banner165

Tarımda politika krizi

Alanya'da limon fiyatı şaşkınlık yaratacak seviyeye ulaştı. Sevilgen, Türkiye'de tarım politikası olmaması sebebiyle bu tarz durumların yaşandığına değindi. Sevilgen, "Depolardaki limonların yüzde 70’i çürüdü. Ürün azaldı, fiyat arttı. Bir tarım politikası olmalı” dedi.

Tarımda politika krizi

Yıllardır 2 lira bandında satılan limonun son fiyatı şaşırttı. Alanya halinde 20 liradan alıcı bulan limonun neden bu kadar arttığı sorusuna Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen Alanya Posta Medya aracılığı ile cevap verdi. Sevilgen, ülkede tarım politikası olmaması sebebiyle bu tarz durumların yaşanmaya devam edeceğini söyledi. 
‘TÜRKİYE’DE TARIM POLİTİKASI YOK’
Türkiye’nin tarım politikasının olmadığını söyleyen Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen bu durumu 4 sene öncesinde bile söylediğini dile getirdi. Alanya Posta Medya mikrofonlarına konuşan Sevilgen, “ Türkiye’de bir tarım politikası yok. Herkes ne ekerse, ne dikerse ona bakıyor. Türkiye’nin limon ihtiyacının en büyük karşılandığı yer, Silifke, Erdemli bölgesi. Devletin bölgeleri  koruma altına alması lazım. O alanlarda limon ekilmesi lazım. Limonun para yapmadığı yıllarda devlet bu limonu oradaki çiftçilerden satın alması lazım. Neden? Yarını kurtarmak için. Birkaç yıl önce limon satılmadı. 3 liralık maliyeti olan limon 1 liraya satılmadı. Şimdi insanlar ne yapıyor? Limonu sökü avokado dikiyorlar. Örneğin, senin 100 bin ton üretimin varsa bu 80 bin tona düştü. Her yıl nüfusumuz artıyor. Yeni seneye senin 100 bin ton ihtiyacın olmayacak.  110 bin ton ihtiyacın olacak. Burada ara bayağı bir açılacak” diye konuştu.
‘SORUNLARA ALIŞACAĞIZ’
“Artık sebze ve meyvede gıda sorunlarına alışacağız”  diyen Sevilgen, “ Mesela aşırı sıcak olacak, avokado dökülecek. Su olmayacak. Seranın içerisindeki muzlar yanacak. Kışın aşırı bir soğuk olacak. Sebzeler donacak” diyerek bu sorunların farkında olunması gerektiğini söyledi.
DEPOLARDAKLİ LİMONLAR ÇÜRÜDÜ
Sevilgen, “Yazın kullanılan ve yatak limonu olarak adlandırılan limon normalde Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Erdemli, Silifke taraflarından ağaçlardan kesilip Ürgüp, Göreme, Nevşehir tarafında depolarda depolanıyor. Şimdi o depolardaki limonlar da çürüdü.Yüzde 70’i komple çürüdü. Şimdi hem limonlar çürümüş hem de eksik üretim var. Aşırı bir turizm akışı da var. İhtiyaç fazlalaşıyor, ürün azalıyor.  Şimdi halde limon 20 liraya kadar çıktı. Alanya halinde şu an 18-20 lira arası limonun fiyatı. Bir ay daha bu şekilde devam eder. Bir ay sonra mayer dediğimiz limonun hasadı yapılacak. Ondan sonra fiyatları düşmeye başlar.Ama tarım politikası olmalı. Limonun üretildiği bir noktada limonun üretimine devam edilmeli. Eğer devam edilmezse iki yıl sonra başka bir sorunla karşı karşıya kalacağız” dedi. –Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169