde bulunan taşınmaz üzerindeki tesisin kuzeyinde ve  güneyinde  bulunan A4-5-6-7 ve 3—T bloklar için 18.03.2013 tarihinde yapı kullanma izninin verildiği, kuzeyinde bulunan 3 blok için 25.11.2009 tarihinde yapı tatil tutanağı düzenlenerek imar kanununun 32 ve 42. Maddeleri gereği işlem yapıldığı bildirildi. Alanya Belediyesi yazısında yaklaşık 6 yıl önce tespit edilen kanunsuzluğun giderilmesi için yıkım ihalesinin beklendiğini ifade etti. 
İmar durum belgesinde 5 adet olarak görülen yapıya rağmen kaçak bölümler olduğu görüldü. Kamuoyu şimdi Alanya’da benzerlerinden çok sayıda bulunan imar kanunsuzluklarının nasıl ve ne zaman giderileceğini merak ediyor.  
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107