banner129

Tekneler düzene girmiyor

Alanya Gezi Tekneleri kooperatif Başkanı Bülent Elbeller teknecilerin birllik ve beraberlik sağlayamadığını ve haksız rekabetin olduğunu belirterek, "Düzeni sağlayamamıyoruz" dedi.

Tekneler düzene girmiyor
Mevlüt UYGUR
Alanya Gezi Tekneleri Kooperatif Başkanı Bülent Elbeller Alanya Postası'na yaptığı açıklamada teknecilerin bir araya gelmediğini ve aralarında haksız rekabetin olduğunu söyleyerek teknecilerin geçmiş dönemlerden dolayı kooperatife karşı güven sorunu olduğunu belirtti. İskelenin balıkçılar ait kooperatifine olduğunu ve tur teknecilerinin kiracı olduğunu belirten Elbeller, "Bizim sorunlarımız kendi aramızda üyelerimizin birlik beraberlik içeresinde olmayışı. O düzeni sağlayamıyoruz. Maliyettin altında tur satışları var. İskele üzerinde haksız bir rekabet var. Birlik ve beraberliği sağlayamıyoruz.  Ama bu sadece teknecilerden kaynaklanan bir sorun değil. Devlette bizim arkamızda durmuyor. Bir takım sözler veriyorlar ama sonuç yok.   Burayı bizim sadece kooperatif olarak düzeltme şansımız yok. Kooperatife karşı geçmiş dönemlerde bir güven sorunu var. Daha önce defalarca denenen bir havuz sistemi var.  Geçmişte olan güvensizlik üyeleri bir turda bir araya getiremiyor.  Anlaşıyor ama güven olmadığı için bozuluyor yine. Onlarda arkamızda devletin öncülüğünde biz bu işi başarabiliriz diyorlar. Ama devlette yeteri kadar destek sağlamıyor. Tekneciler işin başına kooperatifi değil de devleti istiyor. Devlet yaparsa biz bu işi başarabiliriz diyorlar. Burada herkesin bir biri ile alakalı komşuluk sorunu var. Güven sorunu var. Biri 5 Euro'ya adam taşımıyor, biri 3 Euro'ya taşıyor, biri de 10 Euro'ya taşıyor. Bir fiyat standarttı yok. Fiyat standarttı olmadığı için adam burada 3 gün yatıyor iş yapamıyor. 4. gün oda pes edip fiyat kırıyor. Bu sefer fiyatlar kırıldıkça acentelerde yansıyor. Acentelerde karmaçları bizim yüzümüzden bir yerde düşürüyor. Acente bakıyor bir botçu x acente ile anlaşmış 5 Euro’ya. Yanındaki acente de 8 Euro’ya anlaşmış diğer botçu ile. Bakıyor onun tabelasında 12 Euro bot turu. Bu adam 20 Euro'ya satmaya çalışıyor. Durum böyle olunca acente bir hafta dayanabiliyor. Bir hafta sonra ben bunu yapamam diyor. Bu sefer de kalitesizlik, ucuz malzeme, kaliteli personel yok. Kaliteli personel neye bakar? Paraya bakar, düzene bakar. Sen 3-5 Euro'ya adam taşırsan ne kadar kaliteli personel taşıyabilirsin. Yoldan tuttuğun adamı alırsın çalıştırırsın. Bizim burada sorunlarımız çok.
'KENDİ LEHİMİZE ÇEVİRMEMİZ LAZIM'
Liman içinde düzenleme yapılması gerekiyor. Teknelerin yanaşma problemleri var. Bunlar tabi balıkçılar kooperatifini ilgilendiren bir mevzu. Son dönemlerde bir takım bir şeyler yaptık. Saatlik turlarımızda havuz sıra sistemine koyduk, düzenli çalışıyor. Mehtap turlarında da görüştük arkadaşlarımızla onlarda havuz sıra sisteminde çalışıyor. Sadece yemekli tekneler. İskele üzerinde çalışan arkadaşlarımız. Onlarda birliği bütünlüğü bir türlü sağlayamadık. Sağlama ihtimalimizde yok. Mümkün değil. Yapamıyoruz olmuyor bir araya gelemiyoruz. O yüzden kooperatif olarak biz yemekli turları ile ilgili üyelerimizi serbest bıraktık. Herhangi zorlama yapmıyoruz. Kendileri çalışabilirler. Cezaimeydiler bizi ilgilendirmiyor. Bizim onlardan tek istediğimiz çığırtkanlık yapmamaları. Burada dolaşan insanları rahatsız etmemeleri. Kibar bir şekilde, düzgün bir şekilde kaliteli elamanlarla teknelerine tur satsınlar. Bizim için mağduru yok. Biz daha çok seviniriz. Ama yolda müşterinin önüne   keserek, kolundan çekerek, fahiş fiyatlara tur satarak, yalan bilgiler vererek buraya turist getiremeyiz. Bu iskele Alanya'nın tek yeri.  Bir turistin Alanya'ya Mahmutlara, Gazipaşa'ya Avsallar'a gelip  te  iskeleyi görmeme şansı var mı. Her gelen turist illaki buraya gelecek. Bizde bunu kendi lehimize çevirmemiz lazım. Ne kadar daha iyi hizmet edebiliriz, ne kadar çok para kazanabiliriz bunu   tartışmamız lazım" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107