banner84

'Taşımacılık sektöründe büyük sorunlarımız var'

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 23. Meslek Komitesi Başkanı Tahsin Balıkçı, yolcu taşımacılığı sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı

'Taşımacılık sektöründe büyük sorunlarımız var'
 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 23. Meslek Komitesi Başkanı Tahsin Balıkçı, 8. 22. ve 23. komiteleri yakından ilgilendiren yolcu taşımacılığı sektörünün sorunları hakkında önemli bilgiler aktardı. Balıkçı, ‘tadilat görmüş’ gerekçesiyle bazı araçlara taşımacılık yaptırılmayacağını ve bu durumdan kaynaklanan mağduriyeti dile getirdi.
Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliği konusunda detaylı bilgi veren Balıkçı, “Bu yönetmeliğin, 31. Maddesinin ilk iki fıkrasında, “Araçlarda yapılan tadilatların 28/11/2008 tarihli ve 27068 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğe uygun ve Araç Tescil Belgesine işlenmiş olması zorunludur.” ve “Tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapasitesi artırılmış yolcu taşımaya mahsus taşıtlar yetki belgeleri eki, taşıt belgelerine kaydedilmez” ifadeleri vardır. Fakat Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2011 tarihi itibariyle bahse konu araçlara imal, tadilat ve montaj hakkı vermiş ve TSE, TUVTÜRK muayenesinden geçmelerine olanak tanımıştır. Ancak Trafik tescili onaylanmış bu araçlara, Ulaştırma Bakanlığı belge vermeyerek çalıştırmama kararı almıştır. Daha önce belgelendirdiği araçların da belgelerini de yenilememektedir. Bu konunun Turizm Sezonunun başında uygulanmaya başlaması da biz taşımacıları mağdur etmiştir” dedi.
BÜYÜK MAĞDURİYETİMİZ VAR
Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin taşıtlarda tadilat ve yakıt depoları başlıklı maddesinde konunun düzenlendiğini belirten Balıkçı, “Taşımacılık sektöründe yer alan arkadaşlar olarak büyük mağduriyet yaşıyoruz. 2008 yılında çıkan kanun ve 2011 yılında yayınlanan genelgenin ardından cinsi değiştirilmiş araçlara ‘tadilat görmüş’ gerekçesiyle taşımacılık yaptırılamayacak. Biz taşıma sektöründe yaşanan bu sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.
MEVCUT DÜZEN DEVAM ETSİN
Taşımacılık sektöründe yıllardır faaliyet gösterdiğini belirten Balıkçı, “Biz bu işi yıllardır yapıyoruz. Bu kanunun çıkmasının ardından ben aracıma D2 ruhsatı aldım, ruhsatı bana verdiler. Madem benim aracım uygun değildi de neden ruhsat verdiniz? Biz bu kanunun uygulanmasını istiyoruz. Ama şu an mevcut bulunan araçlar mağdur edilmemeli. Yani ben yıllardır bu şekilde çalışırken şimdi ‘Bu araç tadilat görmüş, bu işi yapamazsınız’ denilmemeli. Emniyet, Maliye ve TüvTürk’ ten geçerlilik kaydı bulunan bu araçların Ulaştırma Bakanlığı tarafından belgelendirilmeyecek olması, biz meslektaşlarımızı zor durumda bırakmıştır” dedi.
İMZA KAMPANYASINA DESTEK VERİLSİN
Yolcu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren firmaları, konu hakkında imza kampanyasına katılmaya davet eden Balıkçı, konuyla ilgili olarak “Antalya’da bir avukatla anlaştıklarını imza kampanyası başlattıklarını ve ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’na bir dilekçe verdiklerini” de dile getirdi.
Balıkçı, ayrıca “Ulaştırma Bakanlığı’ nın, uygulama ve denetimler konusunda Antalya’yı pilot bölge seçtiğini ve şuan için kanunun sadece Antalya’da uygulandığını” belirtti.
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157