banner129

Tarih 20 milyona ayağa kalktı

Alanya Belediyesi, kültürel miras alanında yaptığı çalışmalarla şu zamana kadar 9 projesi ödül aldı. İlçenin kültürel mirasına sahip çıkan belediyenin bu alanda yapmış olduğu projelerde yaptığı harcama ise 20 milyon TL'yi buldu. Belediyenin maliyeti geleneksel 2 Alanya evi ile Alanya Kalesi Arasta projelendirme çalışması ve Alanya Kalesi Akşebe Türbesi çalışmaları ile 25 milyon TL'yi bulacak

Tarih 20 milyona ayağa kalktı

Alanya Belediyesi, ilçenin kültürel mirasına sahip çıkmak adına birçok yapıyı ayağa kaldırırken, bu tarihi yapılara ulaşabilmek  için de çevre düzenlemeleri gerçekleştiriyor. Belediyenin bu kapsamda yaptığı çalışmalar neticesinde 9 projesi ödüle layık görüldü. Şimdiye kadar kültürel miras alanında yapılan projelerin maliyet 20 milyon TL'yi aştı. Peki Alanya Belediyesi Adem Murat Yücel'in başkanlığı boyunca hangi kültürel miras projelerini hayata geçirdi? Hangi projeler devam ediyor? Yeni projeler neler? Alanya Postası Gazetesi'nin araştırması sonucu, belediyenin bugüne kadar yaptığı kültürel miras projeleri derlendi. 
800. YILA ÖZEL AÇILIŞI YAPILACAK
Alanya Belediyesi'nin kültürel miras projelerinden Hasanağa Konağı, Hıdırellez Kilisesi, Sedre Köşkü, Alanya Belediyesi Mutfak Kültürü Evi, Geleneksel Alanya Evi ve Bedesten çarşısı ayağa kaldırıldı. Sedre Köşkü, tahsis amacına uygun olarak iç mekan düzenlemeleri yapıldıktan sonra Alanya’nın Anadolu Selçuklu Devleti tarafından fethedilişinin 800. yılı kapsamında ziyarete açılacak. Tarihi Kentler Birliği tarafından 2018 yılı “Süreklilik Ödülü”ne ve 6.Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması Üst Yapı Çalışmaları kapsamında 3.cülük ödülüne layık görülen Alanya Belediyesi Mutfak Kültürü Evi de tamamlanarak, önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Alanya Kalesi Bedesten yapısı projelendirme ve onarım çalışması da kültürel değerlerin korunması açısından büyük önem taşıyor. Belediyetarafından gerçekleştirilecek bu çalışma ile Alanya Kalesi’nin önemli anıt eserlerden birisi olan ve yıllardır atıl vaziyette duran Bedesten yapısının özgün fonksiyonunda restore edilerek korunması hedefleniyor. Alanya Kalesi Kızılkule-Tophane ekseni proje alanı içinde yer alan Geleneksel Alanya Evi'nin kamulaştırılması ve restorasyon çalışması tamamlandı.
DÜZENLEMELER YAPILDI
Öte yandan tarihi yapıların çevre düzenlemesi ve yollarına ilişkin de çalışmalar gerçekleştirildi.  Alanya Kalesi teleferik- Ehmedek arası çevre düzenleme projesi, birinci etabının uygulaması tamamlandı. Teleferik- içkale yürüyüş yolu bağlantı projesi de hayata geçirilerek, Teleferik- İçkale arası yürüyüş rotası oluşturuldu. Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi yaya yolları düzenlemesi gerçekleşirken,  önümüzdeki günlerde Tophane Mahallesi yaya yolları için de gerçekleştirilecek. 
BU RPOJELERDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Oba Medresesi'nde de onarım çalışması halen devam ediyor. Alanya Kalesi ziyaretçi yönetimi ve sirkülasyon projesi,  Tabiat Varlıkları Kurulu ile diğer kurum onaylarını bekliyor. Kadıpaşa Mahallesi Ayşe Yavuz evi projesi ve onarım çalışması da başlatılan projeler arasında. Yapının kültürel bir fonksiyonda kullanımı için onarımı tamamlandıktan sonra Alanya’da geleneksel konut örneklerinden birisi daha ayağa kaldırılmış olacak. Şekerhane Mahallesi'nde bulunan eleneksel konut dokusunun önemli örneklerinden birisi olan yapının da onarım çalışması önümüzdeki günlerde başlatılacak. 
2 PROJE DAHA BEKLİYOR
Belediyenin önümüzdeki günlerde yapmayı planladığı çalışmalar içerisinde ise Alanya Kalesi Arasta projelendirme çalışması ve Alanya Kalesi Akşebe Türbesi restorasyon çalışması bulunuyor. Belediyeye tahsisi yapılmış olan Alanya Kalesi Arasta yapılarının Alanya Kalesi Kazı Başkanlığı tarafından kazı çalışması tamamlandıktan sonra  proje ve onarım çalışması gerçekleştirilecek.
2021'DE ÇALIŞMALARIN BAŞLANMASI PLANLANIYOR
Alanya Kalesi Hisariçi mahallesi’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan ve Kale’nin Selçuklu dönemine ait en önemli anıtsal yapılarından birisi olan Akşebe Sultan Mescid ve Türbesi’nin belediyeye tahsisinin sağlanması için çalışmalar başlatılmış ve onarımının yapılarak ziyarete açılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında protokol imzalandı. Kalenin en çok ziyaretçi dolanımının gerçekleştiği Teleferik- İçkale güzergâhında bulunan tescilli yapının onarım çalışmasının 2021 faaliyet döneminde gerçekleştirilmesi planlanlanıyor. - Haber Merkezi
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107