banner84

Tropikal meyvecilik ilgi odağı

Alanya’da Tropikal ve subtropikal iklimde yetişen bir birinden farklı meyve türlerinden yetiştirmek mümkün. Muz ve avokado ile revaçta olan tropikal meyveler Alanya’da mango ve ejder meyvesi bahçelerinin çoğalması ile ticari çeşitliğinin sürdürmekte. Tropikal meyvelerin çeşidi ise ilçede 30'u aşmış durumda.

Tropikal meyvecilik ilgi odağı

Alanya Türkiye’de muzun ilk yetiştirildiği yerleşim yeri olması ile birlikte diğer tropik türlere ilgi gösterenlerin neredeyse 50 yıldır dikkatini çekmeye devam ediyor. Alanya’da ekonomik değeri dikkate alınarak son dönemde özellikle ejder meyvesine karşı ciddi yönelme oldu. 

EJDER MEYVESİ ÇİÇEKLERİNİ AÇTI
Pitayalar geçen hafta meyve vermeye başlaması gerekirken bu yıl mevsimsel değişimler nedeniyle Temmuz ayı ortalarında meyve alınabilecek durumda. Serada yetiştirilen ejder meyvesi çiçek açmaya devam ediyor. Hasat ile birlikte ürünün bir kısmı iç pazarda bir kısmının ise ihracata gönderilerek tüketilmesi planlanıyor.

EKONOMİYE KATKI
Ortam ve tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, ilçede onlarca çeşit tropikal meyvenin yetiştiğini ifade etti. Rüzgar, tropikal üretimin artmasının ekonomiye de katkı sağladığını belirtti.  -Özgür YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107