banner84

'Topluma korku aşıladık'

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, "Toplumumuza sevgi yerine korku aşıladık" dedi

'Topluma korku aşıladık'
Başkan Şencan, açıklamasında şunları söyledi: "Hiç kuşkusuz sevgi en yüce değerdir. Bu değer insanlar arasında ortak payda olması gerekirken, bazı çıkar çevreleri otorite sağlamak adına korkuyu ortak payda seçerek toplumu etkilemeyi başarmışlardır. Tarihi belgeleri incelediğimizde özellikle dil, din, mezhep gibi farklılıklarımız çıkarcı kişi yada guruplarca lanetli bir kusur gibi gösterilerek insanlar ve hatta toplumlar arasında kin ve düşmanlık duygularının ön plana çıkmasına neden olmuşlardır. 
1960  Anayasası  sosyal devlet  kavramını, 'Sosyal devlet fertlere yalnız klasik hürriyetleri sağlamakla yetinmeyip aynı zamanda onların insan gibi yaşamaları için zaruri olan maddi ihtiyaçlarının karşılanmasını kendisine vazife edinen devlettir' şeklinde tanımlanmıştır.  Bu tanımlamadan sonra içinde bulunduğumuz noktayı sorguladığımızda sosyal hukuk devleti kavramını yeniden tarif etmek gerektiğini görürüz. Sizlere bu günün önemine uygun bir şeyler söylemek, sıradanlık ve gerçeği yansıtmayan bir takım beylik cümleler olurdu. Tok, açın halinden anlamaz sözü güncelliğini korumaya devam ettiği, herkes kendi özel hukukunu üstün kılarak hukukun üstünlüğünü yok saydığı,  ağzından çıkan sözcüğün kanun gibi algılanmasını bekleyenlerin artması, eğitimde, sağlıkta, paylaşımda ve her türlü fırsat eşitliğinde sosyal hukuk devleti kavramını unuttuğumuz sürece insanca yaşam hakkının tam olarak kullanılmasından söz etmek bir hayli zor olmaktadır. 
Bu vesile ile, her yıl sembolik de olsa bahşedilen 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nde, tüketilen değerlerimizi yeniden onurlandırmak için tüm duyarlı vatandaşlarımızı göreve çağırıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107