banner84

Tarım alanları katlediliyor

Kontrolsüz göçle birlikte artan nüfus, tarım alanlarını da etkiledi. Nüfusta yaşanan yükseliş sebebiyle günümüzde yapılaşma ihtiyacı da artınca, tarım alanlarına göz dikildi. Sevilgen, tarım alanlarının hızla yok edildiğini, tropik ve kendine has özel tarım alanlarının koruma altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Tarım alanları katlediliyor

(Sabiha TATLIYER)- Tarım alanları gün geçtikçe yok ediliyor. Alanya tarımı bugün çok sayıda olumsuz problemlerle karşı karşıya. Alanya’da yapılan projelere baktığımızda artan nüfus ve konut ihtiyacından doğan yapılaşmalar yüzünden tarım arazileri hızla katlediliyor. Konu hakkında tarım alanlarının yok edilmesine tepki gösteren Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “Ağaçlar topraktan anasından ayrılan bir bebek gibi koparılıyor” diyerek serzenişte bulundu.
'AĞAÇLAR SÖKÜLÜP YOK EDİLİYOR'
Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “Ülkemizde tropik iklimin en iyi yaşandığı yer olan Alanya, Gazipaşa ve Anamur da şuan tarım alanları hızla yok ediliyor. 10 yaş ile 40 yaş arası ağaçlar topraktan anasından ayrılan bir bebek gibi ağlaya ağlaya sökülüp yok ediliyor. Şuan dönüm maliyeti 300.000 TL’yi bulan seralar yıkılıyor. Bu tarım alanlarının sulanması için daha önceden devletin kurduğu sulama kanalları ve boruları da imha ediliyor. Kaybettiğimiz 50 yıla mı yanalım yoksa yok olan tropik alanlara mı yanalım siz düşünün.” dedi.
'TARIM ALANLARINA ÇİVİ DAHİ ÇAKTIRILMAMALI”
“Olay daha devam ediyor” diye konuşan Sevilgen, “Bu güzide noktalara yeni  1 + 1 daireler yapılacak ve öncelikle bu binalar yerli halka uymayacak sonra ise yer sahipleri aidatları ödeyemeyecek arkasından satmak zorunda kalacaklar En sonunda ise Atalarımızdan kalan bu toprakları Avrupa’nın ve Dünyanın değişik yerlerinden gelen yabancılar bu sahil kenarlarını parayla fetih etmiş olacak Bence yapılması gereken ise Tropik ve kendine has özel tarım alanları kesinlikle imara kapatılıp çivi dahi çaktırmamak kaydı ile koruma altına alınmalı yeni yapılaşmayı daha üst bölgelere ve iç kesimlere doğru yapmak gerekmektedir.” sözleriyle serzenişte bulundu. -

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169