banner84

Tekneciler de değişim istiyor

ALTSO Başkanı Şahin'in iskeledeki sorunların çözümü için 'iskelenin değişimi şart' sözlerini değerlendiren tekneciler "değişim olabilir ancak özellikle saatlik tur teknelerinin mağdur edilmemesi gerekiyor" dedi.

Tekneciler de değişim istiyor
Mevlüt UYGUR
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin iskelenin sorunlarının çözümü noktasında tek çözümün iskelenin değişiminin olduğunu belirterek "Yat limanındaki güzel yatların buraya gelmesi buradaki teknelerin oraya gitmesi gerekiyor.  Alanya’mız için bunun gerçekleşmesi gerekiyor" dedi. Alanya Postası Gazetesi olarak teknecilerin iskelenin değişimi hakkında görüşlerini aldık.
'KÜÇÜK TEKNELER MAĞDUR OLMASIN'
Umut İgeç, "İskelenin değişimi bizim açımızdan çok iyi olur. Şuanda düzen yavaşça oturuyor. Tekneciler kendi aralarında kavga dövüş, içerisindeydi. Şuanda o eski olaylar baya bir azaldı.  Biraz daha çabayla  sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Şuanda kafamız rahat. Önceden burada herkes birbirinin kuyusunu kazıyordu. Şimdi bunlar ortadan kalktı. Allah izin verirse daha iyi olacaktır.  İskelenin yer değiştirme konusunda ise saatlik tur tekneleri yat limanına giderse iş yapamazlar. Saatlik tur tekneleri ekmeklerini buradaki iskeleden yiyorlar.  Orada canlılık yok. Ama bir çözüm yolunu  bulurlarsa saatlik tur teknelerini mağdur olmazsa iskeledeki bu değişim güzel olur" dedi.
'İSKELEYE TURNİKE ŞART'
Ahmet Ateş, "Burada iskelenin tek eksiği kooperatifin çalıştırmış olduğu elamanlar. Hiç bir tane bayan elaman yok. Hepsi yaşlı yıllarını vermiş çok eski insanlar. Bu kooperatifte çalışanların hepsinin yabancı dilleri de var. Ama burada saatlik çalışan tur tekneleri var. Tamam, büyük tekneleri kaldırsınlar, gitsin. Büyükler tekneler her zaman acentecilerden servisler ile müşterilerini getirip götürüyorlar. Ama ufak saatlik tur teknelerinin buradan katlığı zaman olmaz. Buranın özelliği gider. Burada serfikalı  rehberlerin, turnikelerin olması lazım. Mesela İstanbul Kadıköy turnikeli. Güvenliği var, elamanların hepsi yabancı dilleri  biliyor. Özel yetiştirilmiş insanlar var. Burada bir tane bayan rehber yok. Burada boşı boşluk var. Burada vali, kaymakam, başkan gibi büyüklerimiz bir araya gelip toplantı yapmaları lazım. Buraya turnike yapmaları lazım. Tamam, marina yapabilirsiniz. Lüks yatları da getirebilirsiniz. Çok güzel olur. Ama ufak esnafları da düşünmeniz lazım. Saatlik ufak tekneler çok fazla kazanmıyor zaten. Küçük  tekneler mağdur olmayacaksa değişsin çok güzel olur. Bizim burada tek sorunununuz turnike. Burada herkes kendi başına iş yapıyor. Buraya turnike gelirse disiplin gelir. Acenteler kurulursa acentelerde rehberler olursa otelleri dolaşıp saatlik tur ayarlaması yaparlarsa iyi olur. Bizde ekmek yeriz. Devletimizin buraya gelip el atmasını istiyoruz. Bazı şeylerin önüne geçilmesini istiyorum" diye konuştu.
'BU SİSTEME YAPTIRIM LAZIM'
Ali Kaya, "İskele de çok sorun var. İskele de sorun bitmez. Bize getirdiler bir çanak sistemi dayadılar 5 -10 senedir 2 ay işliyor 2 ay sonra sistem bozuluyor. Geçen yıl biz burada 3 ay çalıştık. Ama  büyük teknelerin işi açıldığı zaman çanak sitemi bozuldu. Biz küçük tekneler ortada kaldık. Biz para kazanamıyoruz. Bu çanak sistemi yürümüyor. İnsanlarda ciddiyet yok. Tamam yapacağız diyorlar ama arkamızı dönüyoruz herkes kuyumuzu kazıyor.  Alanya'da bu sıra sistemi yürümüyor. Çünkü büyük tekneler var, küçük tekneler var. Hepsi aynı kefeye konulmaz.  Alanya'da turistin olmadığı  zaman iş yok. Bu sorunlar için yetkili mercilerin ciddiyetli olması gerekir. Ciddi olmuş olsalar sorun çözülür. Geçen sene kaymakam, başkan yetkililer geldi. Dediler ki sürüden ayrılanı kurt yer.  Sürüden ayrılan yüz tane koyun oldu ama kimse kimseyi yemedi. Burada bir yaptırım yok. Bu sisteme bir yaptırım lazım. Yanlış yapanın cezasını vereceksin. Hanutçuluk mı yapıyorlar bağla teknesini 1  hafta. İkinci sefer bir daha yaptı yine bağla. 3 sefer de iskeleden men edin. Birilerin canı yanmazsa bu sistem yürümez.  İskelenin değişiminden önce ilk önce kendimizi bir değiştirmemiz lazım"  dedi.
'TEK ÇÖZÜM DEĞİŞİM'
Yusuf Demirel, " Ben burada iskelede 7 yıl kooperatif başkanlığı yaptım. İskeledeki sorunları düzeltmek için 7 sene mücadele ettim. Ama bir kalp krizine patladı. Burası düzelmez. Burayı düzelecek diye beklerlerse boşuna beklemesinler. Limanı mı değiştirecekler. Değiştirsinler. Bu tekneler buraya yatışmıyor. Hiç kimse bir araya gelemiyor. Hepsi bir birinden inatçılar. Burası Alanya'nın en gözde merkezi. Buraya bu tekneler yakışmıyor. Değişmesi gerekiyorsa değişsin. En azından insanlar rahat gezer. Bir cazibe merkezi haline gelir. Burada tekneciler bir araya gelemedikleri için burayı hak  etmiyorlar. Buradaki sorunların tek çözümü limanların iskelenin değişimi" ifadelerini kullandı. 
İNSANLARI MAĞDUR OLMAYACAKSA DEĞİŞİM GÜZEL OLUR
Adem Koldaş, " İskelenin değişimi güzel olur.  Ama bu değişimde insanlar mağdur olmasın. Herkes hak ettiğini alsın. Hiç kimsenin mağdur olmayacağı bir değişim olduktan sonra çok güzel olur.  Değişiklik güzeldir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107